Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαρέλι χωρίς πάτο: Τακτοποίηση με αμοιβή 150 €


Recommended Posts

Ας τον είναι ....."πεθαμένος" από τώρα!!! Απλώς .... ψυχορραγεί και δεν το έχει καταλάβει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλοί συνάδελφοι  δίνουν τιμές λες και δεν έχουν ένα ΤΣΜΕΔΕ να πληρώσουν.

Νομίζουν ότι επειδή αυτοί δεν πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ, θα τους χαριστεί.

Πρέπει να το βροντοφωνάξουμε:

 

ΧΡΕΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΠΟΤΕ.

ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΡΙΣΤΟΥΝ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΕΦΤΑ, ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτεί ότι αυτοί με τα 150-200-300 ευρώ να κόβουν απόδειξη 30 ευρώ πχ? Η όπως λένε στα μαγαζιά τόσα χωρίς απόδειξη? Μην νομίζεται ότι σε τέτοιες τιμές κόβεται κανονικό ΑΠΥ....

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να έχει θα το βρούν μπροστά τους. Έτσι κι αλλίως οι φορολογία του εισοδήματος γίνεται με το σύστημα φορολόγησης-κλοπής επι των τεκμαρτών δαπανών... με ενα σπιτακι ενα αυτοκινητο και κάτι ακόμη σου βγάζει εισόδημα 16500 τι κι αν πραγματικά εσύ έβγαλες π.χ. 10000. Αυτοί οι ληστές θα σε φορολογήσουν για 16500... 

Στην Ουγκάντα αυτό δεν γινεται... μόνο στην μπανανία μας.

Link to comment
Share on other sites

με αμοιβες 200€ ακομα και χωρις αποδειξη δεν μπορει να σταθει ενας σοβαρος επαγγελματιας.

Εκτος και αν κανει καθε μερα τακτοποιησεις....

 

..........Αυτοί οι ληστές θα σε φορολογήσουν για 16500... 

Στην Ουγκάντα αυτό δεν γινεται... μόνο στην μπανανία μας.

 

ηθελα να ηξερα ποιοι ειναι οι ληστες. Αυτοι που φορολογουν βαση τεκμηριων ή αυτοι που δεν κοβουν αποδειξεις?

Αν ΟΛΟΙ ημασταν φορολογικα ενταξει δεν θα υπηρχαν τα τεκμηρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην κάνουν καν τακτοποίηση.

 

Έχω δει "τακτοποίηση" στην οποία είναι λάθος τα ύψη, κολώνες (υπάρχουν στην πράξη και δεν υπάρχουν στα σχέδια της τακτοποίησης), δοκάρια (π.χ. ανεστραμμένα που φαίνονται σαν κανονικά στην τακτοποίηση), κτλ.

Μέχρι και τα εμβαδά μπορεί να διαφέρουν.

 

Είναι μέχρι να ασχοληθεί κάποιος να κάνει μήνυση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω άλλη μία ερώτηση.....πονηρή...

Καταλήγουμε λοιπόν ότι με τέτοιες αμοιβές.......δεν βγαίνει...

Αυτοί που αμοίβονται, όπως αμοίβονται γιατί λέτε ότι το κάνουν? Δεν ξέρουν ότι δεν βγαίνει? Σπασμοδικές κινήσεις? Η κάτι άλλο?

 

Επίσης δεν είναι εύκολο για το καθένα να το κάνει αυτό....Πρέπει να έχεις απόθεμα πελατείας....Αν πάω αύριο πχ και πω άντε 50άρικο τα ΠΕΑ που κάνω...δεν θα κερδίσω όυτε έναν παραπάνο είμαι σίγουρος γι'αυτό που λέω. Ετσι λοιπόν αυτοί που το κάνουν το κάνουν εκ του ασφαλούς και έχουν κέρδος από πάνω. Ξέρω 1-2 περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

όποιος ψάχνει τζάμπα πιθανότερο να μη γίνει και σωστή δουλειά, τι μήνυση να του κάνει όταν του δωσε ένα κομμάτι ψωμί? τέτοιον γύρευε τέτοιον βρήκε.

