Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με πτυχίο ή με εμπειρία????


panabeka

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

η ώρα είναι 8.20 1/4/2013.... Βρίσκομαι στην πρώτη μου δουλειά σε εργοστασιακό επίπεδο...Αυτή τη στιγμή είμαι μόνος σε ένα ολόκληρο εργοστάσιο...ένα αρκετά γνωστό εργοστάσιο στην περιοχή της Ξάνθης... για την ακρίβεια στην βιομηχανική της περιοχή.... με προσέλαβαν μετά από 4 διαδοχικές συνεντεύξεις και αξιολογήσεις για την θέση του Μηχανολόγου Μηχανικού αρχικά... του Μηχανικού Παραγωγής και Διοίκησης έπειτα... για να καταλήξω μετά από ένα μήνα στην θέση του Τεχνικού Ασφαλείας....

 

Όπως όλοι έτσι και εγώ διάλεξα το δρόμο της εκπαίδευσης ώστε να μπορέσω να προσφέρω σε μένα, την οικογένειά μου και έπειτα στην χώρα μου (αμφισβητούμενο πλέον) ένα καλύτερο αύριο....

 

Πρώτη μέρα στη δουλειά...και εγώ που νόμιζα πως δουλεύουν από τις 6 στα εργοστάσια...μου ζήτησαν να πάω κατά τις 8... πήγα... αντίκρισα 2 Γεωργιανούς μηχανικούς, 1 Πακιστανό ηλεκτρολόγο, 1 Πομάκο ηλεκτρολόγο και 1 Ρωσοπόντιο Διδάκτωρ Αυτοματισμού.... Υπέθεσα πως δουλεύω στο εξωτερικό.... Όχι δεν είμαι ρατσιστής... Δυστυχώς όμως η έλλειψη ικανής επικοινωνίας, διότι δεν γνωρίζουν ούτε καλά ελληνικά, ούτε αγγλικά, ούτε καν λίγα γερμανικά, καθιστά το έργο μας δύσκολο....

 

Άλλη μια υπόθεση ήταν πως αυτοί οι άνθρωποι είναι ειδικευμένοι ίσως σε κάποιο Ίδρυμα του εξωτερικού....ευτυχώς ή δυστυχώς μου λύθηκε άμεσα η απορία αυτή... όχι... είναι ανειδίκευτοι... ή όπως προτιμούν κάποιο να λένε...εμπειρικοί... πάλι κανένα πρόβλημα... οι μεγαλύτεροι επιστήμονες (μιλάω για τους αρχαίους ημών προγόνους) ήταν αυτοδίδακτοι...

 

Όμως... όλοι οι αυτοδίδακτοι επιστήμονες υπάκουαν σε μια κοινή γλώσσα....είτε των μαθηματικών...είτε της μηχανικής που αφορά και τον τομέα μου... Εδώ όμως όχι... Εδώ τα πράγματα άλλαξαν... το σφυρί ονομάζεται "το βαρύ το μακρύ"... ο εξωλκέας ονομάζεται "το μ*****α που σπρώχνει"... η μέγγενη "δαγκωτό"... η αντίσταση "μποτίλια"... το πολύμετρο "ρευματοδέκτης"... και άλλα πολλά....

 

Επίσης... τα ρουλεμάν από άξονα βγαίνουν με αντιστήριξη του άξονα σε τάκους και χτύπημα του ρουλεμάν με τη βαριά.... και ενώ εσύ λιποθυμάς δίπλα γιατί γνωρίζεις τις επιπτώσεις του τι έπεται εάν "τραυματίσεις" τον άξονα ο Πακιστανός σε διαβεβαιώνει σε άπταιστα ελληνικά "ούι το ξέρει χτυπήσει καλά χρόνια άξονα...έτσι βγει ρόδα από ντό"...

 

 

Σε κυκλοφορητή αζώτου ελέγχει τυχόν εκροές αζώτου με την μέθοδο της όσφρησης.... σε περίπτωση που ο Γεωργιανός συναχωθεί την κάτσαμε ομαδικώς....Ελέγχει σε βάνα ελέγχου χημικής ροής εν μέρει διαρροές με τη μέθοδο του αναπτήρα πεσμένος κάτω από τον κεντρικό αγωγό....και σε βεβαιώνει και πάλι σε άπταιστα ελληνικά "ιγκω βλέπει χρόνια έτσι...δεν κάνει μπάμ....μεταφέρει καυστικό σωλήνα...δεν κάνει μπαμ"......

