Μετάβαση στο περιεχόμενο

Που υπολογίζεται το 26%;


Recommended Posts

Έχει ανακοινωθεί ότι για χρήση, 2013 για ΕΕ, η φορολογία εισοδήματος θα είναι 26%.

Έστω ότι σε μια ρύθμιση αυθαιρέτων ο πελάτης μου δίνει σύνολο 1000 €.

Έχουμε λοιπόν:

  • ΦΠΑ 230 €
  • προ ΦΠΑ 770 €, εκ των οποίων 48,46 € υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, χαρτόσημο
  • δηλαδή μετά την αφαίρεση των κρατήσεων 770-48,46=721,54 €
  • Δίνω για ΤΣΜΕΔΕ 5077,32 € το χρόνο.

Ερωτήσεις:

1) Είναι σίγουρη η φορολόγηση με 26%;

2) Αν ναι, πάνω σε ποια αμοιβή θα υπολογιστεί ο φόρος εισοδήματος 26%;

.... 2α) Πάνω στην αμοιβή προ ΦΠΑ δηλ. 770*0,26 = 200,2 €

.... 2β) Πάνω στην αμοιβή αφού αφαιρεθούν οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, δηλ. 721,54*0,26 = 187,60 €

.... 2γ) Θα υπολογιστεί από το πρώτο ευρώ πέραν των 5077,32 € που είναι οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. ...........Δηλαδή αν αυτή είναι η πρώτη δουλειά του 2013, δεν θα έχει φορολογία εισοδήματος.

.... 2δ) Θα υπολογιστεί από το πρώτο ευρώ της εξίσωσης έσοδα-έσοδα. Δηλαδή αν έχεις παθητικό, το 26% ............θα υπολογιστεί επί τεκμηρίων;

 

Έχω μπερδευτεί...

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά εφόσον σου δίνει ο πελάτης 1000ε στο χέρι, άρα έχεις κόψει 813 + ΦΠΑ = 1000ε. Οπως και να έχει.

 

Κακώς μπλέκεις τα πάντα όλα Ιούλιε μέσα. Το 26% υπολογίζεται στα καθαρά σου έσοδα.

Δηλαδή ΟΤΑΝ γίνει η εκκαθάριση/συμψηφισμός εσόδων-εξόδων, δηλαδή: πες οτι κοβεις 20.000 τιμολόγια. Αφαιρείς τα έξοδα, ας πούμε 10.000ε. Μένουν "καθαρά" 10.000ε

Απο κεί αφαιρούνται εισφορές (δε ξέρω πως πλέον) , κρατήσεις, ότι άλλο αφαιρείται και οτι περισσεύει φορολογείται με 26%. (εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος...)

 

Εγώ μπακάλικα, πλέον, υπολογίζεω πως απ'το τιμολόγιο/απόδειξη που κόβω για τα παροχής υπηρεσιών, αυτούσιο το 26%.

 

Δηλαδή πρακτικά, αν ζητήσω απο συνάδλεφο να μου υπογράψει ένα τοπογραφικό (που θα γίνετε κατα κόρον οπως το βλέπω στο μέλλον) και κόψει πχ 200+φπα, του δίνω το ΦΠΑ του, το 26% για την εφορία του, τις κρατήσεις του. (χωρίς να του δώσει κατι για τη σφραγίδα πρακτικά...).

Link to comment
Share on other sites

OK, δικό μου λάθος, 813 €. Φυσικά δεν αλλάζει το νόημα του ερωτήματος.

Kane κι εγώ έτσι το υπολόγιζα, αλλά στα ξαφνικά μου 'ρθε η ιδέα ότι ο φόρος 26% τελικά μπορεί να βγαίνει πολύ περισσότερος από το 26% επί της καθαρής αμοιβής, αν υπολογιστεί βάσει τεκμηρίων.

Ουσιαστικά πρόκειται για εφάπαξ κόστος για ΕΕ, σαν τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

οι εισφορές/κρατήσεις δεν είναι έξοδα. αρα μάλλον 2δ) είναι η απάντηση. κάποιο ποσοστό των ασφαλιστικών εισφορών ίσως αφαιρείται από τον φόρο.

και οι ασφαλιστικές εισφορές είναι πολύ παραπάνω από το ποσό που αναφέρεις.

και φυσικά θα ισχύουν τα τεκμήρια αν έχεις ζημία ή εισοδήματα μικρότερα των τεκμηρίων.

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Ο φορολογικός συντελεστής δεν εφαρμόζεται στα ακαθάριστα έσοδα (στις πωλήσεις ), αλά στα καθαρά έσοδα δηλαδή στα κέρδη.

Από τα ακαθάριστα έσοδα θα αφαιρεθούν οι πάσης φύσεως δαπάνες , θα γίνει η φορολογική αναμόρφωση και επί του καθαρού εισοδήματος, αν αυτό είναι θετικό , θα εφαρμοσθούν οι συντελεστές που προβλέπει ο Ν 4110/2013.

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά να έςχουμε !

 

Μια ερώτηση περί ΦΠΑ ...

 

Πρόκειται για ΠΕΑ, κτήριο σε δήμο στην Αθήνα (όχι δήμο Αθηναίων, αλλα δεν έχει σημασια) και ο ιδιοκτήτης του ειναι κάτοικος νησιού στις κυκλάδες.

 

Το ΦΠΑ της απόδειξης που θα κόψω, θα είναι 23% (περιοχή του έργου) ή 16% που είναι ΦΠΑ για κατοίκους νήσων ?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

@Julius Caesar

Το 26% υπολογίζεται επί των καθαρών κερδών. Μετά τις πρώτες 50.000€ ανεβαίνει στο 33%.

Επιπλέον υπάρχει και η εισφορά αλληλεγγύης, 1% από τα 12.000€ έως 4% για άνω των 100.000€, εφαρμόζεται από το 1ο ευρώ.

Αν τα έξοδά σου τον χρόνο είναι περισσότερα από τα έσοδα τότε δεν πληρώνεις φόρο εισοδήματος.

Αν (λέμε ΑΝ!) έχεις κέρδος πάνω από 100.000€ πληρώνεις φόρο εισοδήματος 30% για τα πρώτα 50.000€ (26%+4%, 15.000€) και 37% (33%+4%) για τα υπόλοιπα.

 

Τον φόρο εισοδήματος τον προσαυξάνεις με 55% (προκαταβλητέος χρόνος), η προκαταβολή αυτή συμψηφίζεται με τον φόρο που θα σου βγει να πληρώσεις του χρόνου.

 

Αρα αν (είπα ΑΝ!) ξαφνικά έχεις μια πολύ καλή χρόνιά και βγάλεις 100.001€ κέρδος θα πληρώσεις συνολικά (0.3*50.000+0.37*50.001)*(1+0.55)=51.925,57€ και θα σου μείνουν 48.075,57€ να ξοδέψεις για τα προσωπικά σου έξοδα (σπίτι, οικογένεια, ρούχα, τρόφιμα, λογαριασμούς σπιτιού, κτλ).

 

Αν φορολογείσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας ρίξε μια ματιά εδώ http://www.michanikos.gr/files/file/939-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CF%8C-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1/

Αν φορολογείσαι ως μισθωτός (υπό προϋποθέσεις και ο Ελ. Επ. φορολογείται ως μισθωτός) ρίξε μια ματιά εδώ http://www.michanikos.gr/files/file/903-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%9C%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CF%8D-%CE%9C%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-2013/

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.