Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yποχρεωτική δήλωση στο Ε9 της επιφάνειας του αυθαιρέτου που νομιμοποιήθηκε


Engineer

Recommended Posts

Από ποιο έτος είχαμε υποχρέωση αναγραφής της "πραγματικής κατάστασης" στα Ε9; Από 1.1.2014 δεν ήτανε, άρα τροποποιητική κάνουμε στο Ε9 2015;

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση υπήρχε από παλιά ... "εν μέρει" .... ΠΟΛ.1047/10.3.2005 "Συμπληρωματικές οδηγίες για την υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) έτους 2005."
"[...]
Α. ΓΕΝΙΚΑ
...
8. Σε περίπτωση που τα τετραγωνικά μέτρα κτίσματος υπερβαίνουν αυτά που αναγράφονται στο συμβόλαιο ή την οικοδομική άδεια, ο υπόχρεος, για τις ανάγκες συμπλήρωσης του εντύπου, πρέπει να αναγράψει το πραγματικό γεγονός και όχι ό,τι αναφέρεται στον τίτλο κτήσης ή την οικοδομική άδεια. 
[...]"

Η αναφορά στην παραπάνω ΠΟΛ γίνεται σχεδόν κάθε χρόνο στην αντίστοιχη ΠΟΛ, αλλά με τους νόμους των αυθαιρέτων έχουν βγει επιπλέον διευκρινιστικές για το πως θα αναγράφονται (που δεν αλλάζουν την ουσία). 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @georgegaleos!
Το έτος στο οποίο μπαίνουμε για να κάνουμε διορθώσεις και μετά μεταφορά μέχρι σήμερα είναι το 2015;
Θυμάμαι ότι μέσα στο 2015 έπαιρνε συνεχώς παράταση η δυνατότητα διόρθωσης του Ε9 χωρίς πρόστιμο (ή ήταν με "μισό" πρόστιμο;) 

Εν προκειμένω, τα έχω διορθωμένα στο Ε9 2015 αλλά όχι και στο 2014 και επειδή θα μπω στο 2014 για διορθώσεις λόγω έκδοσης πιστοποιητικού ΕΝΦΙΑ (για μεταβίβαση τον Ιανουάριο), δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω τις μικροδιορθώσεις και στα υπόλοιπα ακίνητα ή μόνο σε αυτό που θα μεταβιβαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Η παράταση αυτή που είχε δοθεί πέρσι μέχρι τις 15 Νοεμβρίου αφορούσε αυτούς που είχαν υπαχθεί ή θα υπαγόντουσαν στις ρυθμίσεις των άρθρων 57-61 του ν.4446/2016 για την οικειοθελή αποκάλυψη φορολογητέας ύλης παρελθόντων ετών.
Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να γίνουν διορθώσεις και στα υπόλοιπα ακίνητα που δεν θα μεταβιβασθούν στον βαθμό που αναζητείται ο ΕΝΦΙΑ των τελευταίων 5 ετών. Σε κάθε μεταβολή ακινήτου αντιστοιχεί ένα αυτοτελές πρόστιμο 100€ για κάθε ίδια μεταβολή στα έτη. Ουσιαστικά αν υπάρχουν δύο μεταβολές (μία π.χ. σε κάθε ακίνητο), τότε θα επιβληθούν δύο πρόστιμα των 100,00 € συν το πιθανό νέο ποσό που θα προκύψει μετά την έκδοση του νέου εκκαθαριστικού του ΕΝΦΙΑ, και αν θυμάμαι καλά (δεν είμαι σίγουρος) για ποσό --στο νέο εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ-- μεγαλύτερο των 300€ ο φορολογούμενος παραπέμπεται στην αρμόδια ΔΟΥ για έλεγχο.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεοργιε,

κατ' αρχας υπηρχε η ΠΟΛ 1047/05

Την ειχαν "ξεχασει"  με εκεινη την  ΠΟΛ 1126/11 που εβγαλαν για τον 3843,

μετα ηρθε  1225/12, η 1052/14 και η 1237/14....ζωή νάχουν...κι αυτές  κι  αυτοί που τις συνεταξαν...:-D

τεσπα

καπου μεσα σε αυτον τον λαβυρινθο,  υπαρχει η διαταξη που λεει

διορθωνεις με προστιμο μονον το 2012 και μετα κανεις εσυ μεταφορα στα επομενα χρονια χωρις άλλα προστιμα.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ ... μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.... ξεκινάς από το πιο παλιό έτος και κάνεις τις διορθώσεις στην ιδιοκτησία .... κάνεις τις μεταφορές με ένα πρόστιμο (100€) αν οι διορθώσεις της ιδιοκτησίας δεν αλλάζουν κατά την μεταφορά .... αν όμως έχεις να αλλάξεις ταυτόχρονα και άλλη ιδιοκτησία για αυτή ακολουθεί (αν θυμάμαι καλά ή  ... αυτό αφορούσε μόνο στο νόμο για οικειοθελή αποκάλυψη εισοδημάτων  ) ... άλλο επιπλέον 100άρικο ....