 

 

Με την αποθέωση να δέχομαι ερώτηση για το άν γνωρίζω από συγκόλληση από τον δεύτερο Γεωργιανό και να μπαίνω ο αφελής στη διαδικασία να του εκθέσω ερώτηση περί του αν εννοεί με ραφή...με πονταρίσματα... με ηλεκτρόδια...με σφυρηλάτηση υλικού...με επαγωγή...συγκόλληση θερμίτου...σκληρή....μαλακή....τόξου... κάπου εκεί ο Γεωργιανός με κοιτάει να είμαι κάποιος Αυστραλοπίθηκος Ιβοριανής καταγωγής που τώρα θα του ζητήσω μπανάνα...και κάπου εκεί με αγγίζει στον ώμο και μου λέει με βαρύ συμπονετικό τόνο φωνής "τα μάτει πολλά...τα σου ντιξω ιγκώ...επαγγελματικό κόλληση"....

 

Και κλείνω....τονίζοντας... 890 ευρώ ό Πακιστανός και ο Πομάκος.... 840 οι δύο Γεωργιανοί... ο διδάκτωρ 1120 ευρώ... και εγώ...ο Έλληνας...ο Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης από το Πολυτεχνείο... με δεύτερο πτυχίο επάνω στην Βιομηχανική Πληροφορική από ΤΕΙ... με θέληση και πείσμα να τα καταφέρω μόνος μου από μικρή ηλικία... 750 ευρώ...

 

Να εναποθέσω την αγάπη σε όλους του καθηγητές που είχα και που "κοβόμουν" σε διάφορα μαθήματα διότι δεν είχα υπολογίσει σωστά το πλάτος της συγκόλλησης... το ύψος της...τον τύπο της... το βήμα σε κοχλίες.... την αντοχή εφελκυσμού ή το σημείο διαρροής ενός μετάλλου.... το κρίσιμο σημείο ελαστικότητας ή την κυψέλωση σε καλούπια....είχαν δίκιο... μην μείνω με απορίες...δε θα μου λυθούν ποτέ....

 

Και θέλω να σας ρωτήσω....τα έχει ζήσει και άλλος αυτά... ή πάλι ήμουν τυχερός?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην πράξη θα δεις πολλά και θα εκπλαγείς με περισσότερα. Θα σου'ρθει να "σκίσεις το πτυχίο σου" πολλές φορές...

Προς το παρόν, σου προτείνω να αφήσεις το φόρουμ (τουλάχιστον την πρώτη μέρα στην δουλειά) και να δεις "που είναι η μπάλα". Δεν στο λέω προσβλητικά, όλοι μας την πρώτη μέρα σε καινούργια δουλειά ψάχνουμε την μπάλα....

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε μην κανεις ετσι......χρονια τα λεφτα ηταν 20% σταθερα ΚΑΤΩ απο τη γραμματεα

 

οταν καποια στιγμη πηρα αυξηση ταφεντικο μουπε οτι θα τα περνω απο αυτον να μην το μαθει η γραμματεας και ζητα και αυτη

τωρα πουθαχουμε ΙΔΙΟ μισθο!!!

 

 

το κορυφαιο.....ειχα ''συμφωνησει'' 14 μισθους...

 

γραφω στο χαρτακι για αυγουστο 1+0,5 μισθους...

 

μου λεει η γραμματεας μα ΔΕΝ θα παρεις ''δωρο''......φυσικα μου τοπε μετα απο κουβεντα με ταφεντικο...

 

της λεω καλα εγω τι ειμαι στο γραφειο? αδεια δεν θα παρω? δλδ πως δουλευω?

 

μου λεει εισαι εξωτερικος συνεργατης!!!

 

 

καλα της λεω αφου ειμαι εξωτερικος συνεργατης αυριο θαρθω 11 και θαχω φυγει 11.05 γιατι εμεις οι εξωτερικοι εχουμε και αλλου δουλειες!!!

 

τελικα ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα κοιτούσα για καμιά δουλειά σε καμιά καφετέρια με ρωσσίδες σερβιτόρες....Καλύτερα θα περνούσα και σε περιβάλλον και σε μισθό και σε όλα.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ συνάδελφε μιλάς για Γεωργιανούς, Πακιστανούς, κτλ. Εγώ θα σου μιλήσω για τον ΕΛΛΗΝΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ. Σου μιλάω για πολύ μεγάλο κεφάλαιο.... "Το Autocad δεν τα βγάνει σωτά. Αν δεν ρίξουμε ράμματα...", Το "πιρίονι" στόμωσε θέλει ακόνισμα. Το "sagging" προέρχεται από το "σακί" γιατί έχει αυτό το σχήμα, "Το καλό ανοξείδωτο σκουριάζει...", "Μάστορα, θα κάτσουμε... περιωρία!" και πόσα άλλα παραδείγματα ανώτατης παιδείας και επαγγελματικής τελειότητας. Αυτός ο άνθρωπος που τα έλεγε αυτά και πίστεψέ με και πολλά άλλα το 2009 είχε εκκαθαριστικό 74.000 Ευρώ! Με γραμματικές γνώσεις τετάρτης Δημορικού!! Τρελαίνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η μόρφωση με την αμοιβή πάντα... Κάποτε λέγανε μορφώσου για να βγάλεις λεφτά. Από την άλλη κάποιος πχ που κλωτσάει καλά ένα τόπι βγάζει το χρόνο όσα θα έβγαζε ένας μορφωμένος σε 50 ζωές....και ας μην τελείωσε ούτε το γυμνάσιο...

