Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Το πλήρες κείμενο του νέου Ν/Σ


Engineer

Recommended Posts

Τρία πράγματα λατρεύω σ'αυτή τη χώρα, τον ήλιο της, τη θάλασσα και το ότι δεν με κάνει να βαρεθώ ποτέ.
Πάμε γερά, μ' αυθαίρετα ξανά, χωρίς ιδέα καμιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λοιπόν θα το βλέπουμε μέρα με τη μέρα.

Αύριο θα βγει το κείμενο με τα ορθογραφικά κτλ,

σήμερα το βράδυ ή αύριο το πρωί τα πρακτικά.

Εκεί θα δούμε κιόλας για τις τροπολογίες κτλ.

Edited by ssouanis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  Ψηφίστηκε η τροπολογία με το δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών μελετών στα ειδικά κτίρια ;

Όχι, η τροπολογία αποσύρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η τροπολογία αποσύρθηκε.

αναμενόμενο...

μετρήσανε ψηφαλάκια και λόμπυ και ΤΕΕ πάλι

 

εδώ έχουμε ΠΜ αρχηγό αξιωματικής αντιπολίτευσης με ΠΜ κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν έχω link,είδα όμως live τη συζήτηση.Δύο βουλευτές ήθελαν να αποσυρθεί και ο Καλαφάτης τους απάντησε οτι έχει ήδη αποσυρθεί.
Συνάδελφε imhotep καλώς ξεσηκώθηκαν όποιοι ξεσηκώθηκαν και αποσύρθηκε,για τον εξής και μοναδικό λόγο καταρχήν:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να υπάρχουν τέτοιες μεθοδεύσεις,με τροπολογίες νύχτας που να προσθαφαιρούν δικαιώματα σε κλάδους επιστημόνων που έχουν λιώσει πισινούς σε σχολές,ακριβώς όπως έγινε και με την παρ2 του αρθ 8 του Ν4030.
Μιλάς για ισχυρά λόμπι,την τροπολογία όμως σίγουρα δεν προσπάθησαν νύχτα να την περάσουν οι ΠΜ,ούτε οι ΑΤΜ,ούτε οι Η/Μ όπως είναι αυτονόητο,άρα μήπως ήταν κανά άλλο λόμπι????

Και επειδή δε με ενδιαφέρει πραγματικά να αρχίζω την ατελείωτη συζήτηση για τα Ε.Δ,να πω απλά τη γνώμη μου:
Τα Ε.Δ ΠΡΕΠΕΙ να επανακαθοριστούν γιατί το σημερινό-διαχρονικό χάλι δε γίνεται να διαιωνίζεται.Μοναδικός ίσως καλός τρόπος να γίνει το Μητρώο Μελετητών Ιδιωτικών Έργων,οπού καθένας προσωπικά μηχανικός αναλόγως της ειδικότητάς του,θα έχει τη δυνατότητα να επιλέξει από μια γκάμα μελετών.Και πάλι όμως,αναλόγως της ειδικότητας να υπάρχει ένα όριο.Π.χ εγώ που είμαι Π/Μ δε θέλω αρχιτεκτονικά πάνω από 1000m2 δε με ενδιαφέρει,ούτε νομίζω οτι μπορώ να σχεδιάζω σωστά ξενοδοχεία κ.λ.π.Αλλά μη μου λες οτι δε μπορώ και μια μονοκατοικία-πολυκατοικία κ.λ.π.Αντίστοιχα σε στατικά,Η/Μ κ.λ.π

Αυτά και παρακαλώ δε θέλω απάντηση,ούτε θα ξαναπαντήσω για Ε.Δ,άλλωστε το θέμα είναι τα αυθαίρετα.Άσε μην κλειδωθεί πάλι κανά topic,κρίμα.... :)

Υ.Γ:Συναδελφικά πάντα ε? :)

Edited by Greenick
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Η τροπολογία μιλούσε για στατικά από ΠΜ και μόνο. (από αρμόδιο ΠΜ συγκεκριμένα).

Για αυτό το λόγω αποσύρθηκε.

και νύχτα και από το λόμπι των ΑΜ. :smile:

(Χαβαλέ κάνουμε ok.?)

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.