Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλημερα,

 

εχω καποιον πελατη που θελει να ενταχθει στο προγραμμα. καθοτι δεν εχω ξαναασχοληθει με το προγραμμα θα ηθελα να ρωτησω τα εξης.

 

αρχικα οι δικες μας μελετες αφορουν την εκδοση των 2 ΠΕΑ και καποιες συμβουλες για τις πιθανες βελτιωσεις?

η αμοιβη μας ποια ειναι ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:

1. Αποτύπωση του κτιρίου και κατάταξή του σε ενεργ. κατηγορία

2. Συννενόηση με τον ιδιοκτήτη για τις επεμβάσεις που θέλει. Του ζητάς τις προσφορές των κατασκευαστών (όπου θα δεσμεύονται για τα υλικά ή τα μηχανήματα που θα μπούν)

3. Στο σενάριο του ΠΕΑ βάζεις τις επεμβάσεις για να δείς αν εντάσσονται στο πρόγραμμα (εξοικονόμηση σε ποσοστό 30% του κτιρίου αναφοράς ή βελτίωση κατηγορίας)

4. Αν είσαι Ο.Κ., προχωράς στη έκδοση του πρώτου ΠΕΑ και στη σύνταξη της σχετικής χαρτούρας.

5. Ο ιδιοκτήτης μαζί με το ΠΕΑ και τα υπόλοιπα χαρτιά πάει στην τράπεζα για την υποβολή τους και την πρώτη εκταμίευση

6. Κατασκευάζονται οι επεμβασεις που προβλέπει η Α' φάση

7. Οι κατασκευαστές δίνουν τα τιμολόγια σύμφωνα με το πρότυπο

8. Κάνεις αυτοψία (εφόσον συντάξεις και το δεύτερο ΠΕΑ) και ελέγχεις τα παραστατικά

9. Εκδίδεις το δεύτερο ΠΕΑ σύμφωνα με τα στοιχεία των επεμβάσεων, και συμπληρώνεις την απαιτούμενη χαρτούρα

10. Κόβεις Α.Π.Υ. (και για τα δύο ΠΕΑ ή για κάθε ένα ανά φάση) - προσοχή, αν δεν εμπιστεύεσαι τον πελάτη, κόψε του Α.Π.Υ. σε κάθε στάδιο και πάρε τα χρήματα.

 

Οι αμοιβές είναι οι ελάχιστες του ΤΕΕ, και πληρώνονται από το πρόγραμμα (και γι αυτό δεν κάνουμε έκπωση)

Επίσης πληρώνεται από το πρόγραμμα και αμοιβή συμβούλου μηχανικού (νομίζω 250 €), που μπορεί να ειναι και ο ίδιος ο συντάκτης των ΠΕΑ.

 

υ.γ. Η σύνταξη της χαρτουρας δεν ειναι δική μας υποχρέωση, απλά εξυπηρετούμε τον ιδιοκτήτη.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Στο έντυπο VII είναι απαραίτητο να συμπληρώσουμε τα στοιχεία του αναδοχου?

Πρόσφατα που κατάθεσε πελάτης μου τα ζητήσανε
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε ποια κουφώματα χρησιμοπιείτε συνήθως για το εξοικονομώ ?

 

Εγώ για να είμαι σίγουρος, βάζω τις στάνταρ τιμές του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, ανάλογα με το αν θα βάλει low e ή όχι, στο 1ο ΠΕΑ. Στο 2ο πάντα ο τεχνίτης σου δίνει ή πρέπει να σου δίνει αναλυτικό υπολογισμό για το κάθε κούφωμα. Εδώ χάμου πάντως το PVC δεν έχει πολυπερπατήσει και η διαφορά στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλη (εδώ πάντα, γύρω στα 50Ε το τετραγωνικό), οπότε οι περισσότεροι επιλέγουν αλουμίνιο, μάλλον με το δίκιο τους.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:

1. Αποτύπωση του κτιρίου και κατάταξή του σε ενεργ. κατηγορία........

......Οι αμοιβές είναι οι ελάχιστες του ΤΕΕ, και πληρώνονται από το πρόγραμμα (και γι αυτό δεν κάνουμε έκπωση)

Επίσης πληρώνεται από το πρόγραμμα και αμοιβή συμβούλου μηχανικού (νομίζω 250 €), που μπορεί να ειναι και ο ίδιος ο συντάκτης των ΠΕΑ.

