Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αρα για να καταλαβω : Πληρωνεσαι τα 2 ενεργειακα και καποιο ποσοστο  επι του προυπολογισμου του εργου?

 

Αμοιβη συμβουλου εργου δικια τους? Συνεργεια δικα τους να υποθεσω?

 

Ειστε μηπως και μια ''ομαδα'' μηχανικων που ανταλλαζετε μεταξυ σας τις δουλειες?

Ναι

Ναι

Οχι  :mrgreen: Γιατι να ανταλλαζουμε δουλειες η ομαδα μηχανικων? Ο καθενας τις δικες τους... Αλλαξοκωλιες δε δεχομεθα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι έτσι όπως τα λες ακριβώς άλλο ο στάσιμος οικισμός κατά τον 1337/13 και άλλο ο στάσιμος χαρακτήρας. Η περίπτωση μου είναι σε στάσιμο οικισμό, έχω την απόφαση και θα την επισυνάψω επειδή όμως διαπιστώνω μια τυπολατρία στους ελέγχους των φακέλων φοβάμαι πως θα το επιστρέψουν με τον ισχυρισμό πως η οδηγία του υπουργείου αναφέρει μόνο τα προ του 1955.  

 

Φίλε tanasi για ποια σελ. 27 «μιλάμε»;  

 

ελπίζω να το ξέμπλεξες το  θέμα με τον στάσιμο.

για το Επιστολή.pdf σου έχω σοκαριστεί, τι να πω, δεν είχα καταλάβει ότι τώρα δουλεύουμε για τις τράπεζες μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικο παραδειγμα αρρωστημενης νοοτροπιας Ελληναρα που θελει για ολα να εχει λογο, ακομα και οταν επιδοτειται.

 

Πελατης : Τι κανεις τωρα? Γιατι μετρας?

Μηχανικος : Μετρω την ενεργειακη αποδοση του διαμερισματος σας και τις απωλειες ενεργειας σε συνθηκες λειτουργιας.

Πελατης : Χαζομαρες, εγω ξερω αυτα μαλακιες ειναι

Μηχανικός : Τι επαγγελεστε αν επιτρεπεται? Ειστε μηχανικος? Ενεργειακος Επιθεωρητης?

Πελατης : Βρε ο,τι θες ειμαι, απ' ολα ειμαι. Στην Ελλαδα ο,τι δηλωσεις εισαι

Μηχανικός : Τον τελευταίο καιρο νιωθω κατι πονους εδω δεξια, κατω απο το δεξη πνευμονα. Τι ειναι?

 

Καγκελο ο μ*******...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα...

Έχω βαρεθεί να ακουω σε κάθε επιθεώρηση, τι κάθεσαι και κανείς τώρα..ποιος ανακάλυψε αυτές τις αηδίες..να μας τα τρώνε θέλουν..κτλ κτλ. Στην τελικη παλικάρι μου δεν ανάβω το λέβητα τι θέλουν τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αντε σε απλο πιστοποιητικο για ενοικιαση να πω, οκ, εχει καποια μηδαμινη βαση ολο αυτο το παραληρημα

Οταν ομως μιλαμε για εξοικονομω κατ οικον με επιδοτηση 70% δε μπορω να καταλαβω γιατι γκρινιαζει

Ισως εχει στο αιμα του τη μιζερια και απλα τη βγαζει οπουδηποτε χωρις να καταλαβει οτι το κανει και εκει που ευνοειται.\

 

Μελετη σου κανω ρε φιλε. Υπολογιζω τι απωλειες εχει ο τοιχος σου και τι θα εχει μετα τη μονωση...

 

Γιατι να την κανουμε απο εξω? Θα μικρυνει το μπαλκονι, ειδες ποσο μικρο ειναι ηδη. Να την κανουμε απο μεσα...

Και να μικρυνει δηλαδη ο ωφελιμος σου χωρος αντι για το μπαλκονι...

 

Να του πεις για θερμοχωρητικοτητες δομικων στοιχειων κλπ νομιζω ειναι δωρο αδωρον... 

 

Υ.Γ. Εχω ερωτηση: Οταν μονωνουμε τον εξωτερικο τοιχο απο το δαπεδο του εξωστη ως την οροφη του ανω εξωστη, τόσο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ οσο και στο εντυπο προτασης (και υστερα καταγραφης) παρεμβασεων βαζετε το μηκος επι το καθαρο υψος απο δαπεδο σε οροφη ή το συνολικο υψος του οροφου συμπεριλαμβανομενου και του παχους της πλακας που εκ των πραγματων εμεινε αμονωτο?

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ το συνολικό ύψος μαζί με την πλάκα, για να υπολογιστεί σωστά ο όγκος της ζώνης (την αμόνωτη πλάκα την καλύπτει η θερμογέφυρα), αλλά στο έντυπο παρεμβάσεων το καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε ελεύθερο χρόνο, δείτε με τι ασχολούμαστε (υποχρεωτικά).... 

 

Ξέρεις ελπίζω πως το συγκεκριμένο κατάστημα μοίρασε στο παρελθόν σε ενδιαφερόμενους πελάτες για το πρόγραμμα, καρτελάκια με ''συμβεβλημένους'' ενεργειακούς επιθεωρητές.

Με έμβλημα της τράπεζας. Αυτό πιστεύω λέει πολλά.

 

Ποιό από τα γραφεία σου ζήτησε διευκρινίσεις; :)

 

Το αριστερά (δίπλα από το διευθυντή) ή το μεσαίο; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Μπορώ για διαμερισμα να παρω επιδοτηση για επιτοιχιο λεβητα αεριου και ενεργειακο τζακι μαζι?

Για την ωρα το διαμερισμα θερμαινεται με κεντρικη θερμανση πετρελαιου.

Ευχαριστω.

Αναφορικα:

Μιλησα χθες με το 2106241840, ρωτώντας τους το παραπανω ερωτημα και μου απαντησαν οτι δεν γινεται να επιδοτηθουν αντλια θερμοτητας και ενεργειακο τζακι μαζι.

Ξαναμιλησα σημερα, ρωτώντας τους το ιδιο ερωτημα, με διαφορετικο υπαλληλο αυτη τη φορα, και μου ειπε οτι μπορουν να επιδοτηθουν και τα 2 συστηματα εφοσον δεν ξεπερνουν τα προβλεπομενα ποσα!

Τα συμπεράσματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

Όταν η παρέμβαση αφορά εσωτερική θερμομόνωση κατακόρυφων δομικών στοιχείων, αλλάζετε και την ανοιγμένη θερμοχωρητικότητα, δεδομένου ότι οι εσωτερικές τοιχοποιίες δάπεδα οροφές παραμένουν ως έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Απορια, 

ο αλουμινας στα χαρτια που κατατεθηκαν κατα τη 1η ενεργειακη επιθεωρηση στη τραπεζα, ειχε βαλει στη προσφορα του και τις σιτες, περα απο τα ενεργειακα κουφωματα με υαλοπινακες.

ΟΙ σιτες ως γνωστον δεν επιδοτουνται.

Εγινε η τοποθετηση των κουφωματων και στα παραστατικα που εκοψε (δελτιο αποστολης και τιμολογιο)

εβαλε παλι τις σιτες.

Μηπως θα επρεπε να τις αφαιρεσει απο το τιμολογιο του ή δεν πειραζει?

 

Επιπλεον, υπαρχει καποιο εγγραφο που να αναγραφουμε τον λαγαριασμο μας και το δινουμε μαζι με το εντυπο παρεμβασεων στη τραπεζα για να μας καταθεσει τα λεφτα (Eurobank)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.