Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια μη συγκρινουμε τα στορακια με τα ενεργειακα τζακια...

Τα μεν πρωτα, μαζι με τα λοιπα συστηματα σκιασης σου επιτρεπουν να τα συμπεριλαβεις γνωριζοντας εκ των προτερων οτι δε θα συνεισφερουν, ενω τα δε ενεργειακα τζακια θα μπορουσαν να σου χρησιμευσουνε στην ενεργειακη αναβαθμιση του κτηριου/διαμερισματος σου, εφοσον χρησιμοποιουνταν ως κυριο συστημα θερμανσης.

Οταν ειναι επικουρικο και σου λεει ρητα πως δε χρησιμοποιουνται αν εχεις κυριο συστημα θερμανσης αλλο, τοτε πως εσυ ως Μηχανικος θα δικαιολογησεις την προταση εγκαταστασης ενεργειακου τζακιου ως "προταση ενεργειακης αναβαθμισης"?

Εδω, αν θυμαμαι καλα, για αντικατασταση υπαρχοντος συστηματος θερμανσης με ενα αλλο θα πρεπει να τεκμηριωσεις το λογο της προτασης σου. Τωρα που κρατας το βασικο, ποιος αλλος λογος πλην του διακοσμητικου της υποθεσης (αφου επι της ουσιας βασει ΤΟΤΕΕ δε χρησιμοποιειται καν) υφισταται ουτως ωστε να το προτεινεις εσυ ως Μηχανικος?

 

Προσωπικα δε θα δεχομουν πελατη που θελει να βαλει ενεργειακο τζακι παρα το οτι εχει αλλο συστημα θερμανσης

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Inzaghi. Επιπλέον δεν νομίζω ότι με ένα ενεργειακό τζάκι θα έχει καλύτερα ενεργειακά αποτελέσματα σε σχέση με θεωρητικό σύστημα κτιρίου αναφοράς το οποίο έχει μονάδα παραγωγής με βαθμό απόδοσης 93,5%. Τα ενεργειακά-αερόθερμα τζάκια έχουν n<<75%, τα ενεργειακά-καλοριφέρ τζάκια n<<85% και τα αερόθερμα τύπου κασέτας n<<80%. Δεν έχω καταλάβει αν για τέτοια συστήματα γίνεται έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης, αλλά αν υπολογίζεται, τότε μειώνεται κατά πολύ ο συνολικός βαθμός απόδοσής τους.

Link to comment
Share on other sites

post-16213-0-85629000-1339777829_thumb.jpgΣυνάδελφοι:

στην μία περίπτωση το ενεργειακό τζάκι θα χρησιμοποιηθεί ως κυριο συστημα θερμανσης, (αφού δεν υπάρχει άλλο) αρα μπαίνει στους υπολογισμούς ως βασικός τρόπος θέρμανσης και ίσως ο συντελεστης μετατροπής σε πρωτογενη ενέργεια του ξύλου που είναι λίγο μικρότερος του πετρελαίου να αντισταθμίσει τον συντελεστη απόδοσης της μονάδας παραγωγής που σίγουρα είναι μεγαλύτερος στο θεωρητικό σύστημα. Επίσης η ενεργειακή αναβάθμιση του διαμερίσματος θα επιτευχθεί με άλλες παρεμβάσεις και συμπληρωματικά με το τζάκι

Στην άλλη περίπτωση ο συντελεστής απόδοσης της απαρχαιωμενης εγκαταστασης θα βγει στην καλύτερη 0.65 οπότε επιτυγχανεται ενεργειακή αναβάθμιση στην πραγματικότητα, και όχι μόνο στην θεωρία. Η χρήση του λέβητα θα είναι πλέον επικουρική και όχι βασική αφου το πετρέλαιο είναι πλέον είδος πολυτελείας.