Link to comment
Share on other sites

panabeka,

Τι μου θυμίζεις τώρα. Ναί, έχω ζήσει και εγώ ανάλογα πράγματα, οι περισσότεροι έχουν περάσει τέτοια, αν σε βοηθάει καθόλου.

 

Συνταγή για 'καλύτερο αύριο' δεν υπάρχει, τουλάχιστον απ'οτι έχω καταλάβει εγώ. Η μόρφωση, τα διπλώματα-παπλώματα, MPhil, δημοσιεύσεις, συνέδρια, patents κλπ καλά είναι αλλά απο μόνα τους δεν είναι ούτε ικανή ούτε αναγκαία συνθήκη για 'καλύτερο αύριο'.

Μιλάμε για την Ελλαδάρα μας, σε άλλες χώρες ισχύουν άλλα.

 

Εσυ σαν Τεχνικός Ασφαλείας μπορεί να είσαι και τυχερός διότι άλλοι δεν κάνουν ούτε την δουλειά του Γεωργιανού ή Πακιστανού και με πολύ λιγότερα λ7. Εχεις το background για να προοδεύσεις και για να αναδειχθείς στην επιχείρηση που δουλεύεις, άρπαξε την ευκαιρία.

Συμβουλή: Μην υποτιμάς ΚΑΝΕΝΑΝ, οτι και αν κάνει, όσο λάθος και ανάποδα και αν το κάνει, όσο άσχετος να είναι. Ακόμα και απο αυτούς μπορεί να πάρεις κάτι. Τα μάτια και το μυαλό ανοιχτά.

 

Αν είναι η πρώτη σου δουλειά καλή αρχή, καλή σταδιοδρομία.

 

akius, η γραμματέας σε εταιρεία είναι σημαντικό πρόσωπο, καμμιά φορά πολύ πιο πάνω απο τον μηχανικό. (Εννοώ στην ιεραρχία, μην πάει ο νους σας αλλού...)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ikare 13, δεν αναφέρομαι στη σχέση μόρφωσης - εισοδήματος γενικά. Αναφέρομαι ειδικά στο πόσο υπερτιμημένοι είναι κάποιοι άνθρωποι επειδή κάποτε βρήκαν ένα πάτημα, ή εκμεταλεύτικαν μια κατάσταση ή ακόμα αν θες παρέχουν μια εργασία με κάποιο ποσοστό εξειδίκευσης που όμως, ούτε τους καθιστά υπεύθυνους απένατι στο νόμο για την εργασία αυτή ούτε τους εκθέτει σε κίνδυνο ανάληψης ευθύνης σε περίπτωση ατυχήματος. Αλήθεια υπάρχει άραγε "ασφάλιση αστικής επαγγελματικής ευθύνης" για τέτοιες ειδικότητες (εννοώ πρακτικές) ή απλά αυτοί οι άνθρωποι με ασπίδα την έλλειψη μόρφωσης αποποιούνται κάθε ευθύνη και τα ρίχνουν όλα στον "επιβλέποντα μηχανικό"; Αν είναι έτσι τότε ποιός πράγματι αξίζει να πάρει τις υψηλές αποδοχές;

Link to comment
Share on other sites

Με πτυχίο ή με εμπειρία????

Με δουλειά.

Άνοιξε τα μάτια σου, δες τι παίζει και κοίτα να γίνεις εσύ ο μάγκας εκεί μέσα.

Όσο πιο άσχετοι είναι (όπως λες) τόσο πιο εύκολα τα πράγματα για 'σένα.

Όταν γίνεις λοιπόν ο μάγκας και κερδίσεις την εμπιστοσύνη του αφεντικού, τότε μπορείς να επιβάλεις εσύ τον σωστό τρόπο δουλειάς. Μέχρι τότε απλά "μαθαίνεις".

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.