Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για εκσκαφή αγροτεμαχίου-ισοπέδωση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γνώμη μου είναι ότι ο μόνος νομιμος τρόπος να εγκριθεί διαμόρφωση αδόμητου αγροτεμαχίου είναι να ληφθεί άδεια αμμοληψίας ή λήψης αδρανών και να προβλεφθεί η επιθυμητή τελική διαμόρφωση του εδάφους ως τελική στάθμη αποκατάστασης μετά την εκσκαφή.

Link to comment
Share on other sites

armenopoulos

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου 

Ούτε και με αυτόν τον τρόπο πρέπει να γίνεται

Αρκεί να σου πω

1. ότι το Τμήμα περιβάλλοντος που εξ' αρχής απευθύνθηκα μου είπε: 

"δεν πιστεύω να θες να δώσεις χώματα στην Εγνατία

-εννοώντας τον κάθετο άξονα Αλεξανδρούπολης -Βουλγαρίας

γιατί αυτό απαγορεύεται!"  και

2. ότι πράγματι ο αγρός μπορεί περίπου να ισοπεδωθεί 

με εν μέρει εκσκαφή και επίχωση χωρίς την ανάγκη μεταφοράς  δανειοχωμάτων 

 

Να σας γνωρίσω επίσης ότι ο Υπάλληλος  της Δ/νσης Περιβάλλοντος της Περιφέρειας

με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι αν το ισοπεδώσω χωρίς άδεια "θα μας επιβάλει πρόστιμα"

 

Στην αντίρρηση μου δε: "μα πως οι ίδιοι εσείς που δεν μας δίνετε την άδεια

(επικαλούμενοι ότι δεν είστε αρμόδιοι) θα μας επιβάλλεται πρόστιμα

μου απάντησε "γιατί μολύνεις το περιβάλλον-αλλάζοντας το ανάγλυφο-τη ροή  κτλ" 

και

επί πλέον μου είπε ότι θα πάω και άλλο πρόστιμο από την αρμόδια Υπηρεσία

επειδή δεν εξέδωσα άδεια ισοπέδωσης (εννοώντας ότι για εκείνον αρμόδια Υπηρεσία είναι η Δ/νση Γεωργίας)!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως την άδεια αμμοληψίας και λήψης λοιπών συναφών αδρανών (αμμοχώματος, λίθων, χαλίκων, αμμοκροκκάλης κλπ) από δημόσιους αλλά και από ιδιωτικούς χώρους την χορηγεί η κτηματική υπηρεσία και όχι η Δ/νση Περιβάλλοντος, οπότε μια επίσκεψη εκεί θα ξεκαθαρίσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την άδεια αμμοληψίας και λήψης λοιπών συναφών αδρανών (αμμοχώματος, λίθων, χαλίκων, αμμοκροκκάλης κλπ) από δημόσιους αλλά και από ιδιωτικούς χώρους την χορηγεί η κτηματική υπηρεσία και όχι η Δ/νση Περιβάλλοντος, οπότε μια επίσκεψη εκεί θα ξεκαθαρίσει το θέμα.

 

μετά πηγαινουμε αλλου...

 

ΜΠΕ, κτλ κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

....Κάποιος  θέλει να ισοπεδώσει αγροτεμάχιο ...νόμιμα

.....

.....

ΝΟΚ άρθρο 2  παρ 23

Εκσκαφή, Επίχωση ή Επίστρωση είναι οι κατασκευές διαμόρφωσης του εδάφους για δόμηση σε οικόπεδο ή γήπεδο.

Εργασίες εκσκαφής, επίχωσης ή επίστρωσης που εκτελούνται για άλλο σκοπό εγκρίνονται από την εκάστοτε αρμόδια αρχή.

.....

 

 

  1. Ερώτηση 1- επιφάνεια περίπου του γηπέδου σου?
  2. Ερώτηση 2 –διαφορά στάθμης του φυσικού εδάφους με την τελική διαμόρφωση πόσο θα είναι? >1μ?
Link to comment
Share on other sites

armenopoulos 

Η Κτηματική γιατί να εμπλέκεται και σε ιδιωτικούς χώρους?

και γιατί η Υπάλληλος μου είπε δεν πιστεύω να θέλεις να δώσεις χώματα για τον δρόμο που απαγορεύεται?

