Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επείγον: Αποστολή ένστασης κατά της αύξησης ασφ. εισφορών


abouts

Recommended Posts

nik

έχω βάσιμες υποψίες ότι η προτεινόμενη (απο το ΤΕΕ) κινητοποίηση είναι:

α. Μεθεόρτια, συνεπώς άνευ νοήματος

β. Ομπρέλλα, για να καλύψει τις όποιες ανομίες τους

 

Συνεπώς, και χωρίς να αμφισβητώ το δίκιο των κινητοποιήσεων, προτιμώ να τους "γράψω κανονικά" ώστε να τους εκθέσω.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τόσα χρόνια ξεπουλήματος των όποιων αγώνων, έχουν κάνει δύσπιστο και τον πλέον καλόπιστο. Συνεπώς, δείξε περισότερο σεβασμό.

 

Τι σεβασμο να δειξω ρε φιλε, στους παπαρες εδω μεσα που ολη την ωρα γκρινιαζουν κ οταν λεμε να κανουμε κατι μονοι μας εξαφανιζονται??

 

Ρε συ, ουτε στο νηπιαγωγειο δεν ειναι τοσο μαλακες, να καθονται ολημερις να βριζουν κ να σχεδιαζουν, κ στο ραντεβου ολοι αρρωστησαν ή ειχαν κατι εξαιρετικα επειγον.

 

ΑΥτο για μενα ονομαζεται "χασιμο χρονου" και επομενως εγω θα συμμετεχω με τους οργανωμενους, ας ειναι και βρωμεροι. Κ εχω χεσμενο τον καθε τρομπα επαναστατη της φακης, που προσπαθει με ροβεσπιερικες αερολογιες σε ενα φορουμ να σβηστει ως δια μαγειας το νεο νουμερακι στο ειδοποιητηριο του.

 

ΠΑρεπιπτοντως, πορειες γινονται απο περισυ αρχες του 2012, αλλα οπως λεμε, στ @@ τους ολονων. Τωρα το μονο που απεμεινε, ειναι να γινει κανα μαγικο με το ΣτΕ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν πάει κάποιος φυλακή για τα σκάνδαλα στο ΤΣΜΕΔΕ που προανέφερα, δεν πρόκειται να πιστέψω και να ακολουθήσω κανέναν τους.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο σου λέμε. Μην απολογείσαι γιατί πλήρωσες τα ασφάλιστρα. Λέμε ότι αν δεν διαμαρτυρηθείς με το ΤΕΕ (γιατί μόνος σου δεν μπορείς) θα σου αυξάνονται συνέχεια. Και κάποια στιγμή θα πρέπει να αντιδράσεις. Εγώ ακόμη δεν ξέρω τι θα κάνω.

 

Δεν απολογουμαι, εσυ με ρωτησες.

Το βρωμερο ΤΕΕ εγω δεν υποστηριζω.

Link to comment
Share on other sites

Terry.

Πρόσφατα με έκραξες για τους τρόπους που επιλέγω να εργάζομαι....Είναι επιλογή μου και δικαίωμα μου. Δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν, άλλωστε θα πρέπει να αποδειχθεί, πράγμα που δεν γίνεται....Ασε που έχω κέρδος...

Εσύ πχ επιλέγεις να πληρώσεις τις εισφορές. Μεγιά σου με χαρά σου. Είναι δικαίωμά σου και επιλογή σου. Μπορεί να έχεις πολλά λεφτά και δουλειές....Καλά κάνεις μπράβο.

Από την άλλη σε έχω παρατηρήσει και εγώ ότι σε κάθε συλλογική αντίδραση απέχεις (από κινητοποιήσεις ΤΕΕ, κλείσιμο συστήματος κτλ κατά καιρούς) και μάλιστα αντιδράς έντονα.. Δεν κάνω λάθος έτσι δεν είναι?

Ετσί λοιπόν όπως εσύ επιλέγεις τον δρόμο του μοναχικού μηχανικού, έτσι και εδώ επιλέγω τον δρόμο του μοναχικού αντι-μηχανικού...Είμαστε πάτσι τώρα.

