Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η συντήρηση, ο καθαρισμός, η αντικατάσταση μπέκ, φίλτρων και ανοδίου καθώς και οι ρυθμίσεις, θεωρώ πως εντάσσονται στις πάγιες λειτουργικές δαπάνες για τη σωστή και αποδοτική λειτουργία του συστήματος.

Οι επισκευές και αντικαταστάσεις, στις έκτακτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Το πρόγραμμα δικαιολογεί τέντες αν κάποιος ας πούμε έχει και του έχουν σκιστεί (δηλαδή αντικατάσταση) ή πρέπει να μην έχει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Πες του ιδιοκτήτη να τις αφαιρέσει τις παλιές, και έπειτα κάνε την επιθεώρηση.

Έτσι δεν έχει πρόβλημα κανείς!  

Link to comment
Share on other sites

Ας τα βγάλει και τα σίδερα (4 βίδες είναι). Στο κάτω κάτω, νέες τέντες βάζει.

Άσε που μπορεί και ο νέος τύπος της τέντας να είναι διαφορετικός, και να μην ταιριάζει το πανί.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ειχα δηλωσει κατηγορια 3Β ατομικο λεβητα καυστηρα πετρελαιου αλλα τωρα ο πελατης θελει να βαλει λεβητα καυστηρα βιομαζας δηλ κατηγορια 3Δ.

δεν υπαρχει προβλημα ετσι?

απλα να πιανω τον ενεργειακο στοχο και να μην ξεπερασω την τιμη που ειχα δωσει και εχει εγκριθει.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

και αυτο σιγουρα εχει συζητηθει : αυθαιρετο και εκδοση πεα σε εξοικονομω. βρηκα καποια πραγματα αλλα ρωταω μηπως αλλαξαν.

ο ενεργειακος επιθεωρητης δεν εχει υποχρεωσει να εξετασει την νομιμοτητα του κτιριου.

κανει αποτυπωση και εκδιδει πεα.

στην περιπτωση του εξοικονομω εαν εχω αυθαιρετο τοτε κανονικα για να μπει στο προγραμμα πρεπει το κτιριο να ειναι νομιμο.

αρα εστω οτι ο ιδιοκτητης δεν θελει να μπει σε εξοδα του Ν4178 για μια προσθηκη 25 τ.μ. σε 100 τ.μ. συνολικη επιφανεια.

εγω τον ενημερωνω οτι θα βγαλω πεα κανονικα , θα δωσουμε και την αδεια που εχει για τα 75 τ.μ. και αν προχωρησουμε εχει καλως . αλλιως χανει το πολυ τα χρηματα του 1ου πεα.

σωστα?

εγω παντως σαν ενεργειακος επιθεωρητης και συμβουλος εργου δεν νομιζω να εχω υποχρεωση για τον ελεγχο της νομιμοτητας της κατοικιας.

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.