Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

μίλησα με το εξοικονομώ για περιπτωσή μου που βάζει σειρά τής alumil αλλά η εταιρεία δεν δίνει Uw για κάθε κουφωμαγιατι ο αλουμινάς δεν είναι πιστοποιημένος. (η πιστοποίηση στοιχίζει του αλουμινά από την alumil). Μου είπαν από το εξοικονομώ και απο την Ευεπεν ότι μάς ενδιαφέρει να είναι η σειρα πιστοποιημένη οπότε από το εγχειρίδιο τής εταιρείας να βρώ το Uf και άρα να βγάλω εγώ Uw.

Ερώτηση.

1. τι να του πώ να γράφουν τα τιμολόγια για να ειμαι κατωχυρωμένος. Να γράφουν τίς διαστάσεις κάθε κουφώματος και ποιά σειρά τής alumil είναι?

2. να αναφέρουν και το Ug?

3. κάθε κούφωμα ξεχωριστά πρέπει να γράφεται ή τώρα που δεν δίνει uw μπορεί να γράψει και π.χ<<3 κουφώματα ανοιγώμενα σειρά ----- με τζάμια trimplex Ug=--- συνολικών τ.μ --------->> τι προτείνετε?

4. πρέπει να μου δώσει κάποιες πιστοποιήσεις ή τις κατεβάζω από internet. Πρέπει πάντως να μου δώσει πιστοποίηση για το τζάμι και για το αλουμίνιο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπωσδήποτε το Ug, το g και το Uf.

Επίσης τα αντίστοιχα CE.

 

Εγώ θα ζητούσα ακριβώς και αναλυτικά τις διαστάσεις κάθε κουφώματος (ΜήκοςΧΠλάτος κάθε φύλλου, ΜήκοςΧΠλάτος κάθε υαλοπίνακα κ.λ.) για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτά τα δεδομένα και να υπολογίσω το Uw κάθε κουφώματος, σύμφωνα νε τον τύπο 3.3 σελ.61, ΤΟΤΕΕ1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το Uf πρέπει να μου το δίνει? Δεν αρκεί ότι είναι η τάδε σειρά και εγώ να το βρώ από την alumil? πρέπει να το γράφει πάνω στο τιμολόγιο?

εχει κανείς ένα δείγμα τιμολ. να μου στείλει pm με τέτοια περίπτωση δηλαδή χωρίς Uw?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ok αυτό που εννοώ είναι ποια στοιχεία σου είναι απαραίτητα. Αν μπορείς να τα πάρεις από τον αλουμινά ή από την alumil τι σημασία έχει;

Αρκεί στο Δ.Α. και στο Τιμολόγιο να γράφεται ότι το αλουμίνιο είναι η τάδε σειρά της δείνα εταιρίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι :  στο σενάριο για το εξοικονομώ που θα μπει μόνωση σε εξωτερικό τοίχο σε επαφή με τον αέρα θα βάλω μέγιστο U το 0,50 όπως προβλέπεται απο τον πίνακα Γ1 του ΚΕΝΑΚ ή μπορώ να βάλω και μεγαλύτερο...Τώρα το U του τοίχου μου είναι 2,50 γιατί είναι κτίριο με άδεια του 1966... Μπορώ π.χ. απο το 2,50 να το πάω στο 1,00 'η είναι υποχρεωτικό το 0,50 για κλιματική ζώνη Β ;

Link to comment
Share on other sites

Το "εξοικονόμηση κατ' οίκον" δεν έχει μέγιστα όρια για το U που προκύπτει μετά τις επεμβάσεις. Αρκεί να πιάνεις το 30% ή να ανεβαίνει μία κατηγορία το κτίριο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση ... το κτίριο μου τώρα είναι κλάση Η με κατανάλωση ενέργειας 538,80 KWh/M2  και το κτίριο αναφοράς καταναλώνει 120 KWh/M2 . Άρα αν από το 538 πέσω στο 500 ή και πιο κάτω έχω εξοικονόμηση ενέργειας  μεγαλύτερη απο το 30 % που καταναλώνει το κτίριο αναφοράς ; Γιατί βλέπω οτι με μια αλλαγή κουφωμάτων με U= απο 2,00 έως 2,40 W/M2K και με τοποθέτηση ηλιακού τον φτάνω τον στόχο. Μου φαίνεται όμως μικρή η μείωση γιαυτό και ρωτάω αν θα πρέπει να γίνουν και άλλες παρεμβάσεις ; Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μίλησα με το εξοικονομώ για περιπτωσή μου που βάζει σειρά τής alumil αλλά η εταιρεία δεν δίνει Uw για κάθε κουφωμαγιατι ο αλουμινάς δεν είναι πιστοποιημένος. (η πιστοποίηση στοιχίζει του αλουμινά από την alumil). Μου είπαν από το εξοικονομώ και απο την Ευεπεν ότι μάς ενδιαφέρει να είναι η σειρα πιστοποιημένη οπότε από το εγχειρίδιο τής εταιρείας να βρώ το Uf και άρα να βγάλω εγώ Uw.

Ερώτηση.

1. τι να του πώ να γράφουν τα τιμολόγια για να ειμαι κατωχυρωμένος. Να γράφουν τίς διαστάσεις κάθε κουφώματος και ποιά σειρά τής alumil είναι?

2. να αναφέρουν και το Ug?

3. κάθε κούφωμα ξεχωριστά πρέπει να γράφεται ή τώρα που δεν δίνει uw μπορεί να γράψει και π.χ<<3 κουφώματα ανοιγώμενα σειρά ----- με τζάμια trimplex Ug=--- συνολικών τ.μ --------->> τι προτείνετε?

4. πρέπει να μου δώσει κάποιες πιστοποιήσεις ή τις κατεβάζω από internet. Πρέπει πάντως να μου δώσει πιστοποίηση για το τζάμι και για το αλουμίνιο?

 

Οπωσδήποτε το Ug, το g και το Uf.

Επίσης τα αντίστοιχα CE.

 

Εγώ θα ζητούσα ακριβώς και αναλυτικά τις διαστάσεις κάθε κουφώματος (ΜήκοςΧΠλάτος κάθε φύλλου, ΜήκοςΧΠλάτος κάθε υαλοπίνακα κ.λ.) για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτά τα δεδομένα και να υπολογίσω το Uw κάθε κουφώματος, σύμφωνα νε τον τύπο 3.3 σελ.61, ΤΟΤΕΕ1

sos να ρωτήσω γιατι μπερδεύτηκα:

o κουφωματάς ο οποίος δεν είναι πιστοποιημένος αυτός σαν άτομο, μου έφερε πιστοποιητικό για το τζάμι με Ug και το οποίο είναι CE. O κουφωματάς αγόρασε τα αλουμίνια συγκεκριμένης σειράς τής Alumil έκανε την συναρμογή στο μαγαζί του και την τοποθέτηση. Εγώ θα βγάλω Uw από το πρόγραμματάκι τής alumil για κάθε κούφωμα. Το πιστοποιητικό CE ποιός το δίνει για το αλουμίνιο αφού δεν είναι πιστοποιημένος ο κουφωματάς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.