Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος μηχανικος


teo1985

Recommended Posts

Είμαι νέος μηχανικός έχω τελειώσει το τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων ΑΤΕΙ Πειραιά!!!!Επειδή δουλειά δεν υπάρχει ή μάλλον δουλειά δεν βρίσκω έχω δικό μου γραφείο ( το έφτιαχνε ο πατέρας μου όσο ήμουν φοιτητής). Σκέφτομαι να κάνω έναρξη και να ασχοληθώ με μελέτες άδειες κατασκευές και τοπογραφικές εργασίες!!!!! Πρώτα από ολα αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος και να μου πει να με κατατοπίσει στο θέμα της νομοθεσίας(που μπορώ να την προμηθευτώ Από τι να ξεκινήσω για να έχω μια σωστή σειρά???/). Επίσης θα ήθελα την άποψη σας για το αν είναι σωστή η απόφαση μου με το ασχοληθώ με αυτή τη δουλειά αυτή τη περίοδο ! Ευχαριστώ οποίον μπορεί να με βοηθήσει!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να αποτρέψω ένα νέο συνάδερφο από το ξεκίνημα της δικιάς του δουλειάς, ωστόσο θα ήθελα να σου επιστήσω τη προσοχή στα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχίου σου για τα οποία μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες και στο συγκεκριμένο forum (π.χ. δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών οπότε η συνεργασία με ΑΤΜ ή ΠΜ και ο διαμοιρασμός του κέρδους είναι μονόδρομος).

 

Κατά τα λοιπά η περίοδος είναι απογοητευτική, αλλά ως νέος και εάν έχεις διάθεση να τρέξεις, δεν θα μείνεις παραπονεμένος από μικροδουλειές που υπάρχουν.

Για το θέμα των αδειών και των κατασκευών, κράτα μικρό καλάθι..Ο κόσμος αυτό τον καιρό δεν διαθέτει (δεν ξέρω αν έχει καν) χρήματα για τέτοια ανοίγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νέε συνάδελφε αν εννοείς ότι ο πατέρας σου είναι μηχανικός, τότε ΟΚ, αλλιώς τα πράγματα είναι τρομερά δύσκολα...Και μόνο που γράφεις ότι θέλεις να ασχοληθείς με "μελέτες, άδειες, κατασκευές και τοπογραφικά" το ανοίγεις πολύ το πεδίο...

Είναι πολύ λογικό να δουλέψεις σε κάποιον άλλο πρώτα για να αποκτήσεις εμπειρία. Αυτό βέβαια είναι δύσκολο έως αδύνατο στην εποχή μας. Οπότε και στην περίπτωση που ανοίγεις γραφείο μόνος, πάλι θα παιδευτείς υπερβολικά.

Η νομοθεσία είναι άπειρη. Εδώ μέσα υπάρχουν πάρα πολλά θέματα, ακόμα και για νέους όπως εσύ...

Δες που θέλεις να κατευθυνθείς και τι δυνατότητες έχεις να πάρεις δουλειές και δούλεψε προς αυτήν την κατεύθυνση. Κατόπιν ρώτα συγκεκριμένες απορίες εδώ και θα πάρεις μεγάλη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα την άποψη σας για το αν είναι σωστή η απόφαση μου με το ασχοληθώ με αυτή τη δουλειά αυτή τη περίοδο !

 

Ισως το τελευταίο πράγμα που πρέπει να κλανεις αυτή την εποχή είναι να ασχοληθείς με αυτή τη δουλειά. Εκτός αν έχεις άστρο ή άλλου είδους κονέ....

Link to comment
Share on other sites

Ισως το τελευταίο πράγμα που πρέπει να κλανεις αυτή την εποχή είναι να ασχοληθείς με αυτή τη δουλειά. Εκτός αν έχεις άστρο ή άλλου είδους κονέ....

 

το τελευταιο πραγμα που πρεπει να κλανεις ειναι να ασχοληθεις μ αυτο το επαγγελμα σαν υπαλληλος..γενικα...

 

ή γενικα να εισαι ξεκρεμαστος απο ακρες (γονεις μηχανικοι, κεφαλαιο απο γονεις για κατασκευη τις καλες εποχες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σήμερα καιρός για κάτι τέτοιο.

Δεν χρειάζεται να μπεις από τώρα στο τρυπάκι του ελεύθερου επαγγελματία.

Δεν χρειάζεται από τώρα να κάνεις έναρξη στην εφορία.

Δεν χρειάζεται από τώρα να μπλέξεις με τα ασφαλιστικά μας ταμεία.

 

Προσπάθησε ν' ασχοληθείς με οτιδήποτε σου προσφέρει τον ...."άρτον ημών τον επιούσιον".

Άσε 4 -5 χρόνια να περάσουν και βλέπεις....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, του φτιάξατε την διάθεση του ανθρώπου...

 

Προσοχή, μην γλιστρήσει η κουβέντα σε τρολλάρισμα, γιατί ήδη την έχει πάρει η κάτω βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το παιδί ξηγήθηκε από την αρχή, ότι άνοιξε γραφείο επειδή δε βρίσκει κάποια άλλη δουλειά. Το παραδέχεται ότι ήταν το τελευταίο πράγμα που θα πρεπε να κάνει αυτή τη στιγμή. Kαι ρωτώντας τη γνώμη μας μάλλον εννοούσε μήπως έχουμε να του προτείνουμε κάτι καλύτερο από αυτό που έκανε.

 

Εκτός αν εννοείτε ότι θα ταν προτιμότερο να μη κάνει τίποτα και να περιμένει με σταυρωμένα χέρια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.