 

Στην ΤΟΤΕΕ φίλε μου αναφέρεται το τζάκι κυρίως ως ανοικτη εστία καύσης που δεν χρησιμοποιείται για την θέρμανση παρα μονάχα 30τμ και όχι για σύνδεση με boiler που θα τροφοδοτεί το σύνολο των σωμάτων καλοριφερ! Από έρευνα αγοράς η απόδοση τετοιων εγκαταστασεων (τουλάχιστον από τις θεωρητικές προδιαγραφές τους) είναι για τα δυο συγκεκριμένα που ενδιαφέρομαι 22kw (μέγιστη ισχύς στο νερό) Β.Α. 81% και ΖΝΧ 8lt/min. 8-)

Edited by ΕΥΗ ΤΑΥΛΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Το πως τα αντιμετωπίζει (και τα αντιμετώπιζε) η ΤΟΤΕΕ το γνωρίζω, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Γιατί δεν καταργεί το μουσειακό λέβητα και να συνδέσει το ενεργειακό τζάκι στο δίκτυο διανομής;

Εκτός κι αν ο λέβητας είναι κοινόχρηστος. Οπότε θα πρέπει να αποσυνδεθεί. Αλλιώς θεωρητικά, καλώς ή κακώς, το τζάκι θα είναι το επικουρικό σύστημα και όχι ο λέβητας.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα μου. Δεν μπορεί να καταργηθει το κοινόχρηστο λεβητάκι για δύο λογους. Ο ένας και βασικός είναι ότι θα το χρησιμοποιεί πχ το πρωι ή μέχρι να φτάσει το τζάκι την επιθυμητή θερμοκρασία νερού αλλά δεν μπορώ με κάποιο τροπο να βάλω στο λογισμικό αυτόν τον σύνθετο τρόπο θερμανσης. Συμπερασματικά λέω να "πιάσω" την ενεργειακή αναβάθμιση για το εξοικονομω από άλλες παρεμβάσεις και όσο για το τζάκι... ο Θεος και η ψυχή του... Επίσης εντύπωση μου κάνει ότι στον πίνακα παρεμβάσεων η κατηγορία δαπάνης είναι η 3Δ (απ' οτι μου είπαν στο ΥΠΕΚΑ) δηλαδη Σύστημα με κύρια χρήση ΑΠΕ ή ΣΗΘΥΑ!?

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελικά με το πρόγραμμα ? Σε Τράπεζα που εγκρίθηκε η αίτηση μου,μου απάντησαν ότι η υλοποίηση θα καθυστερήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με πελάτη πoυ είχε κάνει αίτηση για το εξοικονομώ

απτον Σεπτέμβριο του 2011 (όποιος ενδιαφέρεται για το ποια τράπεζα ας μου στείλει π.μ.)

και ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Κάποια κινητικότητα υπήρξε την προηγούμενη βδομάδα

(για διόρθωση σε κάποιο σημείο του εντύπου ΙΙV).

 

nikolara τι ακριβώς σου είπαν στην τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Δέκα ημέρες μετά την έγκριση επισκέφθηκα την τράπεζα για να μάθω νέα,και με αντιμετώπισαν χαμογελώντας συγκαταβατικά,λέγοντας μου οτι τα εχουν στείλει στο υπουργείο (στο σύστημα),και ότι θα καθυστερήσει πολύ (ζήσε Μαη μου να φας τριφύλλι δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση.

 

Συμπληρώνω για 1η φορά έντυπα για αίτηση και έχω την εξής απορία.

 

1ον θα προσκομίσω την αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά Υ/Δ που αναφέρει.

2ον. Για το έντυπο παρεμβάσεων στη στήλη κατηγορία δαπάνης συμπληρώνω 1 , 2 ή 3 βάσει της 1ης στήλης της 5ης σελίδας.

Στην στήλη Περιγραφή κατηγορίας δαπάνης τι βάζουμε ; Μήπως την υποκατηγορία;

 

Τέλος στην ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα τι βάζουμε; Είμαι στην περίπτωση όπου από λέβητα πετρελαίου πάμε σε αντλία θερμότητας.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.