Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κάποιος που έχει περάσει θερμοπρόσοψη στο εξοικονομώ, μπορεί να μου απαντήσει τι ακριβώς δίνουν οι εταιρείες σαν πιστοποιητικό; Δίνουν συνολικό λ (κόλλα, μονωτικό, πλέγμα, βασικό και τελικό επίχρισμα) ή τιμή του λ μόνο για το μονωτικό ή για κάθε υλικό χωριστά και βέβαια δίνουν και το πάχος του κάθε υλικού; Αν μπορεί ας στείλει κάποιος ένα pm με σχετικό παράδειγμα.

 

Και μια δεύτερη ερώτηση. Η αμοιβή του συμβούλου έργου περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πέρναει απο το σύστημα αμοιβών ο σύμβουλος έργου, συνήθως αναφέρεται στο λ κάθε υλικού και όχι σαν σύνολο και το CE

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα με ηλεκτρικούς θερμοσυσσωρευτές για σύστημα θέρμανσης χρονοδιακόπτεις που να ρυθμίζει να φορτίζουν αυτοί μόνο όταν υπάρχει νυχτερινό ρεύμα δικαιολογείται

από το πρόγραμμα κι από την κατηγορία 3.Γ.

 

Κι ακόμη προμηθευτής ή εγκαταστάτης μπορεί να είναι συγγενής του ωφελούμενου?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Όσες θερμοπροσώψεις έχω περάσει είναι μόνο με το πιστοποιητικού του μονωτικού υλικού και μόνο με το δικό του λ.

Σύμβουλος έργου δεν είναι υποχρεωτικό να είναι μηχανικός, οπότε δε νομίζω να απαιτείται να περαστεί από το σύστημα αμοιβών.

 

Ο προμηθευτής ή ο εγκαταστάτης μπορεί να είναι συγγενής. Μου έχει τύχει

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

και εγώ τουλάχιστον όλες τίς προσφορές που έχω δει έχουν το λ μόνο του μονωτικού υλικού και απλώς περιγράφουν στην διαδικασία τα υπόλοιπα υλικά. Εμείς νομίζω μόνο από το λ του μονωτικού βγάζουμε την πρόσθετη αντίσταση R.

1. Τωρα όταν βγάζετε την R και στο εν΄τυπο παρεμβάσεων προτείνετε π.χ .....ώστε τελικό U<0.7 για τοίχο, στο σενάριο επειδή το κάθε κομμάτι τοίχου λόγω του ποσοστού φ.ο μπορεί να έχει διαφορετικό Uαρχικό, α βγάζετε διαφορετικό κάθε φορά U που το ίδιο θα μπεί και στο 2ο ΠΕΑ ή β είχατε αρχικά υπολογίσει ότι με τον χειρότερο τοίχο θα έχετε U=0.7 τουλάχιστον και έτσι βάζετε παντού 0.7?

2.τα υπόλοιπα υλικά (ελαφρύ σκυρόδεμα, ρητινες, ασφαλτόπανα) στο έντυπο παρεμβάσεων εκτός από το μονωτικό γράφετε και αυτά να φέρουν συμμορφωση CE βάσει προτύπου-------, ή το αποφεύγετε μήν τυχόν και κολλήσει εκεί στο τέλος? Τι γράφετε για αυτά τα υλικά?

3. τελικά τι είναι πιό σωστό (η μέτρηση σεντόνι την αποκλείω εξ'αρχης) να προτείνετε για την εξωτερική θερμομόνωση Α.τα τ.μ που έχετε βάλει στο xml του τοίχου τα οποία είναι μεικτά και περιέχουν και τα πάχη τον πλακών ή Β τα καθαρά τ.μ (καθαρό ύψος πλακάκι ώς πρόβολο που βέβαια είναι πιό λίγα ακόμα και από του xml? Εσείς ποιά βάζετε τα Α ή Β? και σίγουρα μετά προτείνετε να ανέβει λίγο και η τιμη να καλύψει διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φανει χρησιμο δεν αλλαξα κατι και δεν ειναι διαφημιση

 

+1 τσχ

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΟΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑΣ (2).xls

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 επειδή το ανέβασες

 

με μια ματιά που έριξα νομίζω οτι χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία, ισως και να κάνω λάθος .....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω σχετικά με τα πιστοποιητικά; Το DQS έχει να κάνει με το CE ή είναι άλλο πράγμα; Αναζητούμε δηλαδή απλά τη σήμανση CE σε ένα πιστοποιητικό με προδιαγραφές (για παράδειγμα αν έχουμε μόνωση), σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ 13163:2008 και είμαστε οκ;

Link to comment
Share on other sites

Για το εξ'οικονομώ στην τοποθέτηση θερμοπρόσωψης εκτός από το CE του μονοτικού υλικού, θα πρέπει να είναι πιστοποιημένο και το συνεργείο τοποθέτησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.