Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

. Στη νέα ανακοίνωση από τη διατύπωση φαινόταν ότι οι επιπλέον απαιτούμενες εργασίες είναι επιλέξιμες και πέραν του ανώτατου προυπολογισμού (τα 40 ευρώ δλδ). Σε τηλεφωνική επικοινωνία και αφού με γυρίσαν γύρω γύρω σε κανά δυο διαφορετικούς να μιλήσω μου ειπαν ότι όντως οι επιπλέον εργασίες είναι επιλέξιμες και εκτός του ορίου που αναφέρεται για την επέμβαση μόνωση σε ταράτσα. Επειδή ακούγεται λογικό αλλά από την άλλη είναι και περίεργο, γιατί ας πούμε μέχρι τι ποσό θα δικαιολογούνται (αν εγώ θέλω να βάλω από πάνω deck iroco, γιατί ίσως αυτό είχε και το ξήλωσα για να βάλω τη μόνωση, και δώσω άλλα 80 ευρώ το μέτρο, θα το δεχτούν έτσι απλά;

 

Προσωπικά, ούτε καταλαβαίνω πού βλέπεις τη διαφορά στη διατύπωση, ούτε θα μπορούσα να καταλάβω πως άλλαξε κάτι χωρίς - όπως σωστά αντιλαμβάνεσαι- νέο πλαφόν κόστους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την ιστοσελίδα του προγράμματος

 

 

Ανώτατα όρια για τις δαπάνες των εργασιών

 

Οι κατηγορίες παρεμβάσεων, οι υποκατηγορίες τους και τα ανώτατα όρια επιλέξιμων δαπανών, βάσει και των ενεργειακών χαρακτηριστικών, ανά κατηγορία δαπάνης (1Α έως 3Ε) φαίνονται στον ακόλουθο πίνακα.

 

Στις ανωτέρω δαπάνες ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται:

 

Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης όπως σκαλωσιές, επιχρίσματα, μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η παρέμβαση, αποξηλώσεις/ καθαιρέσεις και αποκομιδή, σήτες, διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα, υγρομόνωση στο δώμα, απαραίτητες εργασίες και επεμβάσεις για την ορθή λειτουργία/συμπεριφορά της θερμομόνωσης, απαραίτητες επεμβάσεις στη στέγη (π.χ. αντικατάσταση κεραμιδιών) κ.λπ.

Το κόστος εργασίας συμπεριλαμβανομένων τυχόν απαιτούμενων ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ για τις οικοδομικές εργασίες που, με βάση την κείμενη νομοθεσία (μη στεγασμένα επαγγέλματα), βαρύνουν τον ωφελούμενο του Προγράμματος ως «κύριο του έργου».

Στα ανωτέρω όρια επιλέξιμων δαπανών περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ, που αποτελεί επιλέξιμη δαπάνη για το Πρόγραμμα.

 

 

 

Από την ανακοίνωση της 15.06.11

 

Στις επιλέξιμες δαπάνες συμπεριλαμβάνονται όλες οι πρόσθετες εργασίες και επεμβάσεις που απαιτούνται για την τεχνικά ορθή ολοκλήρωση των παρεμβάσεων όπως αποξηλώσεις/ καθαιρέσεις και αποκομιδή, επεμβάσεις στη στέγη (π.χ. αντικατάσταση κεραμιδιών), κλπ. Επίσης στην κατηγορία «αντικατάσταση κουφωμάτων και συστημάτων σκίασης» περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση μη σταθερών εξωτερικών σκιάστρων.

 

 

Εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω, από τη μεν πρώτη ανακοίνωση ότι επιλέξιμες δαπάνες είναι οι παρεμβάσεις που συστήνει ο εν.επιθ. οι οποίες έχουν ένα ανώτερο όριο και εντός αυτών των ορίων συμπεριλαμβάνονται και κάποιες άλλες δαπάνες (πρακτικά να προσκομίσεις τιμολόγια ας πούμε για την αποκομιδή των μπάζων και εφόσον δεν ξεφεύγει ο Π/Υ από το ανώτατο όριο να συμπεριληφθεί στις επιλέξιμες). Η πρώτη ανακοίνωση ει΄ναι σαφέστατη και ρητή.

