Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μια ματιά που έριξα στο νέο νόμο παρεμπιπτόντως αναφέρει πως κατά την πώληση ο πωλητής παραδίδει στο αγοραστή το Π.Ε.Α., βέβαια ούτε από αυτή τη διάταξη προκύπτει πως αν γουστάρει ο νέος ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα να εκδώσει νέο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VΙΙ στο Εξοικονομώ κατ’ οίκον αναφέρει για την αντικατάσταση λέβητα: “Ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα λέβητα/ Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ”

 

Το διαμέρισμα είναι χωρίς ΚΘΚ και το Pgen υπολογίζεται αρχικά 60KW και έχει λέβητα πετρελαίου ισχύος 50 KW. Θα τοποθετήσουμε μόνωση στους δύο τοίχους από τους 3 που έχει σε επαφή με ΕΠ και θα αντικαταστήσουμε και τα μισά παράθυρα. Σ’ αυτή τη περίπτωση πως υπολογίζουμε το νέο Pgen? Σύμφωνα με τη ΤΟΤΕΕ το Um αλλάζει μόνο όταν εφαρμόσουμε θερμομόνωση σ’ όλο το κέλυφος, όποτε στη περίπτωση μας το Pgen δεν αλλάζει? Ο ιδιοκτήτης θα εγκαταστήσει λέβητα βιομάζας 40KW

 

Um, [W/(m .Κ)] ο μέγιστος επιτρεπόμενος μέσος συντελεστής θερμοπερατότητας για το σύνολο της επιφάνειας Α. Ανάλογα με την ηλικία του κτηρίου ο Um λαμβάνει τις τιμές:

  • 3,5 W/(m2.K) ή όπως υπολογίζεται από τον επιθεωρητή, για κτήρια πριν

την εφαρμογή του Κανονισμού Θερμομόνωσης Κτηρίων (οικοδομικές

άδειες πριν από το 1980),

  • 1,55 W/(m2.K) για την Α κλιματική ζώνη,

1,20 W/(m2.K) για τη Β κλιματική ζώνη και

0,95 W/(m2.K) για τη Γ κλιματική ζώνη,

για κτήρια μετά την εφαρμογή του κανονισμού θερμομόνωσης (έγκριση οικοδομικής άδειας μετά το 1980), καθώς και για κτήρια πριν από την ισχύ του κανονισμού, τα οποία πιστοποιημένα έχουν εφαρμόσει θερμομόνωση σε όλο το κτηριακό κέλυφος.

  • Σύμφωνα με τη μελέτη θερμομόνωσης (μελέτη ενεργειακής απόδοσης) για κτήρια μετά την εφαρμογή του Κ.Εν.Α.Κ.

Link to comment
Share on other sites

καποιος συναδελφος με πολλες δουλειες στο εξοικονομω μηπως καταλαβε απο ποια ημερομηνια αιτησης εχουν επιλεχθει. εγω την εκανα 15 νοεμβρη και ακομα δεν εχω μπει.

Έλειπα για κάποιες μέρες, οπότε τα βλέπω όλα μαζεμένα. Του Νοεμβρίου οι υποθέσεις μου, μπήκαν στην απόφαση. Του Δεκεμβρίου καμία.

 

Καποιος για βοηθεια?

 

Στο 3Δ του προγραμματος μπορω να τοποθετησω συστημα θερμανσης με ηλιοθερμια και Α.Θ ηλεκτρική? Θεωρειται ΑΠΕ? και πως το περναω στο ΠΕΑ?

Ένα σύστημα θέρμανσης μπορείς σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος, να το εντάξεις μόνο εάν είναι το μοναδικό σύστημα. Εσύ θέλεις να εντάξεις δύο συστήματα, οπότε βάση οδηγού δεν μπορείς.

 

- Σχετικά με το 2ο ΠΕΑ για ίδιο ακίνητο, θεωρώ όπως έχω γράψει και παλιότερα, πως εάν δεν έχει καμία αλλαγή το σπίτι, δεν είσαι καλυμμένος εάν εκδώσει ο ίδιο επιθεωρητής και δεύτερο ΠΕΑ.

Εάν γίνουν ενεργειακές παρεμβάσεις ή είναι άλλος ο επιθεωρητής, τότε μπορεί να βγει και δεύτερο. Θεωρώ άλλωστε πως ένας ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει έκδοση ΠΕΑ και από δεύτερο επιθεωρητή γιατί αμφισβητεί το πρώτο ΠΕΑ.

Αυτό βέβαια ίσως είναι σωστότερο να το κάνει κατόπιν επικοινωνίας με ΕΥΕΠΕΝ

 

- zio7

Την "Ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα λέβητα" την χρειάζεσαι μόνο εάν αλλάζεις λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας, δηλαδή με λέβητα πετρελαίου. Άρα εσύ δεν χρειάζεσαι αιτιολόγηση

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Έλειπα για κάποιες μέρες, οπότε τα βλέπω όλα μαζεμένα. Του Νοεμβρίου οι υποθέσεις μου, μπήκαν στην απόφαση. Του Δεκεμβρίου καμία.

 

 

Ένα σύστημα θέρμανσης μπορείς σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος, να το εντάξεις μόνο εάν είναι το μοναδικό σύστημα. Εσύ θέλεις να εντάξεις δύο συστήματα, οπότε βάση οδηγού δεν μπορείς.

 

- Σχετικά με το 2ο ΠΕΑ για ίδιο ακίνητο, θεωρώ όπως έχω γράψει και παλιότερα, πως εάν δεν έχει καμία αλλαγή το σπίτι, δεν είσαι καλυμμένος εάν εκδώσει ο ίδιο επιθεωρητής και δεύτερο ΠΕΑ.

Εάν γίνουν ενεργειακές παρεμβάσεις ή είναι άλλος ο επιθεωρητής, τότε μπορεί να βγει και δεύτερο. Θεωρώ άλλωστε πως ένας ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει έκδοση ΠΕΑ και από δεύτερο επιθεωρητή γιατί αμφισβητεί το πρώτο ΠΕΑ.

Αυτό βέβαια ίσως είναι σωστότερο να το κάνει κατόπιν επικοινωνίας με ΕΥΕΠΕΝ

 

- zio7

Την "Ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα λέβητα" την χρειάζεσαι μόνο εάν αλλάζεις λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας, δηλαδή με λέβητα πετρελαίου. Άρα εσύ δεν χρειάζεσαι αιτιολόγηση

μη το λες αυτ'ο...η τράπεζα του λιμανιού το ζητάει πάντα....άσχετα αν δεν χρειαζεται σύμφωνα με το εξοικονομώ

Link to comment
Share on other sites

 

- Σχετικά με το 2ο ΠΕΑ για ίδιο ακίνητο, θεωρώ όπως έχω γράψει και παλιότερα, πως εάν δεν έχει καμία αλλαγή το σπίτι, δεν είσαι καλυμμένος εάν εκδώσει ο ίδιο επιθεωρητής και δεύτερο ΠΕΑ.

Εάν γίνουν ενεργειακές παρεμβάσεις ή είναι άλλος ο επιθεωρητής, τότε μπορεί να βγει και δεύτερο. Θεωρώ άλλωστε πως ένας ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει έκδοση ΠΕΑ και από δεύτερο επιθεωρητή γιατί αμφισβητεί το πρώτο ΠΕΑ.

Αυτό βέβαια ίσως είναι σωστότερο να το κάνει κατόπιν επικοινωνίας με ΕΥΕΠΕΝ

 

 

Δε μιλάμε για την περίπτωση που ενώ αρχικά επρόκειτο για κατάταξη Ζ με το νέο ΠΕΑ να προκύψει κάτι διαφορετικό.. πανομοιότυπο θα είναι στα τεχνικά μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε περίπτωση που έχω εξώστη πάνω από τον τοίχο μου στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων να βάλω όλο το ύψος του τοίχου μου όπως είναι στο ΠΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν επειδή έχω βάλει λιγότερα τετραγωνικά τοίχου; Γιατί φοβάμαι σε περίπτωση ελέγχου πώς θα δικαιολογήσω ύψος τοίχου 3,20μ όταν από πάνω έχω εξώστη και το καθαρό μου ύψος είναι 3,00μ;

Link to comment
Share on other sites

σε μονοκατοικία ότaν βάζουμε ατομικό λέβητα 40 kw ποιό είναι το μέγιστο όριο δαπάνης??ανήκει στην κατηγορία 3Β ή 3Αi???Και κάτι , οι λέβητες που καίνε πελλετ-ξύλο ανήκουν στην κατηγορια 3Δ?

Edited by ΗΛΙΑΣ Ζ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε περίπτωση που έχω εξώστη πάνω από τον τοίχο μου στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων να βάλω όλο το ύψος του τοίχου μου όπως είναι στο ΠΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν επειδή έχω βάλει λιγότερα τετραγωνικά τοίχου; Γιατί φοβάμαι σε περίπτωση ελέγχου πώς θα δικαιολογήσω ύψος τοίχου 3,20μ όταν από πάνω έχω εξώστη και το καθαρό μου ύψος είναι 3,00μ;

Να σε κόψουν επειδή θα βάλεις λιγότερα m2 δεν παίζει. Μπορεί να θες να μονώσεις ένα τμήμα του τοίχου σου.

Γιατί δεν ζητάει προσφορά ο πελάτης σου ώστε να δεις πόσα τετραγωνικά του προσφέρει;

 

σε μονοκατοικία ότaν βάζουμε ατομικό λέβητα 40 kw ποιό είναι το μέγιστο όριο δαπάνης??ανήκει στην κατηγορία 3Β ή 3Αi???

Λέβητα, αλλά τι λέβητα; πετρέλαιο, αέριο ή πέλλετ;

Με πετρέλαιο και αέριο, θα έλεγα 3Β με όριο τις 5.000.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε περίπτωση που έχω εξώστη πάνω από τον τοίχο μου στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων να βάλω όλο το ύψος του τοίχου μου όπως είναι στο ΠΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν επειδή έχω βάλει λιγότερα τετραγωνικά τοίχου; Γιατί φοβάμαι σε περίπτωση ελέγχου πώς θα δικαιολογήσω ύψος τοίχου 3,20μ όταν από πάνω έχω εξώστη και το καθαρό μου ύψος είναι 3,00μ;

Παίζει αυτό ( το να βάλεις τα τ.μ του xml) σε περίπτωση ελέγχου να δημιουργεί πρόβλημα που να επισύρει κάποια ποινή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.