Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

σύμφωνα με το άρθ 2 παρ 28 και τις αντίστοιχες Τεχν Οδηγίες

μπορείς

Μην σε τρομάζει αυτό:

(πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης

 

με το οποίο θέλει να μας πει ότι δεν μπορείς να κατασκευάσεις πατάρι μέσα σε ένα κτίριο αποθήκης  

Link to comment
Share on other sites

συμφωνούμε.
την τεχνική οδηγία την έχω διαβάσει και την έχουμε αναλύσει και με τον υπάλληλο στην πολεοδομία.

Το θέμα της διαφωνίας μας είναι ως προς ποία επιφάνεια χρησιμοποιώ στον υπολογισμό του 70%.

Για να γίνω συγκεκριμένος, πρόκειται για εσωτερικούς εξώστες σε δωμάτια ξενοδοχείου.

έχω δωμάτιο 25τμ. μαζί με το λουτρό. Το λουτρό μου έχει επιφάνεια 5τμ.
Η άποψή μου είναι οτι υπολογίζω πατάρι 25*70% = 17,5τμ.

Η άποψη της Υδομ είναι οτι υπολογίζω 20*70%= 14τμ.

 

Εδώ σε θέλω.
όσες φορές και αν διάβασα το κείμενο του ΝΟΚ για τον ορισμό της επιφάνειας του παταριού, τόσες φορές είμαι αντίθετος με την άποψη της Υδομ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=4804&language=el-GR

[.........] Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι στην περίπτωση κτιρίων με χρήση κατοικίας είναι δυνατή η κατασκευή εσωτερικού εξώστη, υπολογίζοντας ως επιφάνεια του υποκείμενου χώρου κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά, ούτως ώστε να μην εκτείνεται το πατάρι πάνω από τυχόν όμορη ιδιοκτησία. Είναι σαφές ότι ο ορισμός του εσωτερικού εξώστη προϋποθέτει την μη ύπαρξη κλειστών τμημάτων αυτού για την απαλλαγή τους απο την προσμέτρησή του στο συντελεστή δόμησης, αλλά σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλει τον κατακερματισμό αυτού λαμβάνοντας ως επιφάνεια υποκείμενου χώρου μόνο το δωμάτιο που επικοινωνεί με αυτό. Τέλος επισημαίνεται ότι δεν προκύπτει από τις ανωτέρω διατάξεις η υποχρέωση μη ύπαρξης άλλων χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης της κατοικίας – διαμερίσματος όπως διάδρομοι, χώροι υγιεινής κλπ. κάτω από τον εσωτερικό εξώστη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

melissa

πολύ σωστά !

 

antonisXJ

εε..εε δεν πιστεύω και τώρα να 'χεις αντιρρήσεις!

κι όμως.

Αυτά που λέτε και εσείς λέω και εγώ

παρόλα αυτά η ΥΔΟΜ δέχεται σαν επιφάνεια υπολογισμού του 70% μόνον το χώρο κύριας χρήσης.

Ο υπάλληλος έστειλε και σχετική ερώτηση άτυπα με email στην Περιφέρεια αλλά δεν έχουμε λάβει ακόμα απάντηση.

Δυστυχώς δεν έχω αλλα επιχειρηματα και είμαστε σε αδιέξοδο εδω και αρκετό καιρό.

 

Αν σας έρχεται κάποια άλλη ιδέα θα με βοηθούσε.

 

Παιδιά Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποια άλλη ιδέα!; Η ΥΔΟΜ διάβασε την άποψη της ΔΟΚΚ; Είναι ξεκάθαρη η ΔΟΚΚ οτι  "ως επιφάνεια του υποκείμενου χώρου κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά". 

Η ΥΔΟΜ θέλει να της το ζωγραφίσει η περιφέρεια; Δεν αρκείται στην ΔΟΚΚ;

Link to comment
Share on other sites

απο το ύφος της απάντησής σου καταλαβαίνω την μικρή σου αγανάκτηση.
φαντάσου τη δική μου.
και να έχω μια άδεια για νέο ξενοδοχείο να κρέμεται απο λεπτομέρεια.

Είμαι πολύ κοντά στην απόφαση. Να μην κάνω πατάρια. Και όταν κάποια στιγμή ξεκαθαριστεί το θέμα να κάνω αναθεώρηση της άδειας.
χαιρετίσματα.
και άντε να το εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη ο οποίος διαβάζει και ξαναδιαβάζει τη νομοθεσία μαζί μου για να βγάλει κι'αυτός άκρη...

 

Δυστυχώς ο υπάλληλος ( ο οποίος είναι απο τους υπαλλήλους που πάντα βοηθούν και είναι πάντοτε διαβασμένος) φοβάται να εγκρίνει το σχέδιο για να μην έχει πρόβλημα που δεν διορθώνεται.
Βρίσκει σύμφωνη γνώμη και απο την προϊσταμένη και εκεί πλέον δεν  μπορεί να το πάρει πάνω του ακόμα και αν θέλει.
 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με γνωματεύσεις δημόσιων υπαλλήλων, φλερτάρω επικίνδυνα με τα ψυχοφάρμακα. :lol:

Μπορείς να βάλεις εδώ μια κάτοψη και μια τομή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.