Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1. Δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά... Σίγουρα ο προμηθευτής θα του ζητήσει τα χρήματα στο χέρι, καθώς το αποκλείω να περιμένει το πρόγραμμα για να πληρωθεί. Είναι μεγάλο το διάστημα που μεσολαβεί. Οπότε ο προμηθευτής θα πάρει στο χέρι τα χρήματα και όταν με το καλό ολοκληρωθεί το πρόγραμμα θα μπουν άλλα τόσα στον λογαριασμό του από το πρόγραμμα, τα οποία θα πρέπει να επιστρέψει στον πελάτη σου. Υπάρχει όμως εμπιστοσύνη;;;

 

2. Τιμολόγιο θα κόψει

 

3. Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να είναι μεταγενέστερη από αυτήν του ΠΕΑ.

 

4. Πρέπει να είναι επί πιστώσει, έστω και εάν ο προμηθευτής εξοφληθεί. Η διασφάλιση είναι το πρόβλημα στην περίπτωση του πελάτη σου. Συνήθως γίνεται με ιδιωτικό συμφωνητικό, αλλά δεν τον εξασφαλίζει απόλυτα. Εάν για παράδειγμα ο προμηθευτής βαρέσει κανόνι, πάνε τα χρήματα.

 

5. Εάν άλλος κάνει την εφαρμογή, θα χρειαστεί και εκείνος να κόψει.

 

6. Όχι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καντε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο, υπογραψτε και συναλλαγματικες εναντι του ποσου που θα κατατεθει στο λογαριασμο του, με ημερομηνια ληξης καποιους μηνες μετα και απλως να ελπιζετε να μη βαρεσει κανονι....

Γενικα προσεξτε τους προμηθευτες, αν εχουν καποιο σχετικο ονομα στην πιατσα και να μην ειναι ο Κυρ Γιωργος στο διπλα στενο, γιατι αυτοι ειναι οι πιο επισφαλεις, ακομα κι αν κανουν καλυτερες προσφορες...

Στην τελικη, εξαντληστε τα μεγιστα ορια του προγραμματος στις προσφορες, αρκει να ειναι απο καποιον πιο αξιοπιστο προμηθευτη...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας...

Συνοψίζοντας:

1. Ο πελάτης μου έχει πάρει προέγκριση από τράπεζα για το δάνειο.

2. Του βγάζω το πρώτο Π.Ε.Α. στο οποίο δηλώνω τι παρεμβάσεις θα κάνει. Συγκεκριμένα θέλει εξωτερική θερμομόνωση και αλλαγή κουφωμάτων.

3. Αγοράζει από κάποιον προμηθευτή τα υλικά για εξωτερική θερμομόνωση. Τον προμηθευτή τον ξοφλάει και αυτός του κόβει τιμολόγιο επί πιστώσει.

4. Κάποιος άλλος (συγγενής του) θα κάνει άμεσα την εφαρμογή της εξωτερικής θερμομόνωσης. Πάλι τα ίδια...Τον ξοφλάει. Πάλι τιμολόγιο επί πιστώσει.

5. Στην αλλαγή κουφωμάτων θα προβεί μόνο αν η αίτηση του εγκριθεί και χρηματοδοτηθεί... Αλλιώς δεν θα την κάνει... Υπάρχει κάποιο πρόβλημα εδώ?

6. Καταθέτουμε στην τράπεζα την αίτηση μαζί με τα δικαιολογητικά και περιμένουμε...

7. Αν εγκριθεί η αίτηση του και μετά από 4-6 μήνες τελειώσει η διαδικασία στο λογαριασμό τους θα μπουν τα χρήματα τα οποία και πρέπει να επιστραφούν στον πελάτη μου...

8. Αν για κάποιο λόγο η αίτηση του δεν εγκριθεί ο προμηθευτής καθώς και ο τεχνίτης αν και ξοφλημένοι θεωρητικά θα μπορούν με το τιμολόγιο επί πιστώσει να διεκδικήσουν ξανά τα χρήματα τους... Λαμογιά μεν αλλά μπορεί να συμβεί. Σωστά?

9. Δηλαδή σε κάθε περίπτωση υπάρχει ο κίνδυνος είτε να ζητούν ξανά τα χρήματα που έχουν πάρει ισχυριζόμενοι ότι δεν πληρώθηκαν είτε να μην τα επιστρέφουν όταν αυτά μπουν στο λογαριασμό τους...

10. Εδώ τίθεται το θέμα εμπιστοσύνης και μπορεί να "αντιμετωπιστεί" με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που θα γίνει από τώρα και θα αναφέρεται στα χρήματα που τους πλήρωσε... Αλήθεια τι μπορεί να αναφέρει το ιδιωτικό συμφωνητικό?

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα ρε παιδιά?

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει για θερμομόνωση πχ να δείξεις έναν ανάδοχο. Δεν θα μπορείς να δικαιολογήσεις € για υλικά από τον τάδε και € για εργασία στον τάδε.

 

€ για υλικά και εργασία στον τάδε.

Και θα σου ζητήσουν τιμολόγιο επί πιστώσει για το σύνολο του ποσού από τον ίδιο τάδε.

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να του πείς να περιμένει να πάρει την 1η έγκριση του προγράμματος, οπότε και εκταμιεύεται το 40 % στους λογαριασμούς των αναδόχων κατ`ευθείαν. και να "τσοντάρει" άλλο ένα ποσό (πχ 20%), και να περιμένει την εξόφληση ο ανάδοχος από την τράπεζα. Έτσι μοιράζεται το ρίσκο και στις 2 μεριές, που είναι και το σωστό. Το έχω κάνει εγώ εδώ αρκετά αυτό.

