Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι.....

Εχω 2 εξοικονομώ που έχουν πληρωθεί κανονικά οι τέντες (μαζί βέβαια με άλλες παρεμβάσεις) με "απλή" απόδειξη.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει το 1ο ΠΕΑ, πρότεινα κουφώματα με U<3.0, είπα του ιδιοκτήτη να είναι κάθε κούφωμα πιστοποιημένο με το Uw, αλλά τώτα που πάει πράγματι να βάλει alumil με 24 θερμοδιακοπή και τζάμια trimplex, που σίγουρα έχουν ένα πολύ καλό U,  ο κουφωματας δεν είναι πιστοποιημένος και δεν μπορεί να δώσει Uw, ούτε η alumil που εμπορεύεται το αλουμίνιο, αφού και αυτή λεει ότι πρέπει να είναι πιστοποιημένος ο κουφωματάς..

1.Μπορεί να τα βάλει και εγώ στο 2ο ΠΕΑ αφού δεν θα έχει τίς πιστοποιήσεις να πάρω τιμές από πίνακα 3.26 (που είναι U=3). ?Ετσι κι αλλιώς την εξοικονόμηση ενέργειας την πετυχαίνω  100%.

2.Υπάρχει περίπτωση να μην του δώσουν τα λεφτα?

3. Δηλαδή αν φέρει τα CE μόνο για τζάμι και αλουμίνια (είναι υποχρεωτικά?) θα είμαι εντάξει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Μας ενδιαφέρει  η πιστοποίηση του κουφώματος. Νομίζω στα  αλουμίνια  θελει  U για κάθε  κούφωμα ενώ  στα   πλαστικά  γενικά  για  όλα  τα  κουφώματα  μαζί  σε  ένα. Πάρε  τηλ. στο  helpdesk  του  εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να συνεχίσω λίγο την προηγούμενη κουβέντα για τα κουφώματα, γιατί βρέθηκα με μία προσφορά για κουφώματα, η οποία δεν είμαι σίγουρος ότι μου άρεσε πολύ...

 

Ο αλουμινάς δε θα πρέπει στην προσφορά του, όταν θα αναφέρει τα χαρακτηριστικά του κουφώματος να γράφει τουλάχιστον ένα Ug για το τζάμι, ένα Uf για το πλαίσιο και ένα συνολικό U για το κούφωμα εξ ολοκλήρου (το Uw δεν είναι αυτό;)

 

Είχα πρόσφατα μία προσφορά στα χέρια μου που μου τα έγραφε ακριβώς με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή για κουφώματα με διαφορετικές διαστάσεις προέκυπταν και διαφορετικά Uw.

 

Εδώ τώρα έχω βρεθεί με μία προσφορά η οποία μου αναφέρει ότι το τζάμι έχει Ug=1,1 και το αλουμίνιο έχει Uw=2,2. Αυτός με το Uw προφανώς δεν εννοεί το Uf; Και επίσης δεν πρέπει να μου δώσει και το συνολικό U (γιατί δε νομίζω ότι με το Uw εννοεί αυτό); Τι λέτε;

 

Για να κάνω την ερώτηση πιο γενική, όταν περνάμε τα σενάρια των κουφώματων στο xml πρέπει να αλλάξουμε τα U στον πίνακα με τα διάφανα στοιχεία. Το καινούριο U που πρέπει να μπει ανά κουφωμα που αλλάζει δεν πρέπει να είναι to συνολικό Uw; 

Δεν γίνεται δηλαδή να έχω πχ 5 διαφορετικά κουφώματα με διαφορετικές διαστάσεις και να υπάρχει σε όλη τη στήλη το ίδιο U; Δεν είναι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Στο xml θέλει το συνολικό Uw και ναι , είναι διαφορετικό για κάθε κούφωμα. 

Τώρα για την προσφορά που έχεις, μου έχει τύχει να γράφει μόνο το Ug του τζαμιού και το συνολικό Uw (χωρίς να γράφει το Uf) - ρώτησε τον να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Απλά μου κάνει εντύπωση και με κάνει να πιστέυω ότι είναι το U του αλουμινίου και όχι το συνολικό, (παρότι γράφει Uw) για 2 λόγους:

α) Γράφει τη φράση "το τζάμι έχει συντλεστή Ug=1.1 και το αλουμίνιο έχει συντελεστή Uw=2,2". Δηλαδη το λέει και μόνος του: το αλουμίνιο

β) Το 2,2 μου φαίνεται πολύ στάνταρ τιμή για U συνολικό. Στις περισσότερες προσφορές που έχω δει βγαίνει μία τιμή ττου στυλ Uw=3,104 ή Uw= 2,613 

Έχω άδικο;

 

Είπα να κάνω μία πρώτη ερώτηση πριν μιλήσω με τον αλουμινά γιατί την προσφορά μου την έφερε κατευθείαν ο πελάτης 

Link to comment
Share on other sites

έχω μπροστά μου προσφορά που γράφει μόνο Ug και Uw (συνολικό). Επίσης το Uw είναι με ακρίβεια 2 δεκαδικών (π.χ. 3,37)

τώρα τι να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.