Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ειχα κανει πριν λιγες μερες ερωτημα στο "Εξοικονομω":

 

Ερωτημα: Στην κατηγορια 3Α (κεντρικο συστημα θερμανσης) μπορει να ενταχθει συστημα προθερμανσης του νερου του δικτυου διανομης με χρηση ηλιακων συλλεκτων και νεου Boiler για υποβοηθηση του υπαρχοντος καυστηρα-λεβητα πετρελαιου? Υποψιν πως ηλιακοι συλλεκτες υπαρχουν ηδη, απλα θα βοηθησουν και το συστημα θερμανσης

 

Απαντηση: Αξιότιμε κύριε,

 

Υλικό που υποβοηθάει τον υπάρχον σύστημα θέρμανσης δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη για το Πρόγραμμα.

 

Για να επιδοτηθεί κάποιο από τα περιγραφόμενα επιλέξιμα είδη θέρμανσης (http://exoikonomisi.....aspx?tabid=698), θα πρέπει να αποτελεί το κύριο είδος θέρμανσης στο ενδιαφερόμενο να υπαχθεί ακίνητο.

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη μα ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Αν κάποιος τοποθετήσει ηλιακούς συλλέκτες για θέρμανση αλλά έχει και ένα λέβητα για να το βοηθάει (ο λέβητας υπάρχει ήδη) δεν μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα. Λογικό είναι οι συλλάκτες να μην καλύπτουντο 100% της θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

στο παραρτημα xii ΕΝΤΥΠΟ ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗΣ ΣΥΝΟΛΟΥ Ή ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ / ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΡΩΝ στη στήλη που ζητάει επιλέξιμο κόστος επιθεωρήσεων και κόστος σύμβουλου έργου, βάζω το ποσό χωρίς Φ.Π.Α ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σε μια κατοικια που άλλαξε κουφώματα με το πρόγραμμα εξοικονομώ,

ο αλουμινάς αρνείται να μου δώσει ξεχωριστό πιστοποιητικό με το U κάθε κουφώματος που τοποθετείσαι και μου λέει να τα βρω από το ιντερνέτ .

Κι όλα αυτά για να μπορέσω να δώσω το Β πιστοποιητικό.

Ειναι δυνατόν?

Link to comment
Share on other sites

ΗΛΙΑΣ Ζ. χωρίς ΦΠΑ τα ποσά

 

Πάνος αν έχεις όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις διαστάσεις τζαμιών & πλαισίου, μπορείς να τα υπολογίσεις και μόνος σου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΗΛΙΑΣ Ζ. χωρίς ΦΠΑ τα ποσά

 

Πάνος αν έχεις όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις διαστάσεις τζαμιών & πλαισίου, μπορείς να τα υπολογίσεις και μόνος σου.

 

 

+1 τουλαχιστον

 

 

@πανο και ομως ειναι δυνατον ειδικα αμα ειναι μικρομαγαζο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

ΗΛΙΑ & tsx

Έχω την εντύπωση ότι τα ποσά μπαίνουν με ΦΠΑ (διότι είναι κι αυτός επιλέξιμος)

 

ΠΑΝΟ

Κανονικά θα έπρεπε να έχει τα Uw στην προσφορά του, ώστε να είναι δεσμευμένος, και να τα χρησιμοποιήσεις και στις δύο επιθεωρήσεις (σενάριο της πρώτης και οριστικά της δεύτερης).

Ανεξάρτητα του ότι δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση της προσφοράς στην τράπεζα, θα πρέπει να υπάρχει για πιθανό έλεγχο.

Επίσης, είναι υποχρεωτική η αναγραφή των Uw στο ΔΑ ή στο Τιμολόγιο-ΔΑ σύμφωνα με το πρότυπο. Αν τα βγάλεις εσύ ή αυτός, μικρή σημασία έχει. Το βασικό είναι να υπάρχουν κάπου, ώστε να είναι κάποιος υπεύθυνος για τη σωστή εφαρμογή της πρότασης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με την ολοκλήρωση του έργου οι Προμηθευτές των υλικών /συστημάτων παρέχουν Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986 σύμφωνα με το υπόδειγμα του Παραρτήματος ΙΧ_Β - YΔ προμηθευτή υλικών, συνοδευόμενη από αντίγραφα εγγράφων πιστοποίησης των ενεργειακών χαρακτηριστικών του υλικού /συστήματος και τα Συνεργεία του έργου Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986 σύμφωνα με το υπόδειγμα του Παραρτήματος ΙΧ_A - YΔ Αναδόχου Έργου για την ορθή εφαρμογή /τοποθέτηση βάσει των προϋποθέσεων που θέτει ο προμηθευτής του ή/και ο ενεργειακός επιθεωρητής. Στην περίπτωση που το συνεργείο υλοποίησης του έργου ταυτίζεται με τον προμηθευτή των υλικών, τότε συμπληρώνεται η Υπεύθυνη Δήλωση σύμφωνα με το υπόδειγμα του Παραρτήματος IΧ-Γ-ΥΔ- Προμηθευτή Υλικών & Αναδόχου του Έργου (εφόσον είναι το ίδιο πρόσωπο).

 

Σου δίνει τίποτα από τα παραπάνω; (ρωτάω γιατί τι θα μπορούσες να βρεις από το internet;)

Link to comment
Share on other sites

Πάνος αν έχεις όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις διαστάσεις τζαμιών & πλαισίου, μπορείς να τα υπολογίσεις και μόνος σου.

Δηλαδή, με αλλα λόγια, πιστοποιώ εγώ το κάθε κούφωμα.

Νόμιζα όμως οτι εγώ ως επιθεωρητής δεν εχω υποχρέωση να κάνω τους υπολογισμούς, αν δε κάνω λάθος.

Ο αλουμινάς το μόνο που μου έχει δώσει είναι το gw του τζαμιού (πιστοποιητικό). Τίποτα αλλο.

Και βρίσκω και το Uf του κουφώματος στο ιντερνετ. (Europa 5500 & 6000).

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.