Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1.2 Ναι

 

3. Του δικού σου τελευταίου xml. Δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο. Virtual αλλά κάτι πρέπει να βάλεις. Εκτός αν σου δώσουν άλλη λύση από την ΕΥΕΠΕΝ την οποία θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο.

 

5. Αν εννοείς τον εκπαιδευτή που νομίζω ότι εννοείς, κάποτε όταν μίλησα μαζί του γι αυτό το θέμα (των ανακλήσεων) είχε πει ότι θα πάρει τηλέφωνο σ΄αυτούς να δει τι γίνεται. Είχε κι αυτός την άποψη ότι άλλο ανάκληση ΠΕΑ και άλλο νέο ΠΕΑ μετά από νέα επιθεώρηση στο ίδιο κτίριο.

Φαίνεται δεν πήρε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καποιος για βοηθεια?

 

Στο 3Δ του προγραμματος μπορω να τοποθετησω συστημα θερμανσης με ηλιοθερμια και Α.Θ ηλεκτρική? Θεωρειται ΑΠΕ? και πως το περναω στο ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν βγάλω ένα ΠΕΑ σήμερα Δ, του φύγει ο νοικάρης σε 6 μήνες , βάλει ηλιακό και με φωνάξει να του ξαναβγάλω για να είναι πιό ανταγωνιστικός αφού με το σενάριο με ηλιακό του 1ου ΠΕΑ του είχα πεί ότι πάει Γ με το προσάρτημα δεν καλύπτεται. Γιατι το προσάρτημα δεν αναφέρει την νέα κατηγορία.

Εγω ανακληση δεν θα δέχομαι με τίποτα γιατι είτε διόρθωση λόγω μετέπειτα εγκατάστασης πάλι ανάκληση λέγεται και μετρά στο 5% χωρίς να είναι κάποιο δικό μου λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτού του είδους η αντικατάσταση δεν θα προσμετρά στο 5%. Φαντάσου δηλαδή.......

Δεν τους παίρνεις αύριο ένα τηλέφωνο κι αν βγάλεις άκρη μας ενημερώνεις κι εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναθέτω το θέμα των κείμενων καθώς το άρθρο 12 του Ν.4122 και το άρθρο 6 του Ν.3661 αναφέρονται στην υποχρέωση έκδοσης των ενεχόμενων. Η προαιρετική έκδοση δε φαίνεται να απαγορεύεται.

Ερώτηση αν κάποιος έχει εκτελέσει 10 επιθεωρήσεις και έχει ανακαλέσει τη μία εμπίπτει στις κυρώσεις του άρθρου 20; Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το άρθρο 6 (οπότε και η παρ. 2) του Ν. 3661/2008, καταργήθηκε με την έγκριση του Ν.4122/2013:

"Άρθρο 22

Καταργούμενες – Τροποποιούμενες διατάξεις

1. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται:

α) Τα άρθρα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 και 12 του ν. 3661/2008 (Α΄ 89).....".

Αλλά και πάλι, αυτή η παράγραφος μιλούσε για περιπτώσεις ριζικής ανακαίνισης και για προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στις άμεσες διευκρινίσεις που είπε ότι θα βγάλει ο υπουργός να διευκρινίζει και αυτά τα θέματα. Γιατί δε νομίζω πως είμαστε οι μόνοι που έχουν τις συγκεκριμένες απορίες. Άσε που ο καινούργιος νόμος έχει ισχύ από τις 19/02 και δεν ξέρω πόσοι τον πήραν χαμπάρι νωρίτερα από τις 04/03 που έβγαλε ανακοίνωση το buildingcert. Δηλαδή φανταστείτε πόσες ανακλήσεις γίναν μέσα σ' αυτό το διάστημα. Τί γίνεται δηλαδή θα μας πάρουν το κεφάλι; Μάλλον βαριούνται να διορθώνουν δεν εξηγείται αλλιώς. 5% είναι πολύ μικρό ποσοστό. Και γω έχω 20 ΠΕΑ και δεν μπορώ να κάνω 2ο λάθος δηλαδή; Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι θεμα εγκυροτητας στο cert οπως τα λεει ο Ηλιας. Ενα πεα ανα κτιριο. Δε υπαρχει η δεν εχουν προβλεψει τη δυνατοτητα 2 πεα για το ιδιο κτιριο με το ενα μεταγενεστερο του δευτερου χωρις να συνοδευει καποια ανανεωση. Ριζικη ανακαινιση, εξοικονομω κλπ.

Θεωρουν μαλλον πως αν εχω το κεφαλαιο απο μονος μου δεν θα προβω στην ενεργειακη αναβαθμιση και δε θα ζητησω νεο πεα. Επισημα το κτιριο μου θα ειναι οτι κατατεθηκε πρωτο και εγω εχοντας το τεε-κενακ θα ξερω οτι ειναι κατι αλλο. Θελει ψαξιμο. Θα επανελθω αν βρω οτιδηποτε νεο.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου εγω ηξερα πως αμεσως μολις μαθει ενας ιδιοκτητης την ενεργειακη καταταξη του σπιτιου του

μπορει ανα πασα στιγμη να κανει τις αλλαγες του και να ζητησει νεο πεα

τωρα τι κανουν αυτοι... η τυφλα τους η μαυρη

 

προσπαθει ο παραδιας να την βγαλει τσαμπα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.