υ.γ. Η σύνταξη της χαρτουρας δεν ειναι δική μας υποχρέωση, απλά εξυπηρετούμε τον ιδιοκτήτη.

νομιζω οτι θα επρεπε να αναφερθει οτι πρωτα απο ολα ο ιδιοκτητης πηγαινει στην τραπεζαγια να πάρει προέγκριση από την τράπεζα.

Επισης (αν κανω λαθος πεστε μου) πριν απο οποιαδηποτε ενεργεια θα πρεπι να περιμενει 4-6 μηνες να εγκριθει (η προεγκριση της τραπεζας γινετε σχετικα γρηγορα 10-15 μερες)απο το υπουργειο ωστε να ενταχθει στο προγραμμα και να αρχισει τις εργαιες αλλιως θα τα πληρωσει απο την τσεπη του...Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μπορεί να κάνει τις εργασίες και αμέσως μετά την κατάθεση της αίτησης, θεωρητικά, αλλά στην πράξη δεν γίνεται ποτέ, εκτός και αν ο εγκαταστάτης είναι μπατζανάκης του ή κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή έχω εναν πελάτη σχεδόν ένα χρόνο που και καλά ψάχνει για προσφορές και τελικά έχει με μολύβι σε ένα χαρτί. Μπορώ λέω να βγάλω το Πεα με τίς παρεμβάσεις που αυτός θέλει , και να βάζω τίς μεγιστες του πίνακα τιμές επιδότησης. Μετά μπορώ

1. Στο έντυπο παρεμβάσεων να του προτείνω π.χ <<αντικατάσταση κουφωμάτων με τουλάχιστον U=------(pinaka 3.12 ΤΟΤΕΕ1) ή καλύτερο>> , αφού είναι χάλια το σπίτι και σίγουρα και με τίς άλλες παρεμβάσεις πιάνω όρια. Καί όταν αυτός πάρει τίς τελικές προσφορές συμπληρώνει τον άλλο πίνακα.? έτσι και αλλιώς δεν θα είμαι σύμβουλος έργου.

2. Θέλει στο σπίτι (μονοκατοικία ) να άλλάξει και την εξώθυρα(μεταλλική) , μάλλον με ασφαλείας. Ομως αφού δεν έχει προσφορά, ώστε να έχω κάποιο U , αν προτείνω μεταλλική πάλι το ίδιο u θα έχω. Τι να κάνω , να την βάλω μαζί με τα κουφώματα πρόταση π.χ με κούφωμα με 40% πλαίσιο, και ανάλογα τι θα βάλει θα βγει το 2ο πιστοποιητικό?πώς θα την προτείνατε?

3. σόμπα pellet που θέλει αφού εμένα δεν μου έφερε τον β.α να βάλω τώρα ότι λέει η Τοττε1 =70% με καμινάδα (πάλι θα είμαι σίγουρα εντάξει στην εξοικονόμηση) και αν τελικά στο 2ο ΠΕΑ φέρει πιστοποιημένο β.α να βάλω τότε αυτόν?. Ο β.α που λέει η Τοτεε του κατασκευαστή πρέπει να είναι πιστοποιημένος για να χρησιμοποιηθεί? αυτός στο φυλλάδιο γράφει 92%

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ξεκινήσει αμέσως μετά το 1ο ΠΕΑ, και αν εγκριθεί πληρώνεται, αλλιώς από την τσέπη του (γλυτώνει και το 2ο ΠΕΑ).

(Ρίσκο αλλά αν βιάζεται....)

Υ.Γ. Γράφαμε μαζί Κώστα

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν στην κατηγορια 3Α (κεντρικο συστημα θερμανσης) μπορει να ενταχθει συστημα προθερμανσης του νερου του δικτυου διανομης με χρηση ηλιακων συλλεκτων και νεου Boiler για υποβοηθηση του υπαρχοντος καυστηρα-λεβητα πετρελαιου? Υποψιν πως ηλιακοι συλλεκτες υπαρχουν ηδη, απλα θα βοηθησουν και το συστημα θερμανσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.