Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση απο πλάγιο οριο σε κατα παρεκκλιση αρτιο αγροτεμάχιο.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να εκλάβεις αυτά που θα γράψω σαν "παρατήρηση".  Δεν έχω τέτοια πρόθεση. 

Επειδή ένα τοπογραφικό διάγραμμα μπορεί να το πιάσουν αρκετοί άνθρωποι  πρέπει να είναι  πάντα και ένας καλός οδηγός.

Εγώ, ίσως για λόγους που θα μουρμουρίσεις , δεν κατάλαβα πιο γήπεδο εξετάζουμε. Είναι ...όλο  "ΈΝΑ" ? Ούτε ένα εμβαδόν.

Είναι το πρώτο τοπογραφικό  που βλέπω  με τόσες πολλές διακεκομμένες. Κανείς δεν σχεδιάζει ισουψείς με  διακεκομμένες. Αφού έβαλες χρώμα σχεδιάζεις την ισουψή με καφέ συνεχόμενη !

Διάβασε προσεκτικά το αρθρο 1 και την παράγραφο 2, α & β. που είναι οι παρεκκλίσεις στο Π.Δ.24/ 1085. Μόνο αν είσαι στη ζώνη ΙΣΩΣ κτίζεις,  αφού φυσικά το εξετάσεις και από άλλες πλευρές το θέμα, όπως πχ κάποιο ΓΠΣ κλπ, κλπ. Πρέπει δηλ. να δεις, αν ο δρόμος στην φάτσα σου είναι σε κατηγορία που αναφέρεται εκεί. Αυτό όμως πρέπει και να το αποδείξεις! Τέτοιοι δρόμοι, του ΠΔ,  με 4 μ. πλάτος δύσκολο να υπάρχουν. Μακάρι να κάνω λάθος. 

Είναι δηλαδή το ερώτημα, παραπάνω, του Αύγουστου. 

Γράψε μας περισσότερα πράγματα για να το καταλάβουμε όλοι μας το πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω αρτιοτητα λόγω διαδημοτικης. Το πρόσωπο ειναι <50μ. και το βάθος ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ είναι <50μ. Άρα όπως το καταλαβαίνω το γήπεδο ανήκει στην περίπτωση των 5μ. οπίσθια και πλα΄για απόσταση. Η υπάλληλος της Πολεοδομίας ισχυρίζεται ότι η νοτιοδυτική πλευρά του γηπέδου θεωρείται οπισθιο όριο και επειδή το βάθος σε μερικά σημεία απότο πρόσωπο είναι >50μ. πρέπει να αφήσω 15μ. Το τοπογραφικό το επισυνάπτω μόνο για το λόγο ότι τα όρια πίσω είναι περίπλοκα και συνεπώς δεν '"ορίζουν" σε σαφήνεια ποιά είναι η νοτιοδυτική και ποιά η νοτιοανατολική πλευρά.

Edited by ΝΙΚΗ ΜΑΥΡΙΔΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γήπεδο με ημερομηνία δημιουργίας το 1976 (προ 78) επιφάνειας 2.020 τμ>2000 τμ και με πρόσωπο (κατά προσέγγιση) περί τα 40 μ επί της δημοτικής οδού. Συνεπώς υπάρχει η κατά παρέκκλιση αρτιότητα εφόσον ισχύουν οι γενικές διατάξεις περί εκτός σχεδίου δόμησης στην περιοχή

Εφόσον ισχύουν και δικαιούται την παρέκκλιση εξετάζεται αν η δημοτική οδός έχει χαρακτηριστεί ως η κυριότερη ή μοναδική.

Η γραμμή δόμησης καθορίζεται από το ΠΔ 209/98 αναφορικά με την δημοτική οδό και είναι 15 μ από τον άξονα και 3 μ από το όριό της.  Η αγροτική οδός λογίζεται ως πλάγιο όριο οπότε στο τοπογραφικό σου δεν πρέπει να σημειώσεις απόσταση 15 μ από τον άξονα της αγροτικής οδού.

