Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα συμπληρωσω την υπευθυνη δήλωση; Τυγχανει να ειμαι και ο ωφελούμενος του προγράμματος. Δεν ειμαι εγκαταστάτης, πολιτικος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αν στο πρώτο ΠΕΑ έβαλα για αλλαγή-βελτίωση κουφωμάτων τη πρόταση του ΤΕΕ με U=2.4

και τώρα ο αλουμινάς μου φέρει πιστοποιητικά για το κάθε κούφωμα που άλλαξε με U>2.4, θα έχω πρόβλημα?

Η ενεργειακή κλάση παρόλα αυτά δεν αλλάζει ακόμα και αν U>2.4.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν "πιάνεις" τις προϋποθέσεις του προγράμματος (30%ΚΑ ή αλλαγή κατηγορίας) δεν έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου ερωτήματός μου, μπορώ να βάλω κάποιον εγκαταστάτη που θεωρητικά θα μου κάνει την ανεστραμμένη μόνωση να μου υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση χωρίς όμως να μου κόψει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών; Θα είναι αποδεκτό από το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

ikont75 δεν είναι υποχρεωτικό να περάσεις και την εγκατάσταση μέσα από το πρόγραμμα.

Βάλε μόνο την προμήθεια των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

ikont75 δεν είναι υποχρεωτικό να περάσεις και την εγκατάσταση μέσα από το πρόγραμμα.

Βάλε μόνο την προμήθεια των υλικών.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αυτό θα κάνω. Και απλά θα βάλω τον εγκαταστάτη να μου υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση για την σωστή τοποθέτηση. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για την αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κάποιος κόψει προμήθεια ηλιακού (παραστατικο προμήθειας) και την εγκατάσταση δεν την αναφέρει, άρα θα το βάλει ο ιδιοκτήτης μόνος του περνάει στο πρόγραμμα?

Δηλαδή στο 2ο Πεα το βλέπουμε εγκατεστημένο το βάζουμε, χωρίς να χρειάζεται η εγκατάσταση να έχει γίνει από κάποιο πιστοποιημένο συνεργείο?

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι πιστοποιημένο περνάει μέσω του προγράμματος. Την εγκατάσταση που δεν θα την περάσει από το πρόγραμμα, μπορεί να την κάνει και μόνος του.

 

ikont δεν χρειάζεται η ΥΔ εγκαταστάτη, εφόσον δεν θα περάσεις την εγκατάσταση από το πρόγραμμα.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.