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το link, ευχαριστώ! Ακόμη δεν έχω σιγουρευτεί για το "διαδικαστικό" της υπόθεσης. Για να μην βγουν 2 κατοστάρικα πρέπει:

α) να διορθώσω στο 2014 όχι μόνο το ακίνητο που με ενδιαφέρει αλλά και όλα τα άλλα έτσι ώστε να είναι ίδια με των επόμενων ετών (που είναι σωστά εκτός από το εν λόγω ακίνητο) για να μην βρεθούν διαφορές κατά τη μεταφορά,

ή μήπως

β) να διορθώσω στο 2014 μόνο το ακίνητο που με ενδιαφέρει, αλλά να μην μεταφέρω αυτή τη δήλωση γιατί θα μου "χαλάσει" και τα υπόλοιπα έτη και αντ' αυτού να κάνω νέα διόρθωση για το ίδιο ακίνητο στο 2015 και να μεταφέρω αυτή στα επόμενα;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ακόμα δεν κατάλαβα...

Σε δήλωση που έχει ημερομηνία υποβολής 20/11/18  και δεν έχει πάει σε οριστική υποβολή ακόμα, πρέπει να γίνει δήλωση στο Ε9 έως 20/12/12 ή όταν θα γίνει οριστική υποβολή?

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Meremeti said:

Πολύ χρήσιμο το link, ευχαριστώ! Ακόμη δεν έχω σιγουρευτεί για το "διαδικαστικό" της υπόθεσης. Για να μην βγουν 2 κατοστάρικα πρέπει:

α) να διορθώσω στο 2014 όχι μόνο το ακίνητο που με ενδιαφέρει αλλά και όλα τα άλλα έτσι ώστε να είναι ίδια με των επόμενων ετών (που είναι σωστά εκτός από το εν λόγω ακίνητο) για να μην βρεθούν διαφορές κατά τη μεταφορά,

ή μήπως

β) να διορθώσω στο 2014 μόνο το ακίνητο που με ενδιαφέρει, αλλά να μην μεταφέρω αυτή τη δήλωση γιατί θα μου "χαλάσει" και τα υπόλοιπα έτη και αντ' αυτού να κάνω νέα διόρθωση για το ίδιο ακίνητο στο 2015 και να μεταφέρω αυτή στα επόμενα;

Κατά την γνώμη μου ξεκινώντας από το πιο παλαιό ενδιαφερόμενο έτος και προχωρώντας μεταφέροντας τις ίδιες τροποποιήσεις στα επόμενα μέχρι και το τελευταίο [1]:
α) αν γίνουν τροποποιήσεις σε μία και μόνο ιδιοκτησία (δηλαδή σε μία μόνο ταυτότητα ακινήτου όπως εμφανίζεται στην πρώτη στήλη της δήλωσης περιουσιακής κατάστασης) = πρόστιμο 100€ + ότι προκύψει από την νέα εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ για την ιδιοκτησία αυτή.
β) αν γίνουν τροποποιήσεις σε δύο ιδιοκτησίες (δηλαδή σε δύο ταυτότητες ακινήτων όπως εμφανίζεται στην πρώτη στήλη της δήλωσης περιουσιακής κατάστασης) = πρόστιμο 2 x 100€ + ότι προκύψει από την νέα εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ για τις ιδιοκτησίες αυτές.
γ) κ.ο.κ.

[1] Αν ξεκινήσεις διορθώσεις από το νεώτερο έτος δεν μπορείς να μεταφέρεις (να κάνεις μεταφορά σύμφωνα με την διαδικασία της μεταφοράς που έχει η εφαρμογή) τις διορθώσεις στα προηγούμενα έτη. Ετσι λοιπόν στην περίπτωση αυτή κάθε διόρθωση στα προηγούμενα (πηγαίνοντας δηλαδή προς τα πίσω στα έτη) "φέρνει" 100άρικα (ένα 100άρικο/έτος αν κάνεις σε μια ιδιοκτησία, δύο 100άρικα/ανά έτος αν κάνεις σε δύο ιδιοκτησίες, κλπ + αντίστοιχα αυτά που θα προκύψουν από την νέα εκκαθάριση)

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Meremeti said:

Πολύ χρήσιμο το link, ευχαριστώ! Ακόμη δεν έχω σιγουρευτεί για το "διαδικαστικό" της υπόθεσης. Για να μην βγουν 2 κατοστάρικα πρέπει:

α) να διορθώσω στο 2014 όχι μόνο το ακίνητο που με ενδιαφέρει αλλά και όλα τα άλλα έτσι ώστε να είναι ίδια με των επόμενων ετών (που είναι σωστά εκτός από το εν λόγω ακίνητο) για να μην βρεθούν διαφορές κατά τη μεταφορά,

ή μήπως

β) να διορθώσω στο 2014 μόνο το ακίνητο που με ενδιαφέρει, αλλά να μην μεταφέρω αυτή τη δήλωση γιατί θα μου "χαλάσει" και τα υπόλοιπα έτη και αντ' αυτού να κάνω νέα διόρθωση για το ίδιο ακίνητο στο 2015 και να μεταφέρω αυτή στα επόμενα;

Το β). Διορθώνεις το Ε9 στο 2014 (με τροποποιητική) για το λάθος ακίνητο και τη μεταφέρεις στα επόμενα έτη. Η διόρθωση αντικαθιστά στο Ε9 μόνο το ακίνητο που διορθώνεις και τα υπόλοιπα που είναι σωστά παραμένουν ως έχουν.

Edited by ksteve
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.