Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα Εκτυπωτής. Τι να πάρω;


jackitox

Recommended Posts

Για ελαφριά χρήση (σκαννάρισμα και εκτυπώσεις Α4) έχω το epson SX130, κόστος αγοράς 30ευρώ και ένα σεττάκι επαναγεμιζόμενες κεφαλές από ebay ~20 ευρώ.

Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, έχω ξεχάσει πως είναι να αγοράζεις μελάνια...

 

Τα 30 ευρώ είναι κόστος μελανιών ή μηχανήματος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To μηχάνημα περίπου 30ευρώ από πλαίσιο. Τα μαμά μελάνια δεν κρατάνε όμως ούτε για ζήτω.

Σεττάκι οι "σπασμένες" κεφαλές και τα μελάνια από ebay ~20e.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μακριά από HP . Δεν έχουν service και στο χρόνο χαλάνε! ; Πέρα από το κόστός των μελανιών πρόσεχε το κόστος του τυμπάνου αν είναι laser!!! To minolta που έχω έχει πάρα πολλές ευκολίες (πραγματικά είχα ενθουσιαστεί όταν το αγόρασα) αλλά όταν άλλαξα το τύμπανο το αναπλήρωσα (370€)!!! 

Ο κανόνας είναι..... αν πληρώσεις πολλά αρχικά μετά δεν έχεις κόστος σε μελάνια, εξαρτήματα ,κλπ... Με τα λίγα θα σου πάρουν τα διπλάσια+ στο βάθος χρόνου! 

 

Κοίτα προσφορές και στο amazon.co.uk ! μπορεί να πετύχεις πολύ καλή προσφορά .

Link to comment
Share on other sites

Xerox ...

 

Είσαι σίγουρος;

 

Έχω ένα Xerox 8560DTN. Με τα εξτρά που έχει πάνω έχει τιμή καταλόγου άνω των 2000€ (2x512MB ram, duplexer, 2 συρτάρια επιπλέον των 550 σελίδων).

 

Μέχρι τώρα έχω τελειώσει τα 3 σετ γνήσιων μελανιών (το κάθε σετ κοστίζει 4 x 90 = 360€. Ευτυχώς το 1 σετ ήταν στην αρχική τιμή) συν αρκετά  σετ τρίτου κατασκευαστή, ένα maintenance kit (180€) και έχω τυπώσει μόλις 10.000 σελίδες. Πλέον μασάει τις σελίδες οπότε δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να τον επισκευάσω.

Μιλάμε για πραγματικό κόστος περίπου 0.35€/σελίδα, ενώ θεωρητικά όταν τον αγόρασα θα έπρεπε να έχει κόστος 0.013€/σελίδα.

 

Χώρια το κόστος του ρεύματος. Όταν τον αγόρασα είχε energy star αλλά μετά από κανά χρόνο του το ανακαλέσανε το σηματάκι.

Σε αναμονή θέλει 43W ενώ σε λειτουργία 230W. Είχα δει το energy star και δεν το έψαξα καλά πριν τον αγοράσω. 43W σημαίνει 43x24x365=377KWh/έτος. Αν υπολογίσω και την ισχύ κατά την εκτύπωση μου βγαίνει πάνω από μισή MWh, όσο να'ναι κοστίζει το ρεύμα.

 

Φίλος που έχει φωτοτυπείο μου λέει τα ίδια, το φωτοτυπικό της xerox του βγήκε χειρότερο από ένα konica minolta.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα πολυμηχάνημα HP Officejet 6300 series, το 2006 το αγόρασα κοντά στα 200 ευρώ πρέπει να ήταν, δεν έχει πάθει βλάβη μέχρι στιγμής πέρα από κάποιο θόρυβο που κάνει κάποιο γρανάζι κατά την κίνηση της κεφαλής στο σκανάρισμα εγγράφου (μάλλον θέλει λάδωμα αλλά δεν το έχω πάει για συντήρηση). Πρέπει να έχω εκτυπώσει περίπου 250 σελίδες από τότε που το πήρα ίσως και λιγότερες. Το ποιό εκνευριστικό που συμβαίνει είναι οτι για ανεξήγητους λόγους χαλάνε τα δοχεία με το μελάνι και σου λέει ο εκτυπωτής "αφαιρέστε και επανατοποθετήστε το τάδε δοχείο μελάνης από την κεφαλή". Την προηγούμενη φορά μου το είχε κάνει με ένα γνήσιο μελάνι έγχρωμο, τώρα συνέβει με το μαύρο μελάνι που ήταν και από αυτά που αδειάζουν και τα γεμίζεις σε κάποιο κατάστημα, αυτό έγινε όταν πήγα να εκτυπώσω την φορολογική μου δήλωση και μερικές σελίδες βγήκαν με καπώς θαμπά γράμματα και μπερδεμένα.....  μετά εμφάνιζε το σφάλμα. Τώρα θα ψάξω να αγοράσω νέο μελάνι και γνήσιο για να μην συμβεί τίποτα.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Για γραφείο, τίμιο για τα χρήματα του Xerox workcentre 3210.

 

Με 70ε περίπου τόνερ (γνήσιο) 4000+ σελίδες αν δεν απατώμαι.

Εχω αλλάξει 2 τόνερ, το έχω κάνα 2-3 χρόνια, απροβλημάτιστο. Εχει σκάνερ (και απο τροφοδότη), φαξ.

 

Ετυχε να το αγοράσω τότε σε προσφορά, αν και σήμερα πάλι είναι πολύ φθηνό. Τώρα για την ποιότητα xerox, τι να πω; κολλητός τυπογράφος έχει 2 ψηφιακά των 80 και 200Κ αντίστοιχα. Μάλλον θα ξέρει κάτι παραπάνω και επέλεξε αυτή τη μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος;

 

Έχω ένα Xerox 8560DTN. Με τα εξτρά που έχει πάνω έχει τιμή καταλόγου άνω των 2000€ (2x512MB ram, duplexer, 2 συρτάρια επιπλέον των 550 σελίδων)....

...................

Φίλος που έχει φωτοτυπείο μου λέει τα ίδια, το φωτοτυπικό της xerox του βγήκε χειρότερο από ένα konica minolta.

 

Το 2008 στο γραφείο που ήμουν είχαμε πάρει τον 6100 laserjet ασπρόμαυρος Α3 και φωτοτυπικό.

Έβγαζε 10.000 σελίδες και η αλλαγή κόστιζε περίπου 60Ε.

 

  Το ίδιο και  ένας μικρός ασπρόμαυρος που έχουμε τώρα.

Είχα και Ηp , εκτυπωτές και Plotter.

  Kαι ένα μικρό Samsung color laserjet με 120Ε που κρατάει <2.000σελίδες με αναλώσιμα 4 κασέτες που κοστίζουν 160Ε.

 

Ενδεχομένως τα υψηλό κόστος αναλώσιμων να είναι πρόβλημα όλων των colour laserjet.

Oπότε αυτό που συμφέρει είναι ένας ασπρόμαυρος καλός laserjet και ένα φτηνό μηχάνημα για έγχρωμες σελίδες που