Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τελικα εχει τυχει σε καποιον στην καταθεση 2ου φακελου προμηθευτης να λεει οτι δε μπορει να κοψει τιμολογιο εγκαταστασης αλλα μονο προμηθειας και το τιμολογιο εγκαταστασης θα το κοψει καποιος πχ συνεργαζομενος θερμουδραυλικος που δεν ειχε δηλωθει στην καταθεση του 1ου φακελου?

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση που την προκαταβολη την εχει λαβει ΟΛΗ ο προμηθευτης αλλα τα τελικα πιστωτικα τιμολογια θα ειναι επιμερισμενα σε 2 εκ των οποιων το ενα δε θα ειναι καν δηλωμενο?

σε αντίστοιχη περίπτωση δική μου η εθνική μου ζήτησε να πάω στο τέλος τιμολόγιο με το ποσό του εγκαταστάτη και ξεχωριστό τιμολόγιο απο τον προμηθευτή και απλώς όταν φτάσει η ώρα των πληρωμών θα πάρει ο καθένας ότι του αναλογεί....

στην eurobank μου το παίζανε δύσκολοι στην αρχή(και δεν γίνετε και σου λένε βλακείες οτι μπορούμε να το αλλάξουμε), αλλά μόλις τους είπα οτι το εξοικονομώ το αποδέχετε + το κάνει η εθνική τράπεζα μου ζητήσανε 2 νέα προτιμολόγια απο εγκαταστάτη και προμηθευτή...απλώς δεν πρέπει το άθροισμα των αποδείξεων να ξεπερνάει το αρχικό εγκριθέν ποσό ανά κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι θερμοστατικές βαλβίδες έχω την εντύπωση ότι εντάσσονται στην κατηγορία "3.Γ. Διατάξεις αυτόματου ελέγχου της λειτουργίας του συστήµατος θέρµανσης". Τουλάχιστον εγώ εκεί τις έβαλα όταν μου έτυχε.

το ξέρω..και εγώ σε άλλη κατηγορία τις έβαλα..απλώς δεν έχω βάλει ποσό για εγκατάσταση των θερμοστατικών βαλβίδων..δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα???

το θεωρώ χαζό να βάλω ποσό ξεχωριστό για την εγκατάσταση θερμοστατικών βαλβίδων...έβαλα ξεχωριστά ποσό προμηθευτή ηλιακου - λέβητα(με καπνοδόχο, κυκλοφορητή) - θερμοστατικές βαλβίδες και έβαλα ξεχωριστό ποσό εγκατάστασης ηλιακού - λέβητα..δεν έβαλα ποσό εγκαταστάτη για θερμοστατικές βαλβίδες...

Edited by ΗΛΙΑΣ Ζ.
Link to comment
Share on other sites

1.Στον φακελο που δινουμαι στην τραπεζα τι καταθετουμε?

2.Πως χρονο σας πηρε για την προεγκριση τραπεζας και ποσο για την εγκριση του υπουργειου.?

3. Γιατι λενε οτι για περιπτωσεις 4-5000 ευρω δεν αξιζει η ολη διαδικασια?

4. τα χαρτια τα κανει ο συμβουλος ή ο ιδιοκτητης?

Link to comment
Share on other sites

1. Σαν επιθεωρητής ΠΕΑ και Έντυπο παρεμβάσεων. Σαν ιδιοκτήτης άστο καλύτερα...

2. Από μία βδομάδα έως 3 μήνες.

3. Ποιος το λέει; Εμένα χθες στην τράπεζα που είχα πάει με συγγενικό πρόσωπο, προσπαθήσουν να με πείσουν ότι δεν μπορεί να μπει σύγχρονο σπίτι και κατόπιν ότι δεν γίνεται να ζητήσει δάνειο για 1000 ευρώ μόνο (ηλιακός + θερμοστατικές). Η τρίτη δικαιολογία ότι μόνο με ηλιακό δεν υπάρχει εξοικονόμηση έφερε μπινελίκι, έντονη παραίνεση στο να περιοριστούν στα του δανείου και τηλέφωνο στα κεντρικά που αποκατέστησε την ηρεμία.

4. Αν είσαι σύμβουλος, λογικό είναι να τα κάνεις εσύ. Αν δεν είσαι ας πάει ο ιδιοκτήτης στο παραμάγαζο της τράπεζας να τα φτιάξουν αυτοί.