(ενώ συγχρόνως πράγματι δεν θέλω αφού μου χρειάζεται!)

 

Didonis

11 στρ

O αγρός έτσι και αλλιώς βρίσκεται σε μια πλαγία

Θα έχω max μπάζωμα 1,80 και max εκσκαφή  2,10

και τελική υψομετρική διαφορά 1.15μ -όσο και η αρχική

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ 173α

«α) Η τροποποίηση της φυσικής στάθμης του εδάφους των ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου για
την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό και μέχρι στάθμης ±1,50 μ. από το φυσικό έδαφος. Σε
περίπτωση εκσκαφής ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη
του φυσικού εδάφους μπορεί να υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ. και να επιχωθεί μέχρι
«1,50 μ.».

«Εκσκαφές ή επιχώσεις εδάφους που υπερβαίνουν τα παραπάνω όρια, για κτίρια δημοσίου
ενδιαφέροντος και σημασίας,

καθώς και για ειδικά κτίρια,

επιτρέπονται ύστερα από γνωμοδότηση
του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής.»

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 2  παρ 23
Εκσκαφή, Επίχωση ή Επίστρωση είναι οι κατασκευές διαμόρφωσης του εδάφους για δόμηση σε οικόπεδο ή γήπεδο.
Εργασίες εκσκαφής, επίχωσης ή επίστρωσης που εκτελούνται για άλλο σκοπό εγκρίνονται από την εκάστοτε αρμόδια αρχή.

ΝΟΚ άρθρο 4 παρ 1β
β.  Εκσκαφές ή επιχώσεις μεγαλύτερες του συν/πλην 0,80 μέτρα καθώς και επιστρώσεις, διαμορφώσεις οικοπέδων και γηπέδων με σκοπό τη δόμηση

Link to comment
Share on other sites

.....

11 στρ

O αγρός έτσι και αλλιώς βρίσκεται σε μια πλαγία

Θα έχω max μπάζωμα 1,80 και max εκσκαφή  2,10

και τελική υψομετρική διαφορά 1.15μ -όσο και η αρχική

 

Άρα να προτείνω μια σκέψη σχετική για άδεια δόμησης που θες. (με κάθε επιφύλαξη διότι δεν έτυχε να κάνω κάτι ανάλογο έως τώρα).

 

Το άρθρο 2 παρ 23 ΝΟΚ σαφέστατα αναφέρει ότι η ΥΔΟΜ έχει αρμοδιότητα μόνο στην περίπτωση που βγάλεις άδεια Δόμησης (άρα να δομήσεις κάτι) και αν δεν δομήσεις τίποτα πήγαινε αλλού να βρεις αρμόδιους κλπ κλπ….

Έχεις γήπεδο >4 στρέμματα οπότε μπορείς να βγάλεις άδεια δόμησης.

 

Βγάλε και εσύ μια άδεια δόμησης και δείξε ότι δομείς έναν τοίχο (ας πούμε). 2 μέτρα όλο κι όλο… έτσι σαν κεντρική είσοδο ή ότι θες.

 

Συντάσσεις και το τοπογραφικό και συντάσσεις με μεγάλη προσοχή στο τοπογραφικό ή σε ότι απαιτούμενο σχέδιο χρειαστείς την Νέα Τελική Διαμόρφωση του εδάφους σου. Με τον τοίχο φυσικά.

 

Φυσικά θα πρέπει να φροντίσεις τα +- των νέων διαμορφωμένων σταθμεων να είναι στα όρια των επιτρεπτών. Η διαμόρφωση των σταθμεων δεν είναι υποχρεωτικό να έχουν και τσιμέντα για να γίνουν παρά μόνο με τις εκσκαφές και τις επιχώσεις που α κάνεις.

Φυσικά μικρό αποκλίσεις 20 – 30 εκ. του υφισταμένου φυσικού εδάφους σου προ τελικής διαμόρφωσης είναι εύλογες να υπάρξουν και είναι λογικό κι εσύ να τα δεις κι εσύ με την δέουσα φροντίδα.

 

Έτσι θα έχεις την Άδεια Δόμησης σου και κάνε ότι θες τα χώματα σου μετά  ….

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.