Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Μπαινει διαμερισμα χωρις καμια προυποθεση

α. Οχι αυτονομια θερμανσης

β. Ακομα και με μελετη θερμομονωσης

γ. Χωρις συγκαταθεση απο ολους

 

2. Χαλαρα εισοδηματικα κριτηρια 40.000€ ατομικο

 

3. Επιδοτηση 35%

 

4. Επιλεξιμη δαπανη και οι τεντες πλεον.

 

5. Εξοικονομηση ενεργειας ισο με το 30% της καταναλωσης του Κ.Α., χωρις απαιτησεις να ανεβει κατηγορια πλην Η...

 

Ελπιζουμε μετα απο αυτα ο κοσμος να επαναδραστηριοποιηθει και να φτιαξει το σπιτι του γιατι τωρα κι αν δεν ειναι ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

Χθες άκουγα σε μια ραδιοφωνική εκπομπή ότι υπάρχουν σκέψεις στο Υπουργείο να ενταχθούν κατοικίες με άδεια μέχρι το 1990. Είδα ότι το υλοποίησαν τελικά!

 

Θεωρώ ότι θα είναι πολύ σημαντικό σαν μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τσιμπάει ο κόσμος με τα δανεικά πλέον.

Μίλησα με αρκετούς και η γενική άποψη είναι "Σήμερα έχω 2000€, ε θα βάλω 2 κουφώματα. Του χρόνου έχω άλλα 2000€, θα βάλω και άλλα 2 κουφώματα. Γιατί να βάλω δάνειο για 10000€;" και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεφτίλισαν πλέον... πετάμε τα λεφτά από εδώ κιεκεί... έτσι για να μη τα δώσουμε πίσω....

Ακόμη ένα δείγμα της ανικανότητάς μας... ξεπουλιόμαστε πάντα σε όλα!

Δεν έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς πια με τίποτα... Ωραίες οι μ@..κίες για το περιβάλλον τόσους μήνες... τώρα, φτιάχτε όσοι προλάβετε...

Ασε πια αυτό με το τεράστιο ενδιαφέρον του κόσμου... τις κομμένες αιτήσεις τις ξέρουν; Που 3 στους 4 δεν παίρνουν δάνειο; Μα αυτός που δεν έχει πρέπει να αναβαθμίσει το σπίτι του ώστε να κάνει και μελλοντική οικονομία από το πετρέλαιο και τα κοινόχρηστα και να έχει έστω αυτή τη τρύπα των 2 δωματίων σε κάποιες συνθήκες άνεσης!!!

Link to comment
Share on other sites

....Ελπιζουμε μετα απο αυτα ο κοσμος να επαναδραστηριοποιηθει και να φτιαξει το σπιτι του γιατι τωρα κι αν δεν ειναι ευκαιρια...

 

Δεν τσιμπάει ο κόσμος με τα δανεικά πλέον.

Μίλησα με αρκετούς και η γενική άποψη είναι "Σήμερα έχω 2000€, ε θα βάλω 2 κουφώματα. Του χρόνου έχω άλλα 2000€, θα βάλω και άλλα 2 κουφώματα. Γιατί να βάλω δάνειο για 10000€;" και πάει λέγοντας.

 

Άδικο έχουν; Αφού δεν ξέρουν αν αύριο θα έχουν δουλειά, ψωμί να φάνε. Τα δανεικά τους λείπανε. Κάνουν ό,τι επεμβάσεις αντέχει η τσέπη τους, ο αλουμινάς π.χ. δεν κόβει απόδειξη και γλυτώνουν τον ΦΠΑ κι "όλα καλά".

Όσο γι' αυτό με "το συνεχιζόμενο ενδιαφέρον των πολιτών για συμμετοχή στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον» και τη δυναμική που έχει δημιουργηθεί στην αγορά" είναι για πολλές -μα πάρα πολλές- φάπες.

 

Κι ακριβώς αυτό που λέει ο JTB. "Μα αυτός που δεν έχει..."

 

"...μέχρι εξαντλήσεως των πόρων ανά Περιφέρεια" = βάλτε τώρα που γυρίζει. Ούστ!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα δω ποτε θα τελειωσει το παραμυθι με το ''πετυχημενο'' εξοικονομω κατ οικον.

Οσοι ασχολουνται με τα ενεργειακα ξερουν πολυ καλα οτι το προγραμμα ειναι μια απατη και μιση και ηταν εκ των πραγματων αδυνατον να λειτουργησει καθως οι κανουλες των τραπεζων εχουν στερεψει ...

Οι μισοι απο τους πελατες μου φαγανε πορτα απο τραπεζες και μαλιστα καποιοι απ αυτους με εισοδηματα σχετικα ψηλα και χωρις αλλες δανειακες υποχρεωσεις...

Διαβασα καπου και για 30.000 αιτησεις και με πιασανε τα γελια....μας περνανε και για βλακες....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια αλλα εγω ειμαι αντιθετος με ολους σας!

 

Ενταξει, γνωριζουμε οτι ειναι μεγα παραμυθι για την υποτιθεμενη επιτυχια του προγραμματος, γνωριζουμε ολοι τα προβληματα που προεκυψαν και, δυστυχως, συνεχιζουν να προκυπτουν στους ενδιαφερομενους αλλα ας μην κοιταζουμε μοναχα τις αρνητικες πτυχες...

 

Ω γεγονε γεγονε... Απο δω και εφεξης που το προγραμμα χαλαρωσε δραματικα, ακομα και αν ειναι αδικια για τους ανθρωπους που μετα κοπων και βασανων υπηχθησαν εν τελει στο προγραμμα, ειναι πραγματικα μεγαλη ευκαιρια να υπαχθουν κι αλλοι πολλοι και να κανουνε την αναβαθμιση του σπιτιου τους πραγματικα μεχρι εκει που τους παιρνει η τσεπη τους...

 

Εξοικονομηση ενεργειας της ταξης του 30% του κτηριου αναφορας δεν ειναι τιποτα και επιτυγχανεται ακομα και με μια απλη αλλαγη κουφωματων, εστω και υπο συνθηκες!

Ειδικα τωρα που πλεον δεν υφισταται ο περιορισμος των ελαχιστων κατα ΚΕνΑΚ, βαζεις οτι θελεις, με μοναδικο κριτηριο αυτο, με απολυτη ελλειψη αυτονομιας, ακομα κι αν δεν αποτελει προταση, με ελλειψη συναινεσης απο λοιπους ιδιοκτητες και με κοστος που μπορει να ειναι πραγματικα αμελητεο μηνιαιως, αν μιλαμε για τετραετη αποπληρωμη δανειου...

 

Ας το δουμε και λιγο πιο θετικα το θεμα πλεον, ειδικα τωρα που δεν υπαρχουν deadlines να πιεζουν...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω πως συνήλθε το πράγμα

 

βεβαίως οι άνθρωποι που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, δυστυχώς δε θα μπουν στο πρόγραμμα

λόγω απορριψης από την τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη μετά και την προηγούμενη παράταση όσοι ήταν να μπουν , μπήκαν.

Βέβαια θετικό είναι η χαλάρωση των κριτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.