Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι, η επιδότηση δώματος είναι στα 40 €/τ.μ. Στην επιδότηση μπορεί να περιλάβει κάποιος όλες τις εργασίες; (για παράδειγμα, αποξήλωση παλαιών πλακιδίων, θερμομόνωση, πιθανή υγρομόνωση, τσιμεντοκονία,νέα πλακίδια). Προφανώς κατανοώ ότι οτιδήποτε παραπάνω από τα 40/τ.μ. επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη, αλλά ρωτάω αν δικαιολογούνται και οι συγκεκριμένες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστά , απλά θεωρώ ο inzaghi το λέει με την λογική ότι θα με καλέσει κάποιος άλλος (όχι αυτός που με πλήρωσε) μετά από ένα χρόνο να του κάνω προτάσεις παρεμβάσεων , να ξαναεπιθεωρήσω για να δώ αν όλα είναι όπως πρίν.

Και αυτά θα τα κάνω τζάμπα?

Γιατι το προσάρτημα μετά από ένα χρόνο δεν απαιτεί ξανά επιθεώρηση? ή θα είναι πάνω στην παλιά κατάσταση?

 

Καλά ναι σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα. Γιατί καλά να είναι ο ίδιο ο επιθεωρητής, να έχει κάνει ο ίδιος το ΠΕΑ και αν δεν υπάρχει αλλαγή να μη χρειαστεί να αλλάξει κάτι. Αν είναι καινούργιος επιθεωρητής δεν πρέπει να κάνει έναν έλεγχο; Να δει αν είναι σωστά αυτά που βγάζει ο προηγούμενος; Τζάμπα θα τον κάνει; Δε διαφωνώ. Το θέμα είναι τί μπορούμε να κάνουμε. Γιατί αν είναι νομικό ζήτημα νομίζω μας έχουν δέσει λίγο τα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΥΕΠΕΝ θέλουν για κάποιους λόγους (π.χ. να αποφύγουν την περίπτωση να <<διορθώσεις>> λάθη χωρίς να έχουν γνώση γι αυτό ή θέλουν να έχουν απόλυτη εποπτεία στην συμπεριφορά του κτιριακού αποθέματος γιατί φαντάσου να υπάρχουν 500.000 ΠΕΑ για 200.000 κτίρια!) να υπάρχει ένα ΠΕΑ για κάθε κτίριο και να έχουν γνώση σε κάθε αλλαγή του.

Επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει αυτόματα (δεν υπάρχει ακόμα τρόπος να γίνεται μονοσήμαντη αντιστοίχιση), δεν υπάρχουν δηλαδή στοιχεία που με αυτά αυτόματα να ξέρει το λογισμικό τους ότι εκδίδεται 2ο ΠΕΑ για το ίδιο κτίριο ρίχνουν την ευθύνη της τήρησής του στον επιθεωρητή. Γι αυτό και τα αναφερόμενα στο άρθρο 19 του Ν4122. Μέχρι και ΥΔ ιδιοκτήτη θέλουνε.

Αν θέλεις σου λέει να αντικαταστήσεις λανθασμένο ΠΕΑ να το κάνεις ανάκληση και να υποστείς τη μαστίγωση. Κι αν ξεπερνάς το 5%....

Προσωπικά δεν το κατανοώ απόλυτα αλλά έχει τη λογική του.

Τώρα τι θα γίνει σε περίπτωση που καλείται ένας επιθεωρητής να κάνει ανάκληση σε ΠΕΑ ενός άλλου επειδή ο ιδιοκτήτης έβαλε ηλιακό εκτός προγράμματος και θέλει να βγάλει καλύτερης κατάταξης ΠΕΑ; ή να βγάλω εγώ ΠΕΑ και να πάει ο ιδιοκτήτης με άλλον επιθεωρητή να μπει στο εξοικονομώ;

Κι αν ο ιδιοκτήτης με φωνάξει να βγάλω ΠΕΑ χωρίς να μου πει ότι υπήρχε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

1.δηλαδή Ηλία εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει προσάρτημα?

2.θα αναφέρονται όλες οι αλλαγές και ή εξοικονόμηση που θα περιγράφεις θα είναι σε σχέση με το παλιό ΠΕΑ ή με αυτο πού θα σχετίζει με την τωρινή κατανάλωση κτιρίου σαν να έβγαζες τώρα ΠΕΑ?

