Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

@ PERDA κλπ

 

Σαφώς και θα πρέπει να έχει εγκριθεί η ένταξη στο πρόγραμμα (στάδιο κατά το οποίο δεν εμπλεκόμαστε) - συγγνώμη αν το ξέχασα

 

@ katrmp

 

Αν ο πελατης σου ψάχνει ένα χρόνο, μάλλον δεν θα κάνει τίποτε τελικά (=όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινάει)

Για όλες τις επεμβάσεις θα πάρει συγκεκριμένες προσφορές (=συγκεκριμένο υλικό με συγκεκριμένο U). Το αν (στην πραγματικότητα) θα μπούν αυτά ή κάτι άλλο, η ευθύνη είναι του κατασκευαστή, ο οποίος θα επιβεβαιώσει στο τιμολόγιο, τα στοιχεία της προσφοράς. Για την πόρτα εισόδου θα κάνεις το ίδιο. Και μην ξεχνάς τη σήμανση CE.

Για σόμπα pellet δεν ξέρω αν εγκρίνει το πρόγραμμα. Ψάξε το. Πάντως οι ελληνικής προέλευσης λέβητες pellet δεν έχουν σήμανση CE αλλά γίνονται δεκτοί. Ενώ οι τούρκικοι π.χ. έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ίδιο είναι κατασκευαστής και μάρκα κουφωμάτων. Αν εννοείς τον εγκαταστάτη και την μάρκα/κατασκευαστή, τότε αφορά μάρκα/κατασκευαστή.

CE έχει κάποιο προϊόν, όχι ο εγκαταστάτης του.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι εννοώ τον εγκαταστάτη αλουμινά.Αν δηλαδή απαιτείται να έχει πιστοποίηση CE. Γιατι ξέρω κάποια γνωστή Ελληνική μάρκα κουφωμάτων που κάνει σεμινάρια για πιστοποιηση CE των συνεργατών της κατασκευαστών.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό χρειάζεται να έχει πιστοποίηση. Δες τι γράφουν οι υπεύθυνες δηλώσεις προμηθευτή και εγκαταστάτη

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που γράφω στο # 1578 εγώ αφού δεν είμαι σύμβουλος έργου δεν μπορώ να εκδώσω το πρώτο πεα με τίς παρεμβάσεις που θέλει να κάνει παίρνοντας U όσον αφορά κουφώματα από την Τοτεε, να τού συντάξω και το έντυπο προτάσεων προτείνοντας κούφωμα με αυτό το u ή καλύτερο ,και αυτός στο έντυπο που θα συμπληρώσει προσφορών , όταν πάρει συγκεκριμένες προσφορές να το συμπληρώσει και να το πάει στην τράπεζα?

κάποιος άλλος την γνώμη του στο #1578?

Link to comment
Share on other sites

tzeno #1580

 

Γίνεται, αλλά οι ηλιακοί συλλέκτες που απαιτούνται για θέρμανση είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς για ΖΝΧ.

Υπάρχει χώρος διαθέσιμος, έγκριση συνιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

tzeno #1580

 

Γίνεται, αλλά οι ηλιακοί συλλέκτες που απαιτούνται για θέρμανση είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς για ΖΝΧ.

Υπάρχει χώρος διαθέσιμος, έγκριση συνιδιοκτητών?

Ναι, υπαρχει. Απλα δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να περασω τις δαπανες. Στην 3Δ δικαιολογουνται μονο 1300€ σε αντιθεση με την 3Α που υπαρχουν 6000€

Link to comment
Share on other sites

@katrmp

Θέλω να βοηθήσω. αλλά η σύνταξή σου δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια.

 

@nzerman

Από μόνη της η αντικατάσταση δεν περνάει στο πρόγραμμα, εκτός κι αν συνδυάζεται με θερμομόνωση οροφής. Αλλά τότε τι νοήμα έχει να αναφέρεις την αντ/ση, αφού η τιμή μονάδος είναι δεδομένη. Απλώς η κατασκευή (αντ/ση) θα γίνει στα πλαίσια της θερμομόνωσης οροφής.

 

@tzeno

Τα 1300 είναι μόνο για η.σ. για ζ.ν.χ.

Ως προς το σκέλος της θέρμανσης, διάβασε τις οδηγίες του προγράμματος, κι αν έχεις κάποια απορία πάρε τηλ. την αρμόδια υπηρεσία.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.