Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε πρόσφατή περίπτωσή μου όπου στην αρχική αίτηση δηλώθηκε σύμβουλος (οπότε η τράπεζα έχασε το 250άρι), η αίτησή του εγκρίθηκε μέσα σε λιγότερο από 2 μήνες!!! Άρα, τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση, δεν υπήρξε καθυστέρηση λόγω "συμβούλου".

Του τύπωσαν και την αίτηση :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο σύμβουλος είναι ο ανάδοχος/προμηθευτής όπως τον αναφέρει στο πρόγραμμα?

Επείδη συζητάω και εγώ για κατοικία που θα ενταχθεί στο πρόγραμμα αναρωτιέμαι, η τράπεζα δικαιολογεί σαν αμοιβή μηχανικού που αναλαμβάνει την ανακαίνηση μόνο 250Ε??? Προφανώς όμως η αμοιβή μου πρέπει να είναι μεγαλύτερη, η οποία δε θα δικαιολογείται από το πρόγραμμα.

 

Δηλαδή για να καταλάβω αν είμαι εγώ ο "εργολάβος" με δικά μου συνεργεία, οι προμηθευτές θα κόβουν τιμολόγιο στο όνομά μου ή στο όνομα του ιδιοκτήτη? Και μετά μπορεί να μπεί όλο το ποσό σε έναν λογαριασμό?( τον δικό μου ως ανάδοχος)? Και η υπεύθυνη δήλωση του ανάδοχου θα πρέπει να συνοδεύεται από υπεύθυνες δηλώσεις όλων των προμηθευτών? Θα πρέπει να ζητήσω δηλ ΥΔ από την fibran για παράδειγμα?

 

Συγνώμη, αλλά συνεχώς γενόνται απορείες. Αν μπορείται πείτε μου περιληπτικά την διαδικασία πρηρωμής των προμηθευτών, γιατί έτσι όπως τα βλέπω μου φαίνονται τουλάχιστον περίπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή του σύμβουλου έργου έιναι ξεχωριστή και αφορά την διαδικασία του προγράμματος. Είναι μια αμοιβή για κάποιον ο οποίος θα προτίνει λύσεις στον πελέτη και θα τρέξει την διαδικασία του προγράμματος αντί του πελάτη.

Τώρα για την διαδικασία του αναδόχου/προμηθευτή μπορεί (ο πελάτης) είτε να πάρει πολλές προσφορές από διαφορους προμηθευτές/αναδόχους για κάθε εργασία είτε να ζητήσει μια προσφορά από εναν μηχανικό για ευκολία. Προφανώς ο μηχανικός στην προσφορά του θα εμπεριέχει το κέρδος του καθώς και προφανώς η κάθε προσφορά του μηχανικού θα πρέπει να είναι ξεχωριστή για κάθε κατηγορία παρέμβασης ουτωσώστε να συμπληρωθούν σωστά τα αντιστοιχα έντυπα.

Τέλος για τις υπέυθυνες δηλώσεις υπάρχουν οι εξής:

  1. προμηθευτή
  2. αναδοχου
  3. Προμηθευτή/αναδόχου οταν είναι το αυτό προσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην ΥΔ της περιπτωσης 3 όπως την αναφέρεις είδα ότι πρέπει να επισυνάψεις και τις ΥΔ των προμηθευτών και τα δελτία αποστολής.(Παράρτημα ΙΧ).

Στα δελτία αποστολής φαινεται το κοστολόγιο των υλικών (όχι προφανώς των εργασιών). Δε θα το συγκρίνουν με το ποσό που ζητάει ο ωφελούμενος από το πρόγραμμα για τις αιτούμενες εργασίες?

 

Εκτός αν κάνω λάθος και δε συμπληρώνεται η αίτηση ΙΧ από τον προμηθευτή/αναδοχο όταν είναι το αυτό πρόσωπο....

Link to comment
Share on other sites

3η περίπτωση: Προμηθευτής και αναδοχος το αυτό πρόσωπο.

Άλλο πράγμα τα δελτία αποστολής από τον έμπορα στον προμηθευτή

και άλλο τα δελτία αποστολής από τον προμηθευτή στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο πινακάκι με τα στοιχεία παρεμβάσεων αν είναι διαφορετικός ο προμηθευτής απο τον ανάδοχο π.χ. στην εξωτερική μόνωση, σημειώνω μια παρέμβαση εξωτερική θερμομόνωση υλικά και απο κάτω μια παρέμβαση εξωτερική θερμομόνωση τεχνικά με την ίδια φυσικά κατηγορία δαπάνης? Στην θέρμανση που είναι ίδιος ο προμηθευτής και ο ανάδοχος το κόστος εγκατάστασης, τη καμινάδα και τον κυκλοφορητή τα συμπεριλαμβάνω στην αξία του λέβητα σαν μία παρέμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα στοιχεία παρεμβάσεων το βάζεις μια φορά με συνολικό ποσό παρέμβαση (υλικά+εργασία).

Στον επόμενο πίνακα (προσφορές) το σπάς επειδή σημειώνεται ΑΦΜ και Επωνυμία προμηθευτή/αναδόχου. Εννοείται οτι στις τρείς πρώτες στήλες του πίνακα αυτού σημειώνεις τα ίδια στοιχεία. Το μόνο που αλλάζει είναι η επωνυμία, το ΑΦΜ και το ποσό που θα σπάσεις βάση προσφορών.

 

Για την θέρμανση εφόσον προμηθευτής και αναδοχος είναι το αυτό πρόσωπο δεν υπάρχει λόγος να διαχωρίσεις το κόστος άρα και στους δυο πίνακες εισάγεις μια γραμμή.

Τώρα όσον αφορά τον κυκλοφορητη και την καμινάδα ισως δεν πρέπει να τα παρουσιάσεις τόσο αναλυτικά για να τα εντάξεις στην υποκατηγορία 3.Α. Μπορείς απλά να ονομάσεις την παρέμβαση σου "αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης" και τελειωσες εφόσον είσαι εντος των ανωτάτων ορίων του πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν εχω καμια γνωση επι του αντικειμενου για αυτο σας παρακαλω μια μικρη βοηθεια:

πελατης μου θελει να ενταχθει στο εν λογω προγραμμα για το διαμερισμα του, το οποιο ομως ειναι αυθαιρετο.

Ηρθε σε μενα για τακτοποιηση με τον 4014 προκειμενου να προχωρησει.Γινεται αυτο?

Μπορει δλδη να κανει τακτοποιηση κ μετα να μπει στο προγραμμα ή πρεπει να εχει ο.α. το διαμερισμα?

Τι σχεδια θα χρειαστει? Που να κοιταξω σχετικα με αυτο?

(εμενα δεν με αφορα αυτο καθ'αυτο το προγραμμα, αλλα τα της νομιμοποιησης του διαμερισματος ωστε να μην "κολλησει" πουθενα η δουλεια του)

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία λέει να έχει οικ. άδεια ή αλλο νομιμοποιητικό έγγραφο.

Για σιγουριά κάνε ερώτημα εδώ...

http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?TabID=688

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιησε, περαιωσε τη διαδικασια και ως νομιμοποιητικο στοιχειο θα εχεις τη δηλωση-βεβαιωση του Ν.4014

So simple

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.