Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Άκουσα οτι  καταθεση της φορολογικής δήλωσης για φυσικά πρόσωπα που ήταν μέχρι τις 30/6 πήρε παράταση

 

Αληθεύει και δεν το πήρα χαμπάρι ή είναι ράδιο αρβύλα  ?

 

Ξέρει κάποιος αν ισχύει κατι τέτοιο ...

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα οτι  καταθεση της φορολογικής δήλωσης για φυσικά πρόσωπα που ήταν μέχρι τις 30/6 πήρε παράταση

 

Αληθεύει και δεν το πήρα χαμπάρι ή είναι ράδιο αρβύλα  ?

 

Ξέρει κάποιος αν ισχύει κατι τέτοιο ...

 

 

Δεν πήρε , αλλά θα πάρει  :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω γιατί δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα, ουτε συγκεντρωτική πελατών-προμηθευτών, ούτε αναμόρφωση, ουτε Ε3, ούτε ...ούτε ...

 

Ευχαριστώ για την απαντηση Σωτήρη ...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι για τη συμπλήρωση της δήλωσης, περί ανάλωσης κεφαλαίου :

1) α. η επιχορήγηση ΟΑΕΔ που ειχαμε λάβει 2007,08 (12000 - απαλλασσόμενα από φόρο) μπορεί να συνυπολογιστεί στην ανάλωση κεφαλαίου?

β. εγω το 2007 είχα δηλώσει τα 4000 ως φορολογούμενα, μετά κατάλαβα ότι δεν έπρεπε, αλλά δεν τροποποίησα το 2007 γιατί ήμουν αφορολόγητος (1η χρονια), και το 2008 τα υπόλοιπα 8000 τα έβαλα μόνο στην πρώτη σελίδα του Ε3 (κωδ 904 η 905 αν θυμάμαι καλά). Εφόσον δεν μπήκαν στους κωδ 659 του Ε1, χρειάζεται συμπληρωματική δήλωση?

2) επειδή παντρευτηκα το 2012, κάνουμε κατάσταση ανάλωσης μόνο για μένα (αφου αφορά στα προηγούμενα του 2012 ετη), τη δε σύζυγο που είχε λιγο εισόδημα, λέω να την αφήσω να φορολογηθεί με τεκμήρια (παρότι εγω κανω ανάλωση), αφού με την επίδραση του 650αριού που μπαίνει στο τέλος, είτε πάει με τεκμήρια είτε όχι, το ίδιο βγαίνει για αυτή!

Σας φαίνεται πολύ κουλο ο ένας να κάνει ανάλωση και ο άλλος όχι? ο λογιστής είπε ότι δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

 

Και μια τρίτη ερώτηση : τα ΦΕΜ που προκαταβλήθηκαν, τα βαζουμε ηλεκτρονικά με μία καταχώρηση αφού η πληρωμή φόρου γίνεται στο δικό μας αφμ, ή πρέπει ανά ΑΠΥ? ο λογιστής τα έκανε με μία, απλά δεν ξερω αν ειναι οκ.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω στους κωδικους 601-602 , που συμπληρωνουμε το 4-10% προκαταβλητεου φορου(ΦΕΜ ) οταν ανοιγει νεο παραθυρο , τι ΑΦΜ συμπληρωνετε? το δικο σας 'η για το καθε ΦΕΜ το ΑΦΜ του πελατη?

 

Κάποιος μια διευκρίνηση εδώ?

 

Για την προκαταβολή (601) συμπληρώνουμε το δικό μας ΑΦΜ ενώ για την παρακράτηση (605) το ΑΦΜ της εταιρείας που κατέβαλλε το ποσό?

Link to comment
Share on other sites

Χθες μιλησα με το taxisnet και μου ειπαν οτι θα βαλω το ΑΦΜ του πελατη-φυσικο προσωπο.Δλδ εχω 10 φεμ 10 στηλες θα φτιαξω  με το ΑΦΜ του εκαστοτε πελατη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό όμως αυτό? δεν αμφισβητώ την πληροφορία σου, αλλά αμφισβητώ το ότι όοοοοολοι στη ΓΓΠΣ ξέρουν τη διαφορά μεταξύ παρακρατούμενου φόρου και προκαταβλητέου φόρου μηχανικού (διαφορετικά άρθρα στον ΚΦΕ). Στον παρακρατούμενο οκ, αλλά στον προκαταβλητέο ποιο το νόημα? από τη δική μας δήλωση αφαιρείται αυτός ο φόρος, δε θα διασταυρωθεί αυτή η πληροφορία (ενώ κάτι τέτοιο έχει προφανές νόημα με τις παρακρατήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.