3. όταν θα πάς να εκδώσεις 2ο ΠΕΑ για εξοικονομώ στο buildingcert δεν θα υπάρχει το πρώτο . Αυτο δεν είναι πρόβλημα? Το 2ο ΠΕΑ πάντως θα έχει ολη την τελική πραγματική κατάσταση , έτσι?

4. Εγώ έχω βγάλει με την 1.28 και είχα και αυτοματισμούς Γ ενώ τώρα είναι Δ μετα τίς διευκρινήσεις και ο νέος ιδιοκτήτης έχει αλλάξει λιγο και τις εσωτερικές τοιχοποιίες οπότε και τα ποσοστά κάλυψης, ενώ εχει καταργήσει και κουφωμα. Τι κάνω, προσάρτημα?

5. κάπου στην νομοθεσία φαίνεται υποχρεωτικό ή σε οδηγίες?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

... Επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει αυτόματα (δεν υπάρχει ακόμα τρόπος να γίνεται μονοσήμαντη αντιστοίχιση), δεν υπάρχουν δηλαδή ...

 

Όπου υπάρχει κτηματολόγιο, υπάρχει μοναδικός αριθμός για κάθε δικαίωμα (άρα και κτίσμα).

Να λοιπόν ένας ωραίος τρόπος αντιστοίχισης, τουλάχιστον για τα μεγάλα αστικά κέντρα.

Επίσης έρχεται και η ταυτότητα των κτιρίων.

Και τελικά, άν τους ξεφύγουν και 10 περιπτώσεις δε νομίζω να είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τι πιστεύω δεν έχει σημασία Γιώργο. Αν στο ΕΥΕΠΕΝ το θέλουν έτσι... τι να πω! Το έλεγε κάποτε ένας συνάδελφος και δεν τον πίστευα!

Αν θέλει ο επιθεωρητής να κάνει δουλειά και να μη την πληρωθεί, θα κάνει το xml κανονικά με βάση τι βλέπει εκείνη τη στιγμή, θα κάνει το προσάρτημα και θα βγάλει τις καταναλώσεις που βγάζει, θα κάνει τις συγκρίσεις που θα είναι λίγο <<virtual>> και θα παρακαλά να του βγούνε τα νούμερα. Αν τώρα προκύπτει πρόβλημα στο λογισμικό με το που δεν θα υπάρχει καταχωρημένο το 1ο ΠΕΑ του εξοικονομώ, υποθέτω ότι θα το λύσουν οι της ΕΥΕΠΕΝ.

Προσάρτημα θα κάνεις την πρόταση του εξοικονομώ. Δε θα βάλεις τίποτα που να αναφέρει διαφοροποιήσεις στο πρώτο κτίριο και θα να ελπίζεις να σου βγει.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι καλύτερα είναι να μιλήσεις μ' αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γνώμη σου αν κατάλαβα καλά είναι.

Εχω παλιό ΠΕΑ με 1.28 κατανάλωση κτιρίου 400 και Κ.Αν=120. Αν έβγαζα σήμερα εξάρχής ΠΕΑ θα έβγαινέ κτιρίου 450 και Κ.Αν=110 αφού έχω και κάποιες μικροαλλαγές σε κουφώματα. Σενάριο με οδηγεί σε κατανάλωση 350.

1.Να κάνω προσάρτημα στο οποίο να αναφέρω τις αλλαγές όλες στα <<Παροράματα>>( να γράψω το νέο όνομα του ιδιοκτήτη, το νέο ΚΑΕΚ, και όλες τις αλλαγές όπως αναφέρει ο συνάδελφος liv25k ότι του είπαν)? ή όχι

2. Εξοικονόμηση είναι 400-350=50 και όχι 450-350=100 νομίζω ότι εννοείς? και επίσης έλεγχος του 30% να γίνει βάσει του κ.αν=120 και όχι 110?

3.αν είναι έτσι πώς θα συμπληρώσεις την στήλη<< Εκτιμούμενη ετήσια μείωση εκπομπών CO2* [kg/m2] >> και την <<Εκτιμούμενη περίοδος αποπληρωμής* [έτος>> αφού θα πρέπει να τα πάρεις συγκριτικά με το 1ο ΠΕΑ?

4. αυτό δεν κατάλαβα αν εννοείς τα παραπάνω με αυτό <<Δε θα βάλεις τίποτα που να αναφέρει διαφοροποιήσεις στο πρώτο κτίριο και θα να ελπίζεις να σου βγει.>>

5. με εκπαιδευτη που μίλησα μου είπε βγάλε καινούργιο.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.