Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι όλοι θα περάσουν...

το θέμα είναι πως όμως...

 

Δλδ αυτός που είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή απλά θα πάρει το χαρτί ότι είναι όλα ok "βάσει το νόμου 42xx/2013)

ενώ αυτός που είναι σε προσωρινή θα ολοκληρώσει "σύμφωνα με τον νόμο 42xx/2013".

 

Εγώ έτσι ερμηνεύω τις μεταβατικές διατάξεις του σχεδίου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Το άφησε ανοιχτό ως θέμα, διότι λέει ότι, θέλει ν' ακούσει και τις απόψεις των βολευτών κατά τη διάρκεια της συζήτησης!!!!

Κάποιες τροποποιήσεις θα γίνουν στο νομοσχέδιο και κάποιες θα οριστικοποιηθούν μέσω υπουργικής απόφασης.

 

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό, διότι αυθαίρετα που οριστικοποιήθηκαν με τον 4014 έχουν πλέον μεταβιβαστεί και δεν είναι σαφές το ποιός θα κάνει τη μετάβαση, αν απαιτηθεί αυτή, στον νέο νόμο. Ο παλιός ιδιοκτήτης ή ο νέος ιδιοκτήτης;;;;;

Και ξανασημειώνω ότι, αυτό δεν πρόκειται να γίνει ...τζάμπα!!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως το πιο αστειο ειναι οτι ο παρουσιαστης ειπε ¨... οπως ειδατε ο υπουργος απαντησε σε ολα σας σχεδον τα ερωτηματα...¨ και εγω μετρησα γυρω στα 10 ¨... αυτο δεν το ξερουμε ακομα...¨ ή ¨αυτο δεν εχει αποφασιστει ακομα...¨ ΖΟΥΓΚΛΑ.

Ολοι στον νεο νομο λε

ει και η μεταβαση ειναι πολυ ευκολη με μια απλη αιτηση. ερε γλεντια

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω μήπως κάποιος το έχει καταλάβει: 1) αναφέρει ότι για την απόδειξη χρόνου κατασκευής θέλει αεροφωτογραφία ( για υπόγεια που δεν περιλαμβάνονται στην άδεια, τι γίνεται?)

 

2) αναφέρει το σχέδιο νόμου ,"η  αυθαίρετη χρήσης να έχει περατωθεί πριν τις 28/7/2011", αναφέρει πιο κάτω "ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης
δημόσιας αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή " και πιο κάτω αναφέρει "Σε περίπτωση μη υποβολής εγγράφου της φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής λαμβάνεται ως χρόνος
αλλαγής χρήσης η 01.01.2004
."

ερώτημα: αν δεν υπάρχει έγγραφο που να αποδεικνύει την αλλαγή χρήσης, βάση των ανωτέρω το περνάω μετά την 01.01.2004, το προ τις 28/7/2011 πως το αποδεικνύω?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι σου ζηταει να το αποδειξεις. απλα πας με ημερομηνια 2004 ωστε να πληρωσεις ολο το προστιμο. παρθυρακι μου φαινεται αφου ξερουν οτι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι δυσκολο να υπαρχουν στοιχεια. αλλα δεν θελουν να χασουν και εσοδα εαν ειχαν βαλει κοκκινη γραμμη .

Link to comment
Share on other sites

 

ερώτημα: αν δεν υπάρχει έγγραφο που να αποδεικνύει την αλλαγή χρήσης, βάση των ανωτέρω το περνάω μετά την 01.01.2004, το προ τις 28/7/2011 πως το αποδεικνύω?

 

Εμένα πάλι κάτι μου λέει ότι και σε αυτόν τον νόμο θα μείνουμε με τις απορίες και πάλι θα κάνουμε εικασίες του στυλ "εγώ θα το έκανα έτσι, εγώ θα το έκανα αλλιώς)...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ stvxri, απλά διαβάζοντας και αυτό το προσχέδιο και το προηγούμενο, άλλα και  τον 4014, ανά 2 γραμμές αναφέρει " δεν εμπίπτουν στο νόμο αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που έγιναν προ της 28/7/2011".

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το "ξεκαθαρίζει" κάπως:

 

Άρθρο 7 παρ.2:

... Πέραν της α/φ για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής μπλα μπλα μπλα....

 

Άρα θέλει 2 "αποδείξεις".

1) Α/Φ για χρόνο κατασκευής

2) Έγγραφο εφορίας κλπ για χρόνο αλλαγής χρήσης και ΕΑΝ δεν υπάρχει ΑΥΤΟ, τότε πας με μετά το 2004.

 

 

...μου είπε η μαντική σφαίρα!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ stvxri, απλά διαβάζοντας και αυτό το προσχέδιο και το προηγούμενο, άλλα και  τον 4014, ανά 2 γραμμές αναφέρει " δεν εμπίπτουν στο νόμο αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που έγιναν προ της 28/7/2011".

 

Μετά τις 28/07/2011.....

 

 

Νομίζω ότι το "ξεκαθαρίζει" κάπως:

 

Άρθρο 7 παρ.2:

... Πέραν της α/φ για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής μπλα μπλα μπλα....

 

Άρα θέλει 2 "αποδείξεις".

1) Α/Φ για χρόνο κατασκευής

2) Έγγραφο εφορίας κλπ για χρόνο αλλαγής χρήσης και ΕΑΝ δεν υπάρχει ΑΥΤΟ, τότε πας με μετά το 2004.

 

 

...μου είπε η μαντική σφαίρα!!!

 

1 Απόδειξη θέλει όποια από αυτές τις 2 που αναφέρει έχεις.....

 

Α/Φ ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο....

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.