Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση απο πλάγιο οριο σε κατα παρεκκλιση αρτιο αγροτεμάχιο.


Recommended Posts

Γεια σας! Έχω εκτός σχεδίου οικόπεδο 1700τμ με πρόσωπο 42μ και βάθος 56μ. Στο πρόσωπο έχω αναγνωρισμένη με ΦΕΚ επαρχιακή οδό, άρα κρατάω απόσταση 15μ. Τι απόσταση κρατάω από πλάγια και οπίσθια όρη? 2.5 ή 5.0μ? Το οικόπεδό μου είναι κατά παρέκκλιση άρτιο ως προυπάρχον του 64, άρα είμαι υποπερίπτωση ββ. Παρόλα αυτά πρόκειται για χαμηλό κτίριο, μέχρι 8.5μ οπότε ίσως με αυτό τον όρο μπορώ να διατηρήσω απόσταση 2.5μ?

 

 

Παράθεση

ββ. Οι πλάγιες και οι οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση άρτιων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παρ.2 του παρόντος άρθρου ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περίπτωσης β και σε πέντε (5) μέτρα τουλάχιστον για τα γήπεδα της περίπτωσης α και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β. Για τα γήπεδα της περίπτωσης β οι αποστάσεις αυτές ισχύουν μόνο εφόσον τα μήκη προσώπου και βάθους του γηπέδου είναι μικρότερα των:
Είκοσι (20) μ για το πρόσωπο και τριάντα πέντε (35) μ για το βάθος, για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περίπτωσης β και Σαράντα πέντε (45) μ για το πρόσωπο και πενήντα (50) μ για το βάθος, για τα γήπεδα των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της ίδιας περιπτ.β.

άρα αν δεν είμαστε μέσα στα όρια προσώπου και βάθους τι αποστάσεις ισχύουν εν τέλει??

Edited by sattva
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, sattva said:

...Τι απόσταση κρατάω από πλάγια και οπίσθια όρηια?....

άλλο το όριο (όρια) και άλλο το όρος (όρη)

κατά τα λοιπά

1. Εξακολουθούν να ισχύουν οι παρεκκλίσεις???

2. Το άρθρο 24 του ΝΟΚ (χαμηλά κτίρια) εφαρμόζεται μόνο στα εντός σχεδίου 

3. Διάβασε προσεκτικά (και όχι επιλεκτικά) την ισχύουσα νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για τα όρη, από κεκτημένη ταχύτητα. Λοιπόν το πρόσωπό μου είναι 42μ μικρότερο από 45, δλδ και το βάθος 56μ μεγαλύτερο από 50μ δλδ, άρα να φανταστώ κρατάω πλάγιες 5μ και οπίσθια 15μ?

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sattva said:

 το πρόσωπό μου είναι 42μ μικρότερο από 45, δλδ και το βάθος 56μ μεγαλύτερο από 50μ δλδ, άρα να φανταστώ κρατάω πλάγιες 5μ και οπίσθια 15μ?

Για το αν ισχύουν οι παρεκκλίσεις υποθέτω ότι το έχεις ψάξει και βρίσκεσαι εντός κάποιου ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ που τις επιτρέπει. Αν δεν είσαι σίγουρη να το δούμε ξανά διότι είναι το πιο σοβαρό όπως αναφέρουν οι συνάδελφοι παραπάνω.

Έχεις γήπεδο (ο όρος "οικόπεδο" στην εκτός σχεδίου δόμηση είναι αδόκιμος και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται) 1.700 μ προυφιστάμενο του 1962 (υποθέτω ότι έχεις ελέγξει τίτλους και προκύπτει η κρίσιμη ημεροχρονολογία της παρέκκλισης) με πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο (πρωτεύον ή δευτερεύον δεν μας έχεις πει) 42 μ και βάθος 56. 

Η γραμμή δόμησης καθορίζεται από το ΠΔ 209/98. Αν λοιπόν έχεις πρωτεύον επαρχιακό είναι 20 μ από τον άξονα και αν έχεις δευτερεύον είναι 15 μ. Επειδή αναφέρεις για 15 μ υποθέτουμε ότι έχεις δευτερεύοντα επαρχιακό δρόμο. Το μήκος προσώπου καθορίζει τις πλάγιες αποστάσεις και το βάθος την οπίσθια απόσταση.

 

Σύμφωνα με την 5 ββ  άρθρου 1 ΦΕΚ 270/Δ/85 το πρόσωπο 20 μ<42 μ<45 μ---> πλάγιες αποστάσεις 5 μ. Βάθος=56 μ>50μ---> οπίσθια απόσταση 15 μ.

Υ.γ Επειδή στο αρχικό ποστ αναφέρεις κάτι για χαμηλά κτίρια, να είσαι προσεκτική διότι το άρθρο περί χαμηλών κτιρίων δεν ισχύει σε εκτός σχεδίου περιοχές και αν το διαβάσεις θα δεις ότι σε εντός σχεδίου ισχύει όταν το επιτρεπόμενο ύψος είναι πάνω από 11 μ. δηλαδή δεν εφαρμόζονται σε περιοχές εντός σχεδίου με επιτρεπόμενο ύψος μικρότερο των 11 μ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Παύλο ναι πολύ σωστά!! Με μια διόρθωση προυφίσταται του 64, οχι του 62. Και δύο τελευταίες ερωτήσεις, συγγνώμη είμαι καινούργια στο ελεύθερο επάγγελμα. Από το δευτευρεύον επαρχιακό κρατάω 15μ από τον ΑΞΟΝΑ και όχι από το όριο, σωστά? Επίσης έχω στο ένα πλάγιο όριο αγροτικό δρόμο μη χαρακτηρισμένο/αναγνωρισμένο, τον θεωρώ απλό όριο και όχι οδό έτσι? Ο βασικός μου άξονας είναι αναγνωρισμένος από Νομάρχη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sattva said:

 Από το δευτευρεύον επαρχιακό κρατάω 15μ από τον ΑΞΟΝΑ και όχι από το όριο, σωστά?

Από τον άξονα. Πολύ σωστά. Ελέγχεις όμως και αν υπάρχει όριο απαλλοτρίωσης.

4 ώρες πριν, sattva said:

...Επίσης έχω στο ένα πλάγιο όριο αγροτικό δρόμο μη χαρακτηρισμένο/αναγνωρισμένο, τον θεωρώ απλό όριο και όχι οδό έτσι? 

Κατά την κείμενη νομοθεσία, αναφορικά με τις πλάγιες αποστάσεις ο αγροτικός δρόμος προσομοιώνεται με πλάγιο όριο. Σωστά έχεις καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.