Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δηλαδή αν κάποιος βγάλει ενα πιστοποιητικό Δ, μετα βάλει ηλιακό , δεν μπορεί να βγάλει νεο που θα είναι Γ? μόνο με προσάρτημα?

 

Αν γίνουν ενεργειακές επεμβάσεις στο κτήριο (γενικά) πχ βάλει ηλιακό, τότε μπορεί ο ιδιοκτητης να ζητήσει την έκδοση νεου ΠΕΑ

Κάπου το γράφει αλλα δεν θυμάμαι σε ποιά ΤΟΤΕΕ - εγκύκλιο - ΥΑ (?), αλλα σίγουρα είναι γραμμένο αυτό

 

Μάλλον σε κάποια εγκύκλιο .....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλιστα και από που προκύπτει αυτή η απαγόρευση;

Τελικά σου είπαν να προχωρήσεις με προσάρτημα για τα συγκεκριμένα λάθη που είχες;

υπάρχει κάπου στην νομοθεσία αυτο?

Δηλαδή αν κάποιος βγάλει ενα πιστοποιητικό Δ, μετα βάλει ηλιακό , δεν μπορεί να βγάλει νεο που θα είναι Γ? μόνο με προσάρτημα?

Αδύνατον. Θεωρώ δεν κατάλαβαν καλά γιατί και το προσάρτημα γράφει <<*Το έντυπο αυτό συμπληρώνεται από τον Ενεργειακό επιθεωρητή μόνο στο πλαίσιο του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» για τροποποίηση συστάσεων για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου >>.,

δηλαδή είναι 1. μόνο για το εξοικονομώ , 2. για τροποποίηση συστάσεων και όχι αν εσύ βρείς μιά άλλη κατάσταση (καταργηση κουφωμάτων, διαφορετική διαμερισμάτωση με αποτέλεσμα την αλλαγή ποσοστών κάλυψης κλπ)

Εκτός τούτου αν σημειώσεις στα παροραματα τίς αλλαγές τι σημασία έχει , αφού εσένα σε ενδιαφέρει η κατανάλωση και δεν θα φαίνεται κάπου η νέα.

 

Αυτό ρώτησα και γω τί γίνεται σε περίπτωση που έχω αλλαγή της παλαιάς κατάστασης και μου είπε το σημειώνεις στο πεδίο παροράματα. Και του είπα επίσης ότι διάβασα πως στο πεδίο αυτό σημειώνεται μόνο αν έχει γίνει κάποιο λάθος στα στοιχεία του ιδιοκτήτη και όχι αν έχει μπει κάποιο κλιματιστικό ή αν έχει αλλάξει ο αριθμός των κουφωμάτων, αλλά αυτός επέμενε ότι τα σημειώνω εκεί. Τί να πω δεν ξέρω. Εγώ πάντως γνωρίζω πολλούς που το κάνουν αυτό με την έκδοση καινούργιου πιστοποιητικού σε περίπτωση εξοικονομώ. Θέλει να τσεκάρει και κάποιος άλλος με ΕΥΠΕΝ για επιβεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

εκτός τούτου, πώς θα πληρωθείς για το εξοικονομώ αν κάνεις προσάρτημα? αυτό το είχα πάντα απορία. Ξανακόβεις ΑΠΥ? και τι θα λέει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα βγάλεις ΠΕΑ για τον ιδιοκτήτη Α, θα σε καλέσει σε ένα χρόνο ο ιδιοκτήτης Β, θα έχει κάνει και κάποιες αλλαγές, θα του κάνεις προσάρτημα και δεν θα πληρωθείς???

Εκτός τουτου στο προσάρτημα γράφεις την εξοικονόμηση. Αλλά αυτή βάση ποιού , αφού η κατανάλωση του αρχικού κτιριου δεν ισχύει και του νέου δεν φαίνεται πουθενά? . Θα κοπεί γιατι δεν θα συμβαδίζει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Εγώ σου μεταφέρω τί ακριβώς μου απάντησαν και το δίλημμά μου είναι πώς να προχωρήσω. Γιατί και γω έχω αλλαγές που αναγκαστικά πρέπει ή να περιγράψω με ... δικά μου λόγια ή να παραβλέψω. Ακόμα και η αλλαγή λέει της κατηγορίας, αν υπάρχει, αναγράφεται στο προσάρτημα. Βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα ειχα κανεναν απολυτως ενδοιασμο να του εκδοσω νεο...

Στην τελικη, δεν ειναι λογος εκδοσης νεου ΠΕΑ η αλλαγη ιδιοκτητη?

Μην τρελαθουμε τελειως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα ειχα κανεναν απολυτως ενδοιασμο να του εκδοσω νεο...

Στην τελικη, δεν ειναι λογος εκδοσης νεου ΠΕΑ η αλλαγη ιδιοκτητη?

Μην τρελαθουμε τελειως...

 

Η αλλαγή ιδιοκτήτη συγκεκριμένα νομίζω δεν είναι πάντως, γιατί το ΠΕΑ αναφέρεται στο κτίριο και όχι στον εκάστοτε ιδιοκτήτη. Οπότε αν ο χώρος μένει ο ίδιος και δεν έχει αλλάξει τίποτα νομίζω προσκομίζεται το ίδιο πιστοποιητικό για όσα χρόνια έχει ισχύ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

σωστά , απλά θεωρώ ο inzaghi το λέει με την λογική ότι θα με καλέσει κάποιος άλλος (όχι αυτός που με πλήρωσε) μετά από ένα χρόνο να του κάνω προτάσεις παρεμβάσεων , να ξαναεπιθεωρήσω για να δώ αν όλα είναι όπως πρίν.

Και αυτά θα τα κάνω τζάμπα?

Γιατι το προσάρτημα μετά από ένα χρόνο δεν απαιτεί ξανά επιθεώρηση? ή θα είναι πάνω στην παλιά κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.