Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν είναι μαζί με τα άλλα εξώφυλλα, προστεγάσματα κλπ... στο 2500 € ανά διαμέρισμα;

 

Όχι, η παρέμβαση 1.Δ. είναι για σταθερά συστήματα σκίασης. Οι τέντες είναι κινητά.

Από το Help desk τελικά μου είπαν να περιμένω μέχρι το τέλος της βδομάδας γιατί θα βγάλουν καινούργιο οδηγό......

(κατά πάσα πιθανότητα πάντως γαι 2500 το βλέπω και εγώ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το Help desk τελικά μου είπαν να περιμένω μέχρι το τέλος της βδομάδας γιατί θα βγάλουν καινούργιο οδηγό......

 

μακάρι :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, η αξία της τέντας είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ!!! ότι είναι κινητή... όπως τα εξώφυλλα άλλωστε...

Εξ' αρχής μου έκανε εντύπωση το ότι δεν βάλανε τα εξώφυλα μαζί με τα κουφώματα με μια τιμή μονάδας ανά τ.μ. και τα χώσανε έτσι σε ένα ποσό...

 

Η λειτουργία των προστεγασμάτων είναι να σταματά τον ήλιο κατά τη θερινή περίοδο αλλά να μπορεί να τον επιτρέπει κατά τη χειμερινή... Γιαυτό και τα τόσα είδη περσίδων που κυκλοφορούν. Αλλά όταν ασχολούνται άσχετοι με τόσο ειδικά θέματα, έτσι γίνεται, χάνεται η ουσία και κοιτάμε απλώς τί θα συμπληρώσουμε στα τετραγωνάκια...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Με τα καινούρια δεδομένα (πιο ελαστικά) πρέπει να επιτυγχάνεται μείωση ίση με το 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς. Όμως εάν με τις παρεμβάσεις που θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης το κτίριο αλλάζει κατηγορία (οριακά) αλλά δεν επιτυγχάνεται μείωση 30% τι γίνεται??

 

Το ρωτάω γιατί έχω πελάτη, ο οποίος θέλει να αλλάξει μόνο κουφώματα, με αποτέλεσμα να πηγαίνει απο Ζ σε Ε αλλά επιτυγχάνεται μείωση ίση με το 27%

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός που υπάρχει στο site του ΥΠΕΚΑ (έκδοση Μαίου) αναφέρει ότι απαιτείται το 30% του ΚΑ ή αναβάθμιση κατά μία κατηγορία....

Τουλάχιστον αυτό διάβασα εχθές....:???:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όταν ασχολούνται άσχετοι με τόσο ειδικά θέματα, έτσι γίνεται, χάνεται η ουσία και κοιτάμε απλώς τί θα συμπληρώσουμε στα τετραγωνάκια...

 

Συμφωνώ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

εχω ψάξει αρκετά αλλα δεν βρήκα κάπου εαν υπάρχει κριτηριο όσον αφορά τον πληθυσμό.Εάν δηλαδή πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός κατοίκων όπου μπορεί κάποιοσ ναενταχθεί στο πρόγραμμα.Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μία εκτίμηση για όποιον έχει εμπειρία, αν μία κατοικία (140τ.μ. με θερμομόνωση και ηλιακό) αλλάξει το 75% των κουφωμάτων από μονό τζάμι ξύλινα σε αλουμινένια με θερμοδιακοπή και ενεργειακό τζάμι έχει ελπίδες για να πετύχει το στόχο του 30%.

 

Ξέρω ότι πρέπει να γίνει η μελέτη για να απαντηθεί απλά σαν εκτίμηση πριν ξεκινήσω να παλέψω με τα νούμερα :P

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=WgbUuUrh%2buM%3d&tabid=655&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο e-mail ώστε να απευθύνω ερώτημα σχετικά με το πρόγραμμα και να πάρω γραπτή απάντηση. Μου απαντήσαν στο τηλέφωνο αλλά δεν νοιώθω και τόσο ασφαλής.

Και επί τη ευκαιρία ας το βάλω και εδώ να ακούσω τη γνώμη σας.

 

Με τη νέα ανακοίνωση που έκαναν μέσα Μάη, φαίνεται ότι είναι επιλέξιμες και οι δαπάνες που απαιτούνται προκειμένου να γίνει μια παρέμβαση σωστά. Για παράδειγμα σε μόνωση στο δώμα θα πρέπει να γίνει αποξήλωση και καθαίρεση του παλαιού δάπεδου, στη συνέχεια να μονωθεί, και υγρομονωθεί το δώμα, και μετά να αποκατασταθεί η βατότητα του δώματος με κάποιο δάπεδο, και ενδεχομένως να χρειαστούν και βαψίματα στα στηθαία γιατί θα έχουν γίνεί χάλια (τσιμέντα, πίσσα). Στον αρχικό οδηγό έδινε ως ανώτατο κόστος ανά μέτρο τα 40 ευρώ και έλεγε ότι όλα τα παραπάνω καθώς και δαπάνες ΙΚΑ και ΦΠΑ συμπεριλαμβάνονται σε αυτό το ποσό. Στη νέα ανακοίνωση από τη διατύπωση φαινόταν ότι οι επιπλέον απαιτούμενες εργασίες είναι επιλέξιμες και πέραν του ανώτατου προυπολογισμού (τα 40 ευρώ δλδ). Σε τηλεφωνική επικοινωνία και αφού με γυρίσαν γύρω γύρω σε κανά δυο διαφορετικούς να μιλήσω μου ειπαν ότι όντως οι επιπλέον εργασίες είναι επιλέξιμες και εκτός του ορίου που αναφέρεται για την επέμβαση μόνωση σε ταράτσα. Επειδή ακούγεται λογικό αλλά από την άλλη είναι και περίεργο, γιατί ας πούμε μέχρι τι ποσό θα δικαιολογούνται (αν εγώ θέλω να βάλω από πάνω deck iroco, γιατί ίσως αυτό είχε και το ξήλωσα για να βάλω τη μόνωση, και δώσω άλλα 80 ευρώ το μέτρο, θα το δεχτούν έτσι απλά;

 

Τα ίδια ισχύουν και για τη θερμοπρόσοψη, άλλο αν απλά πας και βάλεις τη μόνωση πάνω στο υπάρχοντα σοβά άλλο αν πρέπει να φύγουν οι παλιοί σοβάδες γιατί είναι σαθροί και έχουν σκασίματα και φυσικά βάψιμο με βάψιμο στο τέλος έχει διαφορά.

 

Για αυτό αναζητώ γνώμες, ειδικότερα από εμπειρία αλλά και να ζητήσω γραπτά την απάντηση τους γιατί δε λέει να μπαίνουμε σε έξοδα εποχές που είναι...

Ο συμπληρωματικός όδηγός οπυ έβγαλαν δεν αναφέρει κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.