όσο για το τσμέδε γιατί θα πρέπει σε κάθε δήλωση να το πληρώνουμε 50 ευρώ δηλαδή 2 μεροκάματα? το ίδιο είναι αμοιβή 1500 και το ίδιο 250 για ψιλοπαραβάσεις με δεδομένο 26% φορολογία και 23% ΦΠΑ + οτι δεν κινείται τίποτα ? μια μικροδουλειά θα τύχει  να τρέξω να πληρώσω το τσμέδε? να υπήρχε μια λογική, να πληρωνα όλες τις κρατησεις. Ελπίζω στο νέο νόμο να υπάρχει μια αναλογία  ανάλογα με τη παλαιότητα, τα τ.μ. που δηλώνεις κλπ. Αντε να πάει μετα καποιος να τακτοποιήσει 1 ή 2 τετραγωνικά, θέλει ενα κάρο λεφτά, ή με 2€ βενζίνη βγαίνουν τα έξοδα? και να μου πει κάποιος ε, τα περμνάς στα έξοδα, ε στο τέλος το βιβλίο πολλαπλάσια έξοδα θα εχει απ' ότι έσοδα που σημαίνει εξτρα φόρος ή με τον προκαταβλητέο που πλέον δεν θα τον παίρνουμε ποτέ πίσω στο χερι εάν είναι πιστωτικό, σε δένουν από παντού. Τι έγινε εσύ που θα πάρεις 500 σύνολο για όλη τη δουλειά, αν κόψεις 200+ΦΠΑ. Εδώ δεν θα χουμε σε λίγο  ένα λίτρο βενζίνης να βάλουμε στ' αμάξι ακόμα και να φάμε,  το τσμέδε θα σκεφτούμε?

 

Για τα ΠΕΑ που λες κάπως ετσι είναι, δεν μπορεί ενας μικρός να κανει ΠΕΑ με 50,. Άντε να τύχει ένα μια φορά που δεν...

Οργανωμένοι παπατζήδες που έχουν την καβάτζα τους και τον αέρα για πάρουν τα 50, αλλά δεν κάνουν τίποτα, φαντάζομαι θα στέλνουν ένα δούλο μηχανικό να παραλάβει τα βασικά από τον ιδιοκτήτη και τα υπόλοιπα στοιχεία αλά ''Παραδιάς''

 

 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην κάνουν καν τακτοποίηση.

 

Έχω δει "τακτοποίηση" στην οποία είναι λάθος τα ύψη, κολώνες (υπάρχουν στην πράξη και δεν υπάρχουν στα σχέδια της τακτοποίησης), δοκάρια (π.χ. ανεστραμμένα που φαίνονται σαν κανονικά στην τακτοποίηση), κτλ.

Μέχρι και τα εμβαδά μπορεί να διαφέρουν.

 

Είναι μέχρι να ασχοληθεί κάποιος να κάνει μήνυση.

 

προσωπικά ακόμα και σε τελείως αυθαίρετα δεν ασχολήθηκα καθόλου με τις κολώνες ή τα δοκάρια να μετρήσω διαστάσεις διάταξη, κλπ, εφόσον το δέδοτα ακόμα στην ουσία δεν βγήκε, ακόμα και αυτό που βγήκε δεν ζητάει τέτοια πράγματα, οι χωροι τακτοποιούνται χωρίς έλεγχο και δήλωση αντοχής. Δε μου τυχε βεβαια και καμια περίπτωση ερειπίου

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω άλλη μία ερώτηση.....πονηρή...

Καταλήγουμε λοιπόν ότι με τέτοιες αμοιβές.......δεν βγαίνει...

Αυτοί που αμοίβονται, όπως αμοίβονται γιατί λέτε ότι το κάνουν? Δεν ξέρουν ότι δεν βγαίνει? Σπασμοδικές κινήσεις? Η κάτι άλλο?

 

Επίσης δεν είναι εύκολο για το καθένα να το κάνει αυτό....Πρέπει να έχεις απόθεμα πελατείας....Αν πάω αύριο πχ και πω άντε 50άρικο τα ΠΕΑ που κάνω...δεν θα κερδίσω όυτε έναν παραπάνο είμαι σίγουρος γι'αυτό που λέω. Ετσι λοιπόν αυτοί που το κάνουν το κάνουν εκ του ασφαλούς και έχουν κέρδος από πάνω. Ξέρω 1-2 περιπτώσεις

Για να σου λύσω την απορία, έχουν λίπος ή από κάπου αλλού έσοδα και από κει και πέρα δουλεύουν για ψυχολογικούς λόγους δηλ. για να λένε "να έχω δουλειά δεν είμαι άνεργος." Ικανοποιούνται με το έσοδα=έξοδα.

Προσωπικά δεν το καταλαβαίνω αλλά έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε απολύτως βέβαιοι ότι, όλες αυτές τις "τακτοποιήσεις" κι άλλα ακόμα χειρότερα θα τα βρούμε μπροστά μας (εμείς, αυτοί, ιδιοκτήτες κ.λπ.) με τη διαδικασία απόκτησης της ηλεκτρονικής ταυτότητας ακινήτου. Εκεί δεν μπορείς να ...παίξεις κι όλα θα βγουν στην επιφάνεια!!!! Και τότε θα δοθεί η ευκαιρία να μπει ο κάθε ...κατεργάρης στον ...πάγκο του!!! Να με θυμηθείτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.