 

Η γνωστή και μη εξαιρετεά τράπεζα έχει ξεπεράσει το στάδιο των παραινέσεων ή της τοποθέτησης ανέμελα δηλώσεων ανάθεσης σε ΑΕ συμβούλων και έχει προχωρησει σε κατά συρροή τηλέφωνα σε πελάτες μου, για να τους ορίσουν σύμβουλους με ήπιες απειλές ότι έτσι θα κινηθεί ο φάκελος καλύτερα.

Έχει κάποιος αντίστοιχες εμπειρίες; Τι θα μπορούσε να κάνει κάποιος; Σκοπεύω άμεσα να το θέσω υπόψη του υπουργείου επώνυμα, έτσι και για την τιμή των όπλων. Θα είχε νόημα να γίνοταν μία ομαδική καταγγελία από όσους έχουν υπόψη τους ξεκάθαρα καταχρηστικές πρακτικές εκ μέρους των τραπεζών, όχι απλές καθυστερήσεις και κωλυσιεργείες, για τις οποίες θα υπάρχουν μύριες δικαιολογίες; Έχει κανείς την όρεξη να συντάξουμε μία καταγγελία τέτοιου τύπου;

Edited by kostas K
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βήμα πρώτο.

Τηλεφωνείς με ηχογράφηση τηλεφωνήματος, καλού κακού και ζητάς από την τράπεζα επιβεβαίωση του γεγονότος.

Ρίχνεις το πρώτο γαμοσταυρίδι.

 

Εννοείται πως ήδη θα έπρεπε να έχεις στείλει σχετικό μήνυμα στο ΥΠΕΚΑ.

Εγώ ήδη έχω στείλει 2 φορές και η απάντηση ήταν copy & paste και όχι βέβαια αυτή που ήθελα.

 

Επίσης, εγώ αποτρέπω τους πελάτες μου να πηγαίνουν εκεί και πιάνει.

 

EDIT: Και κάτι ακόμη. Για να λες πελάτες σου, προφανώς έχεις κάνει το πρώτο ΠΕΑ. Δεν τους έδωσες όλα τα χαρτιά συμπληρωμένα; Εάν ναι, πως μπορεί ο πελάτης σου να δηλώσει άλλο σύμβουλο; Εάν απλά έκανες το πρώτο ΠΕΑ, η δουλειά του σύμβουλου παραμένει ορφανή θέσης. Εάν για παράδειγμα του τα συμπλήρωσε όλα η τράπεζα, με το δίκιο της να ζητάει να μπει σύμβουλος.

Γιατί καλά τα λεφτά του συμβούλου, αλλά να τα κερδίζουμε με τις υπηρεσίες που προσφέρουμε και όχι γράφοντας απλά τα στοιχεία μας στην αίτηση.

Τα παραπάνω προφανώς δεν τα λέω επί προσωπικού

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

tsx,

 

το κολπο γινεται (μεχρι τωρα, για μενα) ως εξης:

 

Ερχεται πελατης και μου λεει για το εξοικονομω.

Πριν μπει στο εξοδο του 1ου ΠΕΑ τους στελνω (εστελνα!)για προεγκριση στην γνωστη τραπεζα

Εκει τους μπαλαμουτιαζαν και παραμυθιαζαν περι συμβουλου δικου τους και τους εβαζαν να υπογραφουν!!! (Απο Νοεμβριο του 2012 ξεκινησε η τακτικη αυτη. Πιο πριν ηταν μια χαρα!)

Στο τελος το εμαθε και ο μ@λ@κ@ς της παρεας (εγω), που δεν ειχα προνοησει να εξηγησω στον πελατη τι παιζει περι τον συμβουλο εργου

Link to comment
Share on other sites

@tsx Όταν λέω πελάτης, εννοώ ότι του έχω κάνει κάποιες δουλειές στο παρελθόν, ότι συζήτησα επανειλημένως μαζί του για το τί εστί εξοικονομώ, άπειρες εργατοώρες για το αν και πώς, ανοιγόμενα ή συρόμενα, τί ηλιακός, θερμοπρόσοψη και που, να μαζέψω τις προσφορές κλπ. Το ΠΕΑ είναι στα εκκρεμή και δεν έχει κατατεθεί. Θεωρούμε σύμβουλος ή θα κριθεί την ώρα της υπογραφής; Ούτε εγώ στα λέω επί προσωπικού, αλλά επειδή μπορεί και να διαβάζουν, συνάδελφοι και μη, που δεν έχουν γνώση του προγράμματος, να μην εννοηθεί ότι κυνηγάμε το ευκολάκι του συμβούλου. Προσωπικά αν μπορούσα δεν θα ασχολούμουν πια με το πρόγραμμα, οικονομικά δεν αξίζει για το χρόνο ούτε για πλάκα, οι δύο λόγοι που το κάνω είναι ότι έρχονται συγγενείς και παλιοί πελάτες και το δεύτερο είναι ότι είναι το μόνο δημιουργικό πράγμα που έχει μείνει στο επάγγελμα, εκτός του να σφραγίζεις άχρηστα έντυπα και βεβαιώσεις.

