Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Και να είναι το τελικό τιμολόγιο παραπάνω από το επιλέξιμο, δεν υπάρχει πρόβλημα ...

Απλά η τράπεζα,

ζητάει από τον πελάτη (την ώρα της εκταμίευσης) να της υποδείξει λογαριασμό του

στον οποίο δεσμεύει (παίρνει) τη διαφορά του ποσού και

πληρώνει αυτή το σύνολο του τιμολογίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση: Δύο πελάτες μου θέλουν να βάλουν ενεργειακά τζάκια με υδραυλικό κιτ για σύνδεση στα καλοριφέρ, ως επιλέξημη δαπάνη. Πήρα στο ΥΠΕΚΑ και μου είπαν ότι η κατηγορία δαπάνης είναι η 3Δ από τον πίνακα του εντύπου. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ πως το περνάω? Μοναδα παραγωγής θέρμανσης: αλλου τύπου? καυσιμο: βιομάζα? Δίκτυο διανομής? αφήνω αυτό που υπάρχει? Ο λέβητας που υφίσταται μενει ως έχει και απλα βάζω ποσοστό κάλυψης φορτίων από το τζάκι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως δε θα μπορεσεις να δικαιολογησεις την τοποθετηση του αν εχεις ηδη υφισταμενο αλολο συστημα θερμανσης

Επικουρικα συστηματα θερμανσης που δε συνεισφερουν στην ενεργειακη αναβαθμιση του ακινητου δε λαμβανονται υποψιν...

Μονο αν δικαιολογησεις καταλληλος το λογο για τον οποιο αφαιρεις το ηδη υπαρχον συστημα και εγκαθιστας ενεργειακο τζακι...

Link to comment
Share on other sites

Σαν μόνη επέμβαση δεν μπορείς να το δικαιολογήσεις, γιατί δεν θα σου προσφέρει ενεργειακή βελτίωση.

Θεωρώ πως στο σενάριο δεν θα πρέπει να το υπολογίσεις, καθώς είναι βοηθητικό σύστημα θέρμανσης, οπότε θα πρέπει με τις υπόλοιπες επεμβάσεις να πετύχεις το +30% του ΚΑ ή βελτίωση κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συναδελφε θελεις να πεις οτι αν με τις υπολοιπες παρεμβασεις πετυχαινεις αναβαθμιση κατα τα επιθυμητα επιπεδα, μπορεις να βαλεις και επιλεξιμες μεν δαπανες που ομως δε βελτιωνουν ενεργειακα το διαμερισμα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα ρολά που δεν επηρεάζουν καθόλου και τις τέντες που επηρεάζουν ελάχιστα.

Άλλωστε λέει στις ΤΟΤΕΕ πως εάν το τζάκι χρησιμοποιείται σαν βοηθητικό σύστημα θέρμανσης, δεν το λαμβάνουμε υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας από τους δύο πελάτες δεν έχει καθόλου θερμανση, οπότε θεωρώντας ότι θερμαίνεται όπως το κτίριο αναφοράς (λέβητας-πετρέλαιο) σίγουρα θα έχει καλύτερα ενεργειακά αποτελέσματα, θέλει και έναν ηλιακό , νομίζω γι αυτόν θα μου βγει εύκολα. Ο άλλος έχει έναν αρχαίο λεβητα-καυστήρα οπότε ο βαθμός απόδοσης λογικα θα μου βγει πολύ μικρός και μαζί με τα αλουμίνια που θα βάλει θα μπορέσω να το δικαιολογήσω. Η άλλη απορία: πως θα περάσω στο λογισμικό τα στοιχεία από το ενεργειακό τζάκι?

Link to comment
Share on other sites

...σίγουρα θα έχει καλύτερα ενεργειακά αποτελέσματα.....

 

Μην το δένεις και κόμπο....

 

....πως θα περάσω στο λογισμικό τα στοιχεία από το ενεργειακό τζάκι?

 

Έχω την εντύπωση ανοιχτή εστία κάυσης.

Απλά επειδή τα ενεργειακά είναι κλειστά μπορεί να το περνάς ως μονάδα αλλου τύπου.

Βασικά το μονο σίγουρο είναι οτι θα βάλεις 2 συστήματα θέμανσης αν δουλευει επικουρικά με λέβητα...

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορεί στο πρόγραμμα να μπει κάποιος ο οποίος δεν έχει σύστημα θέρμανσης για να βάλει;

2) Που αναφέρονται στον οδηγό οι προϋποθέσεις με τις οποίες μία αντλία θερμότητας περνάει;

Edited by kostas_super_3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τρελό Αρειανάκι,

1. Το δύσκολο είναι ότι θα πρέπει να δείξεις ενεργειακή βελτίωση, οπότε αυτό που θα βάλεις να είναι αρκετά καλύτερο από του κτιρίου αναφοράς

2. Δε νομίζω να αναφέρεται κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.