 

Θα βρεί ανάδοχο να δεχτεί, οι καιροί είναι δύσκολοι.. Άλλωστε στο site του εξοικονόμηση υπάρχουν αναδόχοι οι οποίοι λένε ότι συνεργάζονται για το πρόγραμμα, και άρα είναι ενήμεροι για τη καθυστέρηση που ενδέχεται να έχουν στο να εξοφληθούν οι εργασίες τους..

 

Μια άλλη συμβουλή: ΜΗ ΔΕΙΞΕΙΣ με τίποτα προϋπολογισμό έργου ανα κατηγορία δαπάνης μεγαλύτερο από τον μέγιστο.

 

Ακόμα και αν είναι.

 

Αυτό γιατί μετά η τράπεζα δύναται να δανειοδοτήσει με τους δικούς της όρους, όχι του προγράμματος, και θα του ζητήσουν μιά σειρά άλλα χαρτιά...

 

ΑΝ βγαίνουν παραπάνω λεφτά να τα βρούν μεταξύ τους, τα τελικά τιμολόγια να είναι σύμφωνα (τουλάχιστον) με τις ελάχιστες απαιτήσεις του προγράμματος..

 

αυτά και καλή δύναμη..

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δηλαδή για κάθε εργασία π.χ. για την εξωτερική θερμομόνωση πρέπει να έχω ένα τιμολόγιο επί πιστώσει που θα περιλαμβάνει και την αγορά των υλικών και την εργασία?

Τι γίνεται στην περίπτωση που προμηθευτής και "εφαρμοστής" είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα? Δεν υπάρχει η δυνατότητα να κοπούν δύο τιμολόγια?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια?

Μια χαρα μπορει να εμφανισει 2 τιμολογια επι πιστωσει, ενα για υλικα και ενα για εργασια..

Ποιος λεει οτι αυτος που τα προμηθευει πρεπει και να τα περναει?

Δεν ειναι κουφωματα...

\Οσιν αφορα τον κινδυνο που διατρεχει με το επι πιστωσει τιμολογιο αν δεν υπαχθει στο προγραμμα, γι αυτο κανεις ιδιωτικο συμφωνητικο με συναλλαγματικες, οποτε στη χειροτερη περιπτωση που δε μπεις, να εχεις ενα παραστατικο που δειχνει οτι οφειλεις και ενα ισοποσο που να δειχνει οτι σου οφειλει...

Οποτε ειστε στα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια.

Για την ένταξη στο πρόγραμμα ο ιδιοκτήτης προσκόμισε προσφορά 7000€ για κουφώματα.

Σύμφωνα με την 1η επιθεώρηση το εμβαδό των κουφωμάτων επί 280€ ήταν 6944€ και αυτό το ποσό εγκρίθηκε.

Ο ιδιοκτήτης έχει πρόβλημα αν παρουσιάσει τιμολόγιο 7000€ ή πρέπει ο προμηθευτής να του δώσει τιμολόγιο ίσο με το εγκριθέν ποσό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν υπερβαίνει το το ποσό των παραστατικών ακόμα και 1 € το εγκεκριμένο θέλουν φασαρία και χαρτούρα και άλλη..

 

Γιατί σου λέει το πρόγραμμα "εγώ σε χρηματοδοτώ για 6944€, όχι ούτε € παραπάνω"

 

Η Τράπεζα σου λέει "η συμφωνία ήταν να χρηματοδοτηθούν τα 6944 €, επιχορήγηση και επιδοτούμενο επιτόκιο από το κράτος, τα υπερβάλλουσα ποσά έλα τώρα να σου κάνω άλλη χρηματοδοτική πρόταση.."

Και γενικά μπλέκεις

 

Παλαιότερα μία τράπεζα πήγε να δανειοδοτήσει εξ`ολοκληρου έναν πελάτη μου με δικούς της όρους..

 

Βέβαια δεν έγινε τελικά, αλλά είχε μπλέξιμο..

 

Εγώ προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις τα παραστατικά επί πιστώσει να είναι ίσα με το εγκεκριμένο ποσό

(ειδικά σε τόσο μικρές διαφορές)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι αν προκύπτει από πουθενά ή είναι μαγκιά των τραπεζών.

Από ότι καταλαβαίνω είναι "μαγκιά" των τραπεζών..................και για να μην μπλέξει ο πελάτης θα δώσει μικρότερο τιμολόγιο από το αρχικό....

Ευχαριστώ babis.lou

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για "μαγκιά" μου φαίνεται..

 

Όπως και να έχει, ας ρωτήσει τι θα γίνει αν φέρει τιμολόγιο των 7000 € και αν αρχίσουν να του λένε περίεργα να πάει ίσο με το εγκεκριμένο..

 

ούτος ή άλλως είναι ξεκάθαρος ο νόμος ότι ο τελικός επιλέξιμος προϋπολογισμός βγαίνει επί των τελικών παραστατικών, όχι των προσφορών που δίνει στην αρχή..

 

Δηλαδή αν κάνω αίτηση για 10000 €, και στο τέλος κάνω εργασίες 8000€, και πληρούνται οι προϋποθέσεις εξοικονόμησης ενέργειας τότε είναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.