 

ΥΓ Χαιρετίσματα στην Κρήτη, το καλοκαίρι θα κατέβω κανά 10ήμερο στο πατρικό της κοπέλας μου, κερνάω και ρακί...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ο σύνδεσμος άλλαξε για την ένσταση και είναι:

 

http://portal.tee.gr...-1_new_ok_b.pdf

 

Ανεξάρτητα από το αν θεωρούμε ότι το ΤΕΕ φταίει για πολλά (που όντως φταίει), παρακαλώ σκεφτείτε ότι ΤΩΡΑ είναι η στιγμή που λέτε ΝΑΙ ή ΟΧΙ στις ληστρικές αυξήσεις. Αν δε συμφωνείτε με το ΤΕΕ γράψτε εσείς με τα λόγια σας την αντίθεση σας και κοινοποιείστε την γραπτώς. Όλες οι δημόσιες υπηρεσίες είναι υποχρεωμένες να σας απαντήσουν...

 

Αν απαντάμε με την αδιαφορία μας ή με το σκεπτικό ότι και είτε αντιδράσουμε είτε όχι δεν θα γίνει τίποτα, τότε δεχόμαστε εντελώς άπρακτα να αποφασίζουν σε βάρος μας άλλοι. Δεν συζητάμε να πάμε να σηκώσουμε ένα πάνο ή να κλείσουμε κάποια υπηρεσία, αλλά να εκφράσουμε γραπτώς την αντίθεση μας σε ότι συμβαίνει.

 

Αναλογιστείτε ότι κάποτε είχαμε όνειρα να είμαστε μηχανικοί και τώρα πως θέλουν να μας καταντήσουν;

Αναλογιστείτε ότι όταν δεν αντιδρούμε με δημοκρατικό τρόπο και δεν εξασκούμε τα δικαιώματα μας, γινόμαστε

υπηρέτες αυτών που ενδεχομένως δεν αποδεχόμαστε.

Αναλογιστείτε ότι υπάρχει δόλος και αναξιοκρατεία μεταξύ αυτών που αποφασίζουν για το μέλλον μας και των οικογενειών μας...

Το οφείλουμε αν όχι σε εμάς, στις οικογένειες μας γιατί αυτές οι παραχωρήσεις τις πλήττουν..

 

Και ένα συμβάν που μου άνοιξε τα μάτια: Πριν 10 μέρες σταμάτησε το όχημα μου η ασφάλεια για έλεγχο αν έχω οφειλές υπέρ εφορίας ή καταδικαστικές αποφάσεις (όχι τροχαίο έλεγχο). Αφού με έλεγξαν ηλεκτρονικά, (ήταν κλιμάκιο ΣΔΟΕ-επιθεώρησης εργασίας) με άφησαν. Μου είπαν δεν έχεις οφειλές.....Φανταστείτε ότι σύντομα αν οφείλουμε στο ασφαλιστικό ταμείου θα σημαίνει οφειλή προς την εφορία και αυτόματως θα κινδεύουμε από σύλληψη και παραπομπή με αυτόφορη διαδικασία καθώς οι οφειλές θα είναι μεγάλες (>5000 ευρώ).

 

 

Συγχωρέστε με για την παρέμβαση αλλά θεωρώ ότι για την πλειοψηφία των μηχανικών το ζήτημα των ασφαλιστικών

εισφορών και το δυσοίωνο μέλλον του κλάδου μας αποτελούν έναν διαρκή πλέον εφιάλτη..

 

Προσωπικά πέρα από τα παραπάνω κατέφυγα παράλληλα στο συνήγορο του πολίτη γιατί όταν τα όργανα του ΕΤΑΑ δεν με εκπροσωπούν και αποφασίζουν σε βάρος του κάθε ασφαλισμένου, τίθεται θέματα νομιμότητας...

Edited by abouts
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Terry.

Πρόσφατα με έκραξες για τους τρόπους που επιλέγω να εργάζομαι....Είναι επιλογή μου και δικαίωμα μου. Δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν, άλλωστε θα πρέπει να αποδειχθεί, πράγμα που δεν γίνεται....Ασε που έχω κέρδος...

Εσύ πχ επιλέγεις να πληρώσεις τις εισφορές. Μεγιά σου με χαρά σου. Είναι δικαίωμά σου και επιλογή σου. Μπορεί να έχεις πολλά λεφτά και δουλειές....Καλά κάνεις μπράβο.

