Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι που μάλλον έχει απαντηθεί αλλά όσους έχω ρωτήσει κανένας δεν έχει ξεκάθαρη απάντηση. Έχω κάνει ένα ΠΕΑ για ενοικίαση και μετά 4 μήνες ο ιδιοκτήτης θέλει να μπει στο εξοικονομώ. Απ' ότι ξέρω μπορώ να χρησιμοποιήσω το πρώτο ΠΕΑ και να συμπληρώσω ένα προσάρτημα για να σημειώσω τις παρεμβάσεις που θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης. Έχω όμως κάνει κάποια λαθάκια και τα βλέπω τώρα και θέλω να τα διορθώσω, ένα από τα οποία είναι και οι ακριβείς διαστάσεις των κουφωμάτων ή η χρονολογία έκδοσης της άδειας που λόγω ότι δεν είχα στέλεχος αδείας για το ΠΕΑ ενοικίασης είχα βάλει τη χρονολογία των σχεδίων που έλεγε 1964 ενώ τώρα που πήγα και βρήκα το στέλεχος η άδεια τελικά βγήκε το 1965.

 

Επομένως μπορώ να βγάλω καινούργιο ΠΕΑ για εξοικονομώ με όλες τις διορθώσεις ή απαγορεύεται; Δεν έχω καταλάβει. Και με το νόμο που βγήκε με τις ανακλήσεις, έχω κάνει μία ανάκληση στο παρελθόν για ένα λαθάκι που μου την απέρριψαν λόγω μηδαμινής σημασίας και τώρα δεν μπορώ να κάνω δεύτερη ανάκληση γιατί θα περάσω το ποσοστό και θα έχω πρόστιμο. Άλλοι μου λένε άσε το παλιό γιατί είναι αντιδεοντολογικό να κάνεις νέο, άλλοι μου λένε έλα μωρέ σιγά κάνε ένα καινούργιο για Εξοικονομώ, άλλοι λένε απαγορεύεται. Τί γίνεται τελικά ξέρει κανείς;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και αλλάζει το Pgen εφόσον έχει εφαρμοσθεί εξωτερική θερμομόνωση και θα επιλέξεις την τιμή του Um ανάλογα με την κλιματική ζώνη όπως ορίζει η οδηγία.

Αν το υπό επιθεώρηση κτίριο αρχικά δεν είχε θερμομόνωση η διαδικασία ξέρω πως είναι η ανωτέρω αν όμως είχε θερμομόνωση (κατά την πρώτη επιθεώρηση) και δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης τότε η διαδικασία υπολογισμού της θερμικής ισχύς του λέβητα συμπίπτει (κατά την οδηγία). Για αυτή την περίπτωση καλύτερα να βοηθήσει και κάποιος άλλος.

 

Για το πρόγραμμα (liv25k) κατά τη γνώμη μου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προσάρτημα.

Πάντως στη περίπτωση που θελήσεις να εκδόσεις νέο απαγόρευση από το νόμο δεν υπάρχει.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλω καινούργιο ΠΕΑ για το ίδιο διαμέρισμα έχω την εντύπωση πως θεωρείται αντικατάσταση ΠΕΑ χωρίς αίτηση οπότε και απαγορεύεται. http://www.buildingcert.gr/revoke_manual.pdf

 

"Επισημαίνεται ότι η παραπάνω διαδικασία ακολουθείται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε κάθε περίπτωση που επιβάλλεται η αντικατάσταση ΠΕΑ. Η μη τήρησή της επισύρει τις κυρώσεις του άρθρου 8 του ΠΔ 100/2010."

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα βγάλει ένα Πεα , μετά πουλήθηκε και ο νέος ιδιοκτήτης θ'ελει να βγάλει για εξοικονομώ. Αλλαγές έχω γιατί έχει κλείσει ένα κουφωμα, έχει ρήξει κάποια εσωτερική τοιχοποιία και οπότε άλλαξε το ποσοστό κάλυψης των συστημάτων, άλλαξε και η version του Τεε κενακ. Καλά δεν κάνω και εκδίδω νέο??

έχω το δικαίωμα έτσι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αλλάζει το Pgen εφόσον έχει εφαρμοσθεί εξωτερική θερμομόνωση και θα επιλέξεις την τιμή του Um ανάλογα με την κλιματική ζώνη όπως ορίζει η οδηγία.

