Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΜΠ ή Πάτρα?


Recommended Posts

Γειά σε όλους!

Έδωσα Πανελλαδικές πριν μερικές εβδομάδες και τώρα προβληματίζομαι για την συμπλήρωση του μηχανογραφικού μου...

Η σχολή που θέλω να επιλέξω είναι των Πολιτικών Μηχανικών...

Το θέμα είναι σε ποιά πόλη...

Τα μόρια που έχω συγκεντρώσει μου επιτρέπουν ( σύμφωνα με τις περσυνές βάσεις και συνυπολογίζοντας την μεγαλύτερη δυσκολία των θεμάτων σε σχέση με πέρσυ καθώς και την μικρή αύξηση των εισακτέων σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές ) να επιλέξω και το ΕΜΠ.

1) Τι πλεονέκτηματα έχει το ΕΜΠ έναντι της Πάτρας ( όπου και μένω ) όσων αφορά το επίπεδο των σπουδών ( πχ  γνώσεις που μπορεί να αποκτήσει κάποιος πάνω στην επιστήμη του ΠΜ)

2) Η Αθήνα έχει καλή φοιτιτική ζωή?

3) Πέρα από αυτά τα ερωτήματα τι άλλα πλεονεκτήματα έχει γενικά το ΕΜΠ?

4) Τελικά αξίζει να δηλώσω το ΕΜΠ, κατα την γνώμη σας, ή να μείνω καλύτερα Πάτρα?

 

Υ.Γ. Αν σας είναι εύκολο να γράφεται σε ποιό πανεπιστήμιο σπουδάσατε...αλλιώς δεν πειράζει!

Ευχαριστώ!

  

Link to comment
Share on other sites

Σπούδασα Πάτρα ενώ μένω Αθήνα δηλαδή αντίθετη περίπτωση από εσένα και σου προτείνω με χίλια να πας Αθήνα και ΕΜΠ.

 

Καλύτερη δικτύωση αργότερα.

 

Το κόλλημα με το ΕΜΠ παραμένει.

 

Πιο οργανωμένο πανεπιστήμιο και πολύ δυνατό στις μεταλλικές σε σχέση με Πάτρα.

 

Πιο πολλές δυνατότητες σε όλα και στην φοιτητική ζωή.

 

Καλό είναι να ζήσεις για 5 χρόνια μακρυά από γονείς.

 

Και άλλα πολλά που δεν μου έρχονται τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον nik, και θα πρόσθετα το μίνι κόμπλεξ που κουβαλά η σχολή της Πάτρας γιατί δεν φέρει αυτό το ΕΜΠ ως διακριτικό.

Ως αποτέλεσμα να ακούω διαρκώς περιπτώσεις που οι φοιτητές του ΕΜΠ τελείωναν εύκολα στο μέσο όρο διάρκειας φοίτησης με πολλές εργασίες που σε ξεκινούσαν από το +3 στη βαθμολογία, ενώ στη Πάτρα παλεύαμε να αποδείξουμε ότι είμαστε υπερεπιστήμονες με δυστυχώς ελάχιστα εργαστήρια/εργασίες.

 

Βέβαια η αγορά μεθαύριο δεν θα κοιτάζει ΕΜΠ, δεν την ενδιαφέρει ο βαθμός του διπλώματος και δεν θα ασχοληθεί ποτέ με το πόσα χρόνια έκανες να τελειώσεις τη σχολή σου.

 

Άλλος ένας εκ πανεπιστημίου Πατρών.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν περνάς Πάτρα στη σχολή που θες πας Πάτρα.

 

Αν περισσεύουν λεφτά στην οικογένεια σου κάνε βόλτες σ όλη την Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη άμα θες.

 

Παραλλαγή άμα περισσεύουν λεφτά να είσαι σε άλλη πόλη ενώ μπορείς στην δική σου πόλη είναι να στα βάζουν σε έναν λογαριασμό και όταν τελειώσεις να έχεις έτοιμο ένα μικρό κεφαλαίο να κάνεις την πρώτη σου κατασκευή ως πολιτικός μηχανικός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο Didonis και να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου, σκέφτηκα να σου κάνω και εγώ νύξη για το κόστος ζωής σε άλλη πόλη αλλά τελικά περιορίστηκα στα...ακαδημαικά!

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα να μείνεις, δεν είναι καιρός για έξοδα και η σχολή δεν υστερεί σε τίποτα!

 

Τα κόμπλεξ και αντικόμπλεξ με το ΕΜΠ είναι για τους λίγους και για αυτούς που ελπίζουν καθαρά στο "χαρτί" και δεν έχουν σκοπό να αποδείξουν την αξία τους στην πράξη.

 

Όσο για την ζωή που θέλεις, ανακατέψου με τους φοιτητές από άλλες πόλεις και δεν θα χάσεις! Αν μείνεις με την παρέα σου από το σχολείο, θα έχεις καλή ζωή, αλλά όχι "φοιτητική".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι κάτοικος Πάτρας , 1η επιλογή σου να είναι η Πάτρα και όταν με το καλό τελειώσεις κοιτάς να κάνεις μεταπτυχιακό ( στην Πάτρα , στο ΕΜΠ για να μην σου μείνει και ο καημός ή ακόμη καλύτερα στο εξωτερικό ). Καλή τύχη .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αμα σας παίρνει οικονομικά αβλεπή ΕΜΠ και Αθήνα χωρίς δεύτερη σκέψη......Σε όλα κλάση ανώτερη η επιλογή αυτή...φοιτητής και μακρυά από γονείς.. :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα σοβαρολογειτε? Αν υποθεσουμε οτι ο φιλος μας θελει 400 ευρω το μηνα για ενοικιο+λογαριασμους για ενα μετριο σπιτι που σημαινει οτι

για 5 χρονια θα ξοδεψει 24.000 ευρω! Αν βαλουμε μεσα και τις μετακινησεις, αλλα εξοδα, κτλ κτλ το σηματακι του ΕΜΠ θα του βγει κανα

40αρι χιλιαρικα, παραειναι πολλα στις μερες μας εν συμφωνειτε???

 

Εγω ειμαι της αποψης οτι με τα σημερινα δεδομενα γενικα κανεις η καθεται και σπουδαζει στην πολη του με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα

η την κανει για εξωτερικο αν του περισσευουν. Ο εσωτερικος τουρισμος για την αποκτηση σηματων με πρεστιζ παραειναι ακριβο

αθλημα σε τετοιες εποχες...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.