Από την άλλη σε έχω παρατηρήσει και εγώ ότι σε κάθε συλλογική αντίδραση απέχεις (από κινητοποιήσεις ΤΕΕ, κλείσιμο συστήματος κτλ κατά καιρούς) και μάλιστα αντιδράς έντονα.. Δεν κάνω λάθος έτσι δεν είναι?

Ετσί λοιπόν όπως εσύ επιλέγεις τον δρόμο του μοναχικού μηχανικού, έτσι και εδώ επιλέγω τον δρόμο του μοναχικού αντι-μηχανικού...Είμαστε πάτσι τώρα.

 

ΥΓ Χαιρετίσματα στην Κρήτη, το καλοκαίρι θα κατέβω κανά 10ήμερο στο πατρικό της κοπέλας μου, κερνάω και ρακί...

 

Δεν εκραξα φιλε μου τον τροπο που εχεις επιλεξεις να δουλευεις.

Με γεια σου με χαρα σου, οπως ειπες.

Εκραξα οτι βγαινεις και υποστηριζεις τον τροπο αυτο.

Σου ξαναεγραψα οτι εδω διαβαζουν και συναδελφοι οι οποιοι ισως δεν εχουν την εργασιακη εμπειρια και την κριτικη ικανοτητα να φιλτραρουν τα οσα γραφονται.

Αυριο αν εγω φυτεψω 10 δεντρακια δεν θα βγω να το διατυμπανιζω στο φορουμ αυτο ή σε οποιοδηποτε αλλο.

Κανε οτι νομιζεις, απλα μην προτρεπεις και αλλους να το κανουν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τα ΦΑΞ υπολειτουργούν. Προσπάθησα να στείλω και το ένα μιλάει, το άλλο δεν απαντάει. Στο τρίτο μάλλον στάλθηκε.

Καλύτερα με email μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Το υπουργείο Εργασίας έχει κανα e-mail?? σε ποιο στελνετε? Δεν μπαίνει και στην σελίδα τους...

 

Υπέρβαση ορίου χρόνου της σύνδεσης

Λήξη προθεσμίας ενέργειας κατά την προσπάθεια σύνδεσης σε www.ypakp.gr.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμηθηκε τωρα, εδω και δυο χρονια γινονται κινητοποιησεις για τις οποιες ενδιαφερθηκε μια χουφτα ανθρωπων. Καταλαβαινω κ εγω οτι στο ΤΕΕ μεσα οι κανιβαλοι ειναι κομματικοι, ωστοσο δεν υπαρχει αλλος τροπος να διεκδικησουμε την ακυρωση.

 

Ακομη κ εδω μεσα προταθηκε ανεξαρτητη κινητοποιηση κ τελικα μαζευτηκαμε 3 (τρια) ατομα.

 

Στις πορειες δεν ειμασταν πανω απο 500, ενω στις συγκεντρωσεις εξω απο το ΔΣ του ΕΤΑΑ ποτε δεν μαζευτηκαμε πανω απο 200.

 

Επομενως υπαρχουν τα εξης συμεπρασματα που μπορει να βγαλει καποιος:

 

1. Οι μηχανικοι συμφωνουν με την αυξηση των εισφορων

2. Οι μηχανικοι που δεν συμφωνουν, πιστευουν οτι γραφοντας ενα ποστ σε ενα φορουμ με επισκεψιμοτητα 500 ατομων θα ακουστουν απο τους ντεσπεραντος της κυβερνησης

3. Ολοι οι υπολοιποι πιστευουν οτι παιζοντας το πουλι τους θα καταργηθει η αυξηση των εισφορων.

4. Τα παραπανω τρια ενδεχομενα καλυπτουν ολο το φασμα του κλαδου, και δεν υπαρχει αλλο πιθανο ενδεχομενο.

 

 

Επομενως καλοριζικες οι νεες σας εισφορες, ετσι, να γουσταρετε.

 

+1 Φίλε zavi.

 

Δόξα Τω Θεό υπάρχουν ακόμα λογικοί άνθρωποι με καθαρό λόγο σε αυτή τη χώρα των τρελών, έστω και λίγοι...

Edited by mech.eng.1990
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.