Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ακόμα μία ερώτηση σε σχέση με το παραπάνω. Στη σελίδα 2.Βάζω μόνο την περιγραφή και τα κόστη των υλικών ή συμπληρώνω και μία γραμμή με την τοποθέτηση διότι έχω μία προσφορά για μονωτικά υλικά και μία άλλη για την τοποθέτησή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχεις ξεχωριστη προσφορα για προμηθεια και ξεχωριστη για τοποθετηση, θα τα γραψεις σε ξεχωριστες σελιδες...

Link to comment
Share on other sites

@kosta_super3 Ναι σέ όλα. Όσα ρωτάς και οτι είπε ο Inzaghi.

όσον αφορά τις ημερομηνίες εγώ έκανα 1 μήνα να πάρω προέγκριση από τράπεζα και πρίν λίγες μέρες κατέθεσα αίτηση υπαγωγής.

Από την τράπεζα μου είπαν καλό φθινώπορο για απάντηση.

Και μάλλον δεν έχουν άδικο αν κοιτάξει κανείς και την αλληλουχία των αποφάσεων που δημοσιεύει το ΤΕΜΠΜΕ....

http://www.tempme.gr/

Κρατάω ημερολόγιο της όλης διαδικασίας. Αν και όταν ολοκληρωθεί θα κανω review!

καλό ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι ειναι το πρώτο ΠΕΑ που κανω για ένταξη στο πρόγραμμα.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει τον λέβητα γιατί αυτός που υπάρχει είναι διπλάσιας ισχύος του απαιτουμένου και καίει πολύ πετρέλαιο, με εναν επίσης πετρελαίου.

Επίσης θέλει να αλλάξει το δοχείο αποθ. ΖΝΧ του ηλιακού (μόνο όχι τις πλάκες) γιατί έχει χαλάσει και να το παρει τριπλής ενέργειας.

Πώς κατά την γνώμη σας μπορώ να υποστηρήξω αυτές τις αλλαγές (ειδικά για το πρώτο).

Το κτίριο βγαίνει Δ και με τις αλλαγές Γ, αλλά η εξοικονόμηση ενέργειας 22,5%. (υπάρχει πρόβλημα με αυτό?)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση λέβητα: Στο παρ. VII εχει πεδίο ειδική αιτιολογηση αντικατάσταση λέβητα. Εκεί γράφεις αυά που μας αναφέρεις. Αντικατάσταση λόγω υπερδιαστασιολόγησης. Βάλε και καμια σάλτσα...

Δοχείο: Μπορείς να το εντάξεις στην αναβάθμιση του συστήματος θέρμανσης πάλι ή να προσθέσεις και εναν invertere κυκλοφορητή και να το πάς σις διατάξεις αυτομάτου ελέγχου.

 

Γενικά μπορείς να κάνεις παιχνίδι...

Οσο για το τελευταίο, χωρίς να έχω την νομοθεσία μπροστά μου, νομιζω οτι λέει ή να ανέβει μια κατηγορια ή 30% του Κ.Α. εξοικονομηση. Διαβασε την νομοθεσία προσεκτικά να δείς τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή δεν είμαι μηχανολόγος δεν κατάλαβα αυτό που λες για το δοχείο αποθήκευσης.

Δεν μπορώ να βάλω αντικατάσταση ηλιακού (εν μέρει)?

Πρέπει να βάλω και κυκλοφορητή για να γίνει τριπλής ενέργειας ο ηλιακός? ή να μείνει αυτός που υπάρχει ήδη?

Link to comment
Share on other sites

Παρε ρε φιλε εναν καυστηρατζη να σου δωσει ενα ΦΕ με 75% αποδοση λεβητα και να δεις μετα τι καλα που αλλαζει...

Γραφει κιολας πανω οτι χρηζει αντικαταστασης λογω μεγαλου κοστους επιδιορθωσης και καθαριζεις μια και καλη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο inzaghi είναι και δεν υπάρχει δυνατότητα για άλλη ιδέα, νομίζω.

Στο εξοικονομώ (και αν δεν έχει κάτι αλλάξει όπως το συνηθίζουν) γράφει:

 

<< Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσματα της ανάλυσης καυσαερίων να τεκμηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές).>>

 

 

Οπότε φύλλο καυστηραντζή. Και να στο βγάλει ΠΕ (πέραν επισκευής), αντιοικονομικό με εξαιρετικά μικρό βαθμό απόδοσης ή οτιδήποτε άλλο κακό (για τον λέβητα, καλό για τον ιδιοκτήτη). Αν τώρα δεχθούν αντικατάσταση μόνο και μόνο γιατί είναι πολύ μεγάλος... δεν ξέρω.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.