Το πρόσωπο επί της δημοτικής οδού καθορίζει τις αποστάσεις από τα πλάγια όρια, ενώ το βάθος καθορίζει την απόσταση από το οπίσθιο όριο. Επειδή το μήκος προσώπου επί της δημοτικής δεν ξεπερνά τα 45 μ, η ελάχιστη απόσταση από τα πλάγια όρια (άρα και από το όριο της αγροτικής οδού) θα είναι 5 μ. Επειδή το βάθος του γηπέδου  είναι μεγαλύτερο των 50 μ η ελάχιστη απόσταση από το οπίσθιο όριο (κορυφές 9-20) διαφαίνεται να είναι 15 μ.

Όμως, σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο εφόσον γίνεται δεκτό ότι για την αρτιότητα αρκεί να υπάρχει το ελάχιστο βάθος σε μια μόνο θέση τότε αναλογικά μπορεί να γίνει αποδεκτό ότι το βάθος θα ενδιαφέρει στην θέση ανέγερσης του κτιρίου, οπότε με βάση το μετρούμενο βάθος αν αυτό είναι μικρότερο των 50 μ μπορεί η  οπίσθια απόσταση να είναι 5 μ.

 

Εγγρ-84961/8-11-99

Απάντηση σε ερώτημα

(Εκτός σχεδίου δόμηση, Ελάχιστο βάθος γηπέδου)

Απαντώντας στο (α) σχετικό σας γνωρίζουμε ότι για τον έλεγχο της αρτιότητας των γηπέδων που βρίσκονται εκτός σχεδίου δεν τίθεται θέμα "υπολογισμού" του βάθους τους αφού το ίδιο το ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85) για κάθε περίπτωση ελέγχου της αρτιότητας προσδιορίζει ως απαιτούμενο μέγεθος το ελάχιστο βάθος το οποίο ασφαλώς θα πρέπει να ελέγχεται γεωμετρικά με την κάθετη απόσταση σε κάθε σημείο του προσώπου των γηπέδων.

Συμπληρωματικά γνωρίζουμε ότι το ως άνω απαιτούμενο ελάχιστο βάθος αρκεί να υπάρχει σε μία θέση του γηπέδου.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Οικοδομικού και Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΔΟΚΚ)

ΤΜΗΜΑ β

 

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....... Μπορείς να αποδείξεις, πως αυτός ο δρόμος, στον οποίο δεν ενφαίνεται καν αποτυπωμένη άσφαλτος (υπάρχει παρόλα αυτά άσφαλτος??) και που το πλάτος του είναι μόνο 4μ είναι ο "ένας και μοναδικός" δρόμος στην περιοχή που ενώνει mininum δύο κοινότητες μεταξύ τους ????

Οι κοινότητες, πολλές φορές,  μεταξύ τους  ενώνονται και με χωραφόδρομους- αγροτικούς των 5μ (μεγαλύτερο πλάτος). 

Στην πολεοδομία  τελικά τον ξέρουν για δημοτικό?? Τότε ΟΚ

 Μακάρι τελικά να κτίζεις για να δουλέψει και κανένας άνθρωπος!!

.............................................................................................................(Πάντως το τοπογραφικό αυτό διάγραμμα.......δεν βλέπεται).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπητέ συνάδελφε στο προηγούμενο ποστ αναφέρω ότι πρέπει να υπάρξει χαρακτηρισμός  της οδού ως κυριότερης ή μοναδικής, με απόφαση της Διοίκησης, προκειμένου να υπάρξει η κατά παρέκκλιση αρτιότητα και ως εκ τούτου δεν αρκεί μια "γνώμη" της οικείας Πολεοδομίας.

Η συνάδελφος έχει ζήτημα με την μεγάλη απόσταση(15 μ) στο πίσω όριο. Αυτό μας ρωτάει και ελπίζω με την πιο πάνω τοποθέτηση να την έχω βοηθήσει στο να επιχειρηματολογήσει ανάλογα στην Πολεοδομία.