 

Η δεύτερη ανακοίνωση τώρα καταρχήν δεν έχει νόημα αν απλά έρχεται να επαναλάβει αυτά που ξέραμε από την αρχή, το πιο πιθανό να προκαλέσει σύγχυση (όπως και έκανε). Δεν είναι ρητό στη διατύπωση της ότι οι επιπλέον απαιτούμενες εργασίες είναι επιλέξιμες εντός των ανώτατων ορίων όπως έλεγε η πρώτη ανακοίνωση. Τονίζει μόνο ότι είναι επιλέξιμες δαπάνες. Μα αυτό είτε το ξέραμε και επανλαμβάνεται είτε σημαίνει ότι είναι επιλέξιμες δαπάνες για το πρόγραμμα πέρα των ορίων που είχαν θεσπιστεί για την κάθε παρέμβαση.

 

Οπως σας είπα σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το call center μου είπαν ότι είναι επιλέξιμες πέρα των ανώτατων ορίων που είχε ο πίνακας για κάθε παρέμβαση. Πως μπορούμε να το διασταυρώσουμε και πολύ περισσότερο να το έχουμε γραπτά για να μην μπλέξουμε για το τι ισχύει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μία εκτίμηση για όποιον έχει εμπειρία, αν μία κατοικία (140τ.μ. με θερμομόνωση και ηλιακό) αλλάξει το 75% των κουφωμάτων από μονό τζάμι ξύλινα σε αλουμινένια με θερμοδιακοπή και ενεργειακό τζάμι έχει ελπίδες για να πετύχει το στόχο του 30%.

 

Ξέρω ότι πρέπει να γίνει η μελέτη για να απαντηθεί απλά σαν εκτίμηση πριν ξεκινήσω να παλέψω με τα νούμερα :P

 

Αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα (προσανατολισμό, επιφάνεια ανοιγμάτων, κ.λ.π.). Από προσωπική μου εμπειρία μόνο με αλλαγή κουφωμάτων δύσκολα επιτυγχάνεται (οριακά υπό προϋποθέσεις) ο στόχος του 30% (πόσο μάλλον για την αλλαγή του 75% αυτών).. Πάντως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε περιπτώσεις σπιτιών γύρω στα 80 μέτρα, χωρίς ΘΜ και Ηλιακό, ανέβηκε με κουφώματα πάνω απο 60-70% του ΚΑ (αλλάγή όλων των κουφωμάτων).

Θα πας δηλαδή U από 5 σε 1,8-2,2

Κάνε ένα παράδειγμα και δες με τι U θα πιάνεις τα νούμερα που θέλεις, οπότε θα προτείνεις στον ιδιοκτήτη να βάλει συγκεκριμένα κουφώματα.

Link to comment
Share on other sites

@vmantas: Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά δεν το νομίζω... Αλλωστε η τελευταία ανακοίνωση είναι όπως λέει ο τίτλος της "Ενοποίηση Ρυθμίσεων", κάτι σαν επανάληψη και σύνοψη του τί ισχύει... Δεν νομίζω ότι εισάγει κάτι νέο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε περιπτώσεις σπιτιών γύρω στα 80 μέτρα, χωρίς ΘΜ και Ηλιακό, ανέβηκε με κουφώματα πάνω απο 60-70% του ΚΑ (αλλάγή όλων των κουφωμάτων).

Θα πας δηλαδή U από 5 σε 1,8-2,2

Κάνε ένα παράδειγμα και δες με τι U θα πιάνεις τα νούμερα που θέλεις, οπότε θα προτείνεις στον ιδιοκτήτη να βάλει συγκεκριμένα κουφώματα.

Διαφωνω καθετως και οριζοντιως...