Τέλος ψυχανάλυσης.

Καταγγελία στο ΥΠΕΚΑ δεν είχα κάνει ακόμα, ίσως κακώς, γιατί μέχρι στιγμής αυτό που είχε πέσει στην αντίληψη μου ήταν οφθαλμοφανείς ανεπάρκειες και καθυστερήσεις, άλλα όχι κάτι το ξεκάθαρα επιλήψιμο: κάποιο χαρτί που ξέφευγε, κάποια παραίνεση για συμβούλο, κάποια δικαιολογητικά παραπάνω.

Το συγκεκριμένο νομίζω ότι παραβαίνει αρχές του δικαίου με πρώτη την αρχή της ανωνυμίας και της μη μεταβίβασης προσωπικών δεδομένων, εφόσον οι κλήσεις γίνονται όχι από την τράπεζα αλλά από τη γνωστή ΑΕ.

Ξέρω: τί ψάχνεις να βρεις, αφού οι τράπεζες κάνουν κουμάντο κλπ... Ωστόσο δεν βλάπτουν κάποιες καταγγελίες εκεί που πρέπει, έστω για να κρατιούνται τα προσχήματα.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Και να τους βαζουν να υπογραψουν για δωρεαν συμβουλο εργου απο την τραπεζα και καλα, παρτε μια ΥΔ θεωρημενη σε ΚΕΠ μεταγενεστερη της ημερομηνιας προεγγρισης και υπογραφης αναθεσης συμβουλου απο την τραπεζα και καταθεστε την μαζι.

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ. ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ.

Ετσι εκανα εγω και εμαθα οτι πελατισα μου ειχε ορισει συμβουλο εργου της γνωστης ευρωπαικης τραπεζας.

Περιττο να ξαναπω οτι αρχισα τα γαμωσταυριδια σε υπαλληλο και διευθυντη (οταν τολμησε εκεινος να μου πει οτι δεν γνωριζει!!!!!) και μεσα σε 5 λεπτα ειχα παρει τη θεση που δικαιωματικα μου αναλογουσε ως συμβουλος εργου.

 

Σε αλλη περιπτωση, σε ΜΗ ιδιωτικη τραπεζα, ξαφνικα χαθηκε η αιτηση που ειχα δωσει εγω στον πελατη μου και του συμπληρωσανε καινουρια, με κενα στοιχεια συμβουλου.

Εκει εδρασα τηλεφωνικως λογω αποστασης και με διαβεβαιωσαν οτι δεν ασχολουνται με συμβουλους.

Στην καταθεση του 2ου φακελου θα παω μαζι με τον πελατη να διασφαλισω την αμοιβη μου, με πολεμικες διαθεσεις και αν μου πουν το παραμικρο, ποιος ειδε το Γιαννη και δεν το φοβηθηκε....

 

Η γνωστη αγαπημενη μας ευρωπαικη τραπεζα πηρε και πελατη μου που βαλαμε ηδη 2 σπιτια του και ενα τριτο τωρα να του ζητησει (απο τα κεντρικα παρακαλω) να μπει συμβουλος εργου της τραπεζας αντι εμου αλλα εφαγε ακυρο παραυτα. Ο πελατης μου τυγχανει και συνεργατης μου και εληξε αναιμακτα το ζητημα.

 

Μην το αφηνετε ετσι συναδελφοι. Κι ο αγιος φοβερα θελει.

Στην τελικη, ξεχαστε οτι ειμαστε πολιτισμενα οντα και φερθειτε οπως τους αρμοζει....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μέχρι στιγμής κάνει εξοικονομώ μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και όλα στην ίδια τράπεζα, μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η γνωστή τράπεζα που εννοείτε;; Το ξέρω βλακεία ερώτηση αλλά για να ξέρω τι να περιμένω... Αν δεν μπορείτε να τη γράψετε εδώ φόρα παρτίδα μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα dm; Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.