Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μου το είπαν από την τράπεζα και στη συνέχεια πήρα τηλ στην ΕΥΕΠΕΝ.

 

Κάτι νέο, μου ήρθε ένας που θέλει να κάνει θερμομόνωση με βαφή αυτού του τύπου http://www.paints-mihopoulos.gr/?section=2257&language=el_GR&itemid1494=2260&detail1494=1

Απέφυγα να του απαντήσω γιατί δεν ξέρω εμπίπτει ή όχι και αν ναι πως υπολογίζουμε το νέο δομικό στοιχείο;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το U υπολογίζεται με βάση το λ και το d (πάχος υλικού)

Εκτός του ότι το d θα είναι τάξης 1 mm, δεν είδα στα τεχνικά στοιχεία καμμία αναφορά σε λ.

Πιστεύω ότι είναι μη σοβαρό διαφημιστικό κόλπο. (τα περί θερμομόνωσης)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

nzerman πες του να κολλήσει και ένα αυτοκόλλητο Ferrari στο αυτοκίνητό του για να γίνει γρήγορος :smile:

 

Στα σοβαρά τώρα, το πρώτο ερώτημα θεωρώ πως είναι η ύπαρξη πιστοποιητικού.

Εάν υπάρχει, τότε μία ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ (που πιστεύω πως θα απαντήσει αρνητικά) είναι η επόμενη κίνηση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ξενοφών το πράμα είναι έτσι όπως σου το λέω φίλε. Αν δεν ταυτίζεται η άδεια με το το ΠΕΑ μη στέλνεις φάκελο γιατί θα επιστρέψει.

Για το δεύτερο θα πάρω τηλ και βλέπουμε. Σημειώνω πως ο πελάτης μου είπε πως διάβασε για την επιλεξιμότητα σε έντυπο της τράπεζας.   

Link to comment
Share on other sites

Μα για ποια αδεια μου μιλας ρε συ συναδελφε?

Εχεις δει εσυ καμια αδεια να αναγραφει εμβαδον διαμερισματος?

Η μηπως θα καθησει καποιος αναλυτικα να υπολογισει το εμβαδον απο τα σχεδια (που δεν υποχρεουσαι να υποβαλεις με το φακελο)?

Νομιζω ειναι μια μπαρουφα και μιση

Το εμβαδον φαινεται στα φορολογικα στοιχεια και ειναι καθαρα αυτο που δηλωνει ο ιδιοκτητης βασισμενος σε τιτλους ιδιοκτησιας.

Αυτο το νουμερο δεν ειναι υποχρεωτικο να συμπιπτει με το πραγματικο, καθοτι το ευαγγελιο μας ως μηχανικοι ειναι οι εγκεκριμενες μελετες

Τωρα το τι μεταβιβασει ο καθε συμβολαιογραφος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η Πειραιώς κάνει κρατήσεις από την αμοιβή του συμβούλου έργου αν δώσεις IBAN άλλης τράπεζας για να πληρωθείς και δεν έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς;

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραώς χρεώνει 8 ευρώ επιπλέον τον πελάτη σου. Δεν τα κρατάει από τα λεφτά του συμβούλου.

Η Alpha Bank κρατάει 15!!!

 

Χριστόφορε, εδώ και πολύ καιρό, ουσιαστικά δεν ισχύει η ερώτηση 41, αλλά αυτό αυτό που σου είπαν. Το να το βγάλουν και γραπτώς είναι τυπικό θέμα.

Το προηγούμενό μου μήνυμα απευθυνόταν αποκλειστικά στην "θερμομονωτική" βαφή.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.