Αν τα κουφωματα ειναι ξυλινα, σου δινουν πολυ πιο χαμηλο συντελεστη συγκριτικα με τα αλουμινιου, παντα για ενα τζαμι μιλαμε....

Τη διαφορα σε αυτην την περιπτωση θα την κανει ο αερισμος του κουφωματος...

Link to comment
Share on other sites

mechriskl , tsx, Inzaghi

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Πήγα λοιπόν μέτρησα και ξεκίνησα σιγά σιγά την εισαγωγή τον δεδομένων.....ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

 

όπως πολύ σωστά μάντεψε ο Inzaghi τα κουφώματα είναι ξύλινα και μάλιστα με τζάμι όχι ολόκληρο αλλά νταμάκια (μικρά παραλληλόγραμμα) και το κάτω μέρος στις μπαλκονόπορτες (50cm) όλο ξύλο κοινώς μιλάμε για ποσοστό πλαισίου 40% και ΠΑΝΩ.

 

Με λίγα λόγια από ξύλο σε αλουμίνιο με θερμοδιακοπή θα δει πολύ μικρή διαφορά (μην είναι και χειρότερα αφού το ξύλο έχει 2,2)

 

Οπότε ότι δει από τα τζάμια αλλά δεδομένου ότι πλέον δεν θα βάλει τζαμάκια αλλά ενιαίο .... τζίφος η δουλειά.

 

Να το σώσει ο αερισμός....δεν νομίζω να είμαι ειλικρινής παρόλα αυτά επειδή το έχω τάξει σε γνωστό θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

σελίδα 63 της ΤΟΤΕΕ1 στις Τυπικές τιμές συντελεστή θερμοπερατότητας κουφωμάτων Uv_F [W/(m2K)] έχει για Ξύλινο πλαίσιο 20% με μονό Υαλοπίνακα U=5

Link to comment
Share on other sites

Για το ειδος των κουφωματων που λες, αν καταλαβα καλα, υπολογισε ενα ποσοστο πλαισιου γυρω στο 45-50% με ενα μεσο συντελεστη U=4.50

 

Τα κουφωματα που θα βαλεις θα εχουν περιπου το μισο συντελεστη απο τα ηδη υπαρχοντα και γυρω στο 40% του αρχικου ογκου αερα...

 

Αν αντικαταστησεις το συνολο των κουφωματων και οχι το 75%, ενδεχομενως να πετυχεις αυτο που θες.

 

Παραδειγμα απο δικη μου επιθεωρηση...

Διαμερισμα 95τ.μ. αμονωτο με 15,67τ.μ. κουφωματων ομοια με τα δικα σου.

Μου βγαζει καταναλωση Κ.Α. 102,6 και η εξοικονομηση ενεργειας αν αλλαξω τα κουφωματα με νεα ειναι 31,6, ητοι 30,7%

Στο οριο... Βεβαια εθεσα U=2.80 για καθε κουφωμα και οχι χαμηλοτερες τιμες που ενδεχομενως να εχουν τα νεα κουφωματα με θερμοδιακοπες και ενεργειακα τζαμια...

 

Γενικα, πολλα θα εξαρτηθουν απο το ιδιο το διαμερισμα και τις καταναλωσεις που θα δωσει στο Κ.Α. Αν εισαι ρετιρε, δε γλιτωνεις μονο με αλλαγη κουφωματων...

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ρετιρε, δε γλιτωνεις μονο με αλλαγη κουφωματων...

 

 

αχ πάνω που μου έδωσες ελπίδες μου τις πήρες πίσω, είναι μεζονέτα με το δεύτερο όροφο ρετιρέ (έχω βέβαια θερμομόνωση) :)

 

Για το πλαίσιο πάλι μέσα έπεσες (έχω αρχίσει να υπολογίζω και βγαίνουν από 40 - 60 % το θέμα είναι ότι ο απλοποιητικός πίνακας επιλογής πάει μέχρι 40% ποσοστό πλαισίου οπότε αναγκαστικά θα πάω με τον αναλυτικό :( )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.