Αν το υπό επιθεώρηση κτίριο αρχικά δεν είχε θερμομόνωση η διαδικασία ξέρω πως είναι η ανωτέρω αν όμως είχε θερμομόνωση (κατά την πρώτη επιθεώρηση) και δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης τότε η διαδικασία υπολογισμού της θερμικής ισχύς του λέβητα συμπίπτει (κατά την οδηγία). Για αυτή την περίπτωση καλύτερα να βοηθήσει και κάποιος άλλος.

 

Για το πρόγραμμα (liv25k) κατά τη γνώμη μου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προσάρτημα.

Πάντως στη περίπτωση που θελήσεις να εκδόσεις νέο απαγόρευση από το νόμο δεν υπάρχει.

το κτήριο είναι του 1981...έχει μελέτη θερμομoνωσης, αλλά δέν έχει στην πραγματικότητα ούτε δείγμα απο μόνωση..επομένως στο 1ο πιστοποιητικό δεν πήρα υπόψιν καθόλου την μελέτη..τι Um θα πάρω???στην περίπτωσή μου έχω 2 κτίρια που έχω μονώσει το κέλυφος για το εξοικονομώ...θα πάρω το Um σαν να είναι το κτήριο με μελέτη θερμομόνωσης και ανάλογα με την κλιματική ζώνη???

η ΤΟΤΕΕ λέει: ανάλογα με την ηλικία του κτηρίο το Um λαμβάνεται α)2,5 για κτήρια πριν εφαρμογή Κ.Θ και β) ανάλογα με την κλιματική ζώνη για κτήρια μετά την εφαρμογή Κ.Θ....το κτήριο μου τώρα τι Um θεωρείται οτι έχει μετά την προσθήκη μονωσης μόνο στο κέλυφος???

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλω καινούργιο ΠΕΑ για το ίδιο διαμέρισμα έχω την εντύπωση πως θεωρείται αντικατάσταση ΠΕΑ χωρίς αίτηση οπότε και απαγορεύεται. http://www.buildingc...voke_manual.pdf

 

"Επισημαίνεται ότι η παραπάνω διαδικασία ακολουθείται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε κάθε περίπτωση που επιβάλλεται η αντικατάσταση ΠΕΑ. Η μη τήρησή της επισύρει τις κυρώσεις του άρθρου 8 του ΠΔ 100/2010."

Δε νομίζω από αυτή τη διευκρίνιση προκύπτει απαγόρευση έκδοσης νέου Π.Ε.Α.. Αφορά την διαδικασία ανάκλησης (δηλαδή ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου). Η έκδοση νέου Π.Ε.Α. σύμφωνα με τις διατάξεις γενικότερα δεν έχω υπόψη μου να απαγορεύεται από το νόμο.

 

Ηλίας για το πρώτο 3,5 και για το δεύτερο ανάλογα με την κλιματική ζώνη.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αφού δε σου απαγορεύει να βγάλεις νέο θα γίνεται. Ίδια περίπτωση είναι, και συ είσαι και πιο δικαιολογημένος. Άρα εγώ καταλαβαίνω πως έχεις δικαίωμα. Δηλαδή ο μόνος λόγος για να μην κάνεις καινούργιο ΠΕΑ σε περίπτωση εξοικονομώ, είναι καθαρά θέμα να μη χρεώσεις τον πελάτη αν καταλαβαίνω καλά, χρησιμοποιώντας το προσάρτημα. Βασικά θα πάρω και ένα τηλ στην ΕΥΠΕΝ αύριο το πρωί να το επιβεβαιώσω. Ευχαριστώ #nzerman για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

............. μετά πουλήθηκε και ο νέος ιδιοκτήτης θ'ελει να βγάλει για εξοικονομώ.

........... άλλαξε και η version του Τεε κενακ.

 

Για μένα μόνο και μόνο οτι έχουν επέλθει αυτές οι αλλαγές, συμφωνώ οτι πρέπει να εκδοθεί νέο ΠΕΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ dib. Nα ρωτήσω σε μονοκατοικία η εξώθυρα πού τώρα είναι μεταλλική παλιά με μονό υαλοπίνακα, πώς θα την γράφατε στο έντυπο παρεμβάσεων ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα?

Σημειωτέον δεν έχω κάποια προσφορά, και επίσης δεν ξέρω αν μπαίνει ατο 1Β <<ανοιγώμενα με υαλοπίνακα>>, αφόυ δεν ξέρω αν στο τέλος θα έχει υαλοπίνακα? αλλά πού αλλού να την βάλεις αν δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.