Βεβαίως και μακάρι να ξεκινήσει η οικοδομή για το καλό όλης της κοινωνίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Παύλο αυτά που γράφεις εσύ είναι ΟΛΑ, όπως πάντα,   ζυγισμένα. Γιαυτό, άλλωστε, ξαναγράφω με bold την δική σου διατύπωση (..ο "ένας και μοναδικός" δρόμος)  

Αν τελικά κτίζει θα βρει τρόπο να τοποθετήσει το κτίριο μέσα στο γήπεδο.

Εγώ ξεκίνησα να της γράφω με αφορμή το Τοπογραφικό διάγραμμα....και επεκτάθηκα λίγο (στα χωράφια σου, δηλ. τα νομικά θέματα) εξαιτίας του πλάτους του δρόμου και γύρο από το πΔ 24 του 85 . Έχω,  βλέπεις, μια εμμονή με το θέμα. 

Όσο για την πολεοδομία ? Αν ο δρόμος είναι ΟΚ η πολεοδομία ,εκεί στη περιοχή, θα το ξέρει. Φυσικά και θα πρέπει όμως να υπάρχουν τα "κετάπια" .  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έχω αντιληφθεί το συλλογισμό σου και κάτι να μην έχω καταλάβει σωστά.

Πως συνδέεις το ελάχιστο πλάτος δημοτικής οδού που ορίζει το ΦΕΚ 181/Δ/85 για οικοδομησιμότητα, δηλαδή 4 μ με την οδό που ναι μεν είναι δημοτική αλλά εκτός οικισμών;

Για το τοπογραφικό θα συμφωνήσω και το λέμε δημοσίως στη συνάδελφο. Είναι πολύ κουραστικό οπτικά και χωρίς παρεξήγηση χρειάζεται μια βελτίωση η εικόνα του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το πλάτος του δρόμου δεν το συνδέω σε καμία περίπτωση με το π.Δ. για τα εκτός σχεδίου. Καμία σχέση. 

Βλέπω ένα τοπογραφικό διάγραμμα (για μένα ένα τοπογραφικό διάγραμμα πρέπει να μιλάει) που δείχνει έναν δρόμο πλάτος 4 μ. και δεν μου "λέει" (το διάγραμμα) ότι τουλάχιστον εκεί υπάρχει άσφαλτος. Δεν υπάρχει η αποτύπωση ασφάλτου. Άρα μου "γεννάει" αμέσως το ερώτημα.. .." είναι ο δρόμος αυτός επαρχιακός, όπως δηλ. μας το ζητάει το Π.Δ." ?? Πρέπει δηλαδή η καλή συνάδελφος να το ψάξει??. Τίποτε παραπάνω. 

Εγώ και σαν μελετητής έργων οδοποιίας, δεν συνάντησα έως τώρα,  επαρχιακό δρόμο με 4.0 μ. πλάτος και χωματόδρομο, γιατί από το Τ.Δ. εγώ σαν χωματόδρομο τον εκλαμβάνω, αλλά να είναι και επαρχιακός ή δημοτικός!

Θα το ξαναπώ. Εμένα σαν τοπογράφο μηχανικό σε πρώτη φάση, με ενδιέφερε η παρουσίαση του Τοπογραφικού διαγράμματος. Και εδώ κάποιοι κανόνες, έστω οι βασικοί, 

ας τηρηθούν. Εγώ βασικά στην αρχή μόνο αυτό ήθελα να τονίσω.

Μακάρι η συν. να τα καταφέρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Όλα αυτά είχα υπόψην μου και εγώ να ισχυριστώ στην ΥΔΟΜ. Σας ευχαριστώ για την επιβεβαίωση και την άμεση απάντηση. Όσον αφορά τουσ σχολιασμούς για το τοπογραφικό διάγραμμα, να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο είναι τοπογραφικό απόσπασμα από το διάγραμμα δόμησης με ελλιπή στοιχεία. Κατά τα άλλα κάθε κριτική είναι χρήσιμη. Να είστα καλά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.