Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σατ σεμηναρια ειπανε να τους βαζουμε τους πολυ μικρους μθχ στη ζωνη

κατι αποθηκακια για πλυντηρια και παπουτσια πχ τωρα μιλαγα με κατι συναδελφους

:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οττο, θα μπορούσες να περιγράψεις αναλυτικά τον μθχ στο πρόγραμμα και εκεί να περιγράψεις την πόρτα του μθχ.

Αλλά, νομίζω, ότι τέτοιες πόρτες δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα.

 

Και το να συμπεριλάβεις το συγκεκριμένο μθχ στη ζώνη δεν είναι σύμφωνο με την ΤΟΤΕΕ. Ετσι νομίζω.

Δεν έχει να κάνει με το 10% γιατί αυτό αφορά χώρους με μικρές καταναλώσεις (όχι μηδενικές όπως του μθχ) και είναι λειτουργικά ανεξάρτητος χώρος (δες λίγο και την παρ. 2.1.4 της ΤΟΤΕΕ2 κι ας αφορά τις ΜΕΑ).

Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να βάζουμε και γκαραζόπορτες.

Οπότε σου προτείνω να την εξαιρέσεις.

 

Largy

Και βέβαια μπορείς να κάνεις το 2ο ΠΕΑ του εξοικονομώ. Είναι μια κανονική επιθεώρηση και δεν υπάρχει λόγος να διαφέρει. Το αρχείο της 1ης θα το πάρεις από το buildingcert και να εύχεσαι να έχει γίνει σωστά. Για να γλιτώσεις τις ασπιρίνες.

Link to comment
Share on other sites

@ηκαμπ

 

η συγκριση με γκαραζοπορτα ειναι λιγο τραβηγμενη μιλαμε για 2τμ μονο

το διλημμα που εχω ειναι οτι συναδελφοι που μιλησα στο τηλ μαζι τους ειναι

οτι στα σεμ τους ειπαν να τους βαζουν.

δε μιλαμε για γκαραζοπορτα η μεταλλικη αλλα για κανονικο κουφωμα σπιτιου αλλουμινιο συρ πατζουρι τζαμι

 

αλλα και παλι το αισθητηριο μου με κολλαει...............

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο της 1ης θα το πάρεις από το buildingcert και να εύχεσαι να έχει γίνει σωστά. Για να γλιτώσεις τις ασπιρίνες.
πρεπει να ερθω σε επαφη δλδη με τον αλλο μηχανικο υποχρεωτικα? Γιατι πρεπει να δω το αρχειο του στο buildingcer κ οχι απλως να εχω στα χερια μου το 1ο πεα? Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ερθω σε επαφη δλδη με τον αλλο μηχανικο υποχρεωτικα? Γιατι πρεπει να δω το αρχειο του στο buildingcer κ οχι απλως να εχω στα χερια μου το 1ο πεα?

 

αν τσακωθηκαν ή αν ειναι συγγενης σου ο ιδιοκτητης....δεν εχεις να φοβασαι να ερθεις σε επαφη με τον αλλο ΕΕ

αν ηταν θεμα εκπτωσης....... ασπιρινες

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

:smile: ουτε το ενα ουτε το αλλο. Ειναι φιλος μου ο ιδιοκτητης κ δεν γνωριζε οτι κανω κ εγω επιθεωρησεις, κ θελει να μου δωσει τη δουλεια.

Προσωπικα δεν καιγομαι γιατι ειναι μακρυα το σπιτι, μονο οι βενζινες......

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπεις στο buildingcert και βάλεις λόγο έκδοσης 2ο ΠΕΑ σε εξοικονομώ, σου δίνει την δυνατότητα με τους κωδικούς ασφαλείας και τον ΑΑ του 1ου ΠΕΑ να έχεις πρόσβαση στο 1ο xml. Για την δική σου διευκόλυνση. Αλλιώς βγάλε το ΠΕΑ κανονικά χωρίς το 1ο xml.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για την απυ που δινεται στις τραπεζες για το προγραμμα εξοικονομω κατ οικον για το πεα.

δεν ειμαι ενεργειακος επιθεωρητης. αλλα επειδη συνεργαζομαι με προσωρινο θελω να βρω εναν τροπο ωστε να κοβω εγω την τελικη απυ που θα δινω στον πελατη για να την προσκομισει στο τελος και να παρει τα χρηματα για τις επιθεωρησεις. θελω να φαινομαι εγω στους δικους μου πελατες αλλα και να μη κοβει ο προσωρινος ολοκληρο το ποσο αφου τα μοιραζομαστε. δηλ εστω οτι με τις ελαχιστες βγαινει ποσο 400 με φπα. να μου κοβει ο προσωρινος τιμολογιο 200 με φπα και εγω να κοβω το τελικο προς τον πελατη 400 που θα δωσει στην τραπεζα. θα το δεχτουν στην τραπεζα τη δικη μου αποδειξη και στο πεα να φαινεται αλλος?

Δεν γίνεται. Παραστατικό πρέπει να είναι του επιθεωρητή, οπότε αυτός θα φαίνεται στους πελάτες σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.