Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Το πλήρες κείμενο του νέου Ν/Σ


Engineer

Recommended Posts

Επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο σχεδόν σε όλες τις σοφίτες χωρίς μειωτικό συντελεστή και με συντελεστή υπέρβασης δόμησης 1,9!!! Όπως και στα υπόγεια που υπερυψώθηκαν.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο σχεδόν σε όλες τις σοφίτες χωρίς μειωτικό συντελεστή και με συντελεστή υπέρβασης δόμησης 1,9!!! Όπως και στα υπόγεια που υπερυψώθηκαν.

 

 

Γιατι 1.9??

 

Το βασικο ειναι να δουμε τι θα ισχυσει για τις δηλωσεις που ειναι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωσπικα εκανα 8 σοφιτες.

Ολες εντος της επικλινους στεγης (αυθαιρετης ή μη), κατω απο 2.2μ μεσο υψος και απο το μισο του εμβαδου του υποκειμενου οροφου.

 

ΥΓ. Τελικα υπερισχυουν οι τεχνικες οδηγιες εναντι του ΝΟΚ??

 

Το μπολνταρισμένο μου κάνει εντύπωση...Ωστόσο πως εξασφαλίζεται η πρόσβαση?Με εσωτερική σκάλα?........και είναι κ λειτουργικό προσάρτημα?

 

Δεν εχω ιδέα τινομική ισχύ έχουν οι τεχνικές οδηγίες,αλλά αν είναι ετσι δεν μπορούμε να τις επιακλούμαστε στις ΥΔΟΜ για διευκρίνιση.....εξάλλου αν δεν κάνω λάθος ανέβηκαν στο site του ΥΠΕΚΑ στην ενημέρωση των ΥΔΟΜ, οπότε......ναι έχουν ισχύ και απλά συμπληρώνουν/επεξηγούν ειδικές περιπτώσεις του ΝΟΚ.

 

Το 1,9 δεν το είδα ακόμα,αλλά εχω ακόμα διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες από τις σοφίτες (@terry) θα υπάρξει πρόβλημα με την ερμηνεία του "εντός" του ύψους της στέγης και θα έχει σχέση με την αμφιλεγόμενη "έδραση" της στέγης ...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "εδραση στεγης"?

Υπαρχει ως ορος και μου διαφευγει?

 

 

ΥΓ. Εγω θα ξαναγραψω, περιμενετε να δουμε τι θα κανουν με τις δηλωσεις σε ολοκληρωμενη υπαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

91.  Ύψος στέγης είναι η μεγαλύτερη κάθετη απόσταση από το σημείο έδρασής της έως το ανώτατο σημείο της και αν δεν ορίζεται διαφορετικά, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2,00 μ. από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.


Link to comment
Share on other sites

Αυτά αφορούν τα καινούρια. Ότι δηλώθηκε και περαιώθηκε με τον παλιό νόμο (4014) τελείωσε, capout, end, τέλος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει διαβάσει τον νέο νόμο να μας πει  ποιό είναι το στοιχείο εκείνο που τον καθιστά Συνταγματικό, ενώ ο 4014 κηρύχθηκε αντισυνταγματικός??

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι 1.9??

 

Το βασικο ειναι να δουμε τι θα ισχυσει για τις δηλωσεις που ειναι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη!!

 

Γιατί υπολογίζεται με βάση τα χιλιοστά Χ επιτρεπόμενα ο συντελεστής υπέρβασης και προσωπικά θεωρώ πως όλοι θα ενταχθούν στον νέο νόμο με επαναϋπολογισμό προστίμου που θα απαιτηθεί.

 

 

Το θεωρώ απίθανο να πούνε ότι κάνατε κάνατε με τον 4014 τώρα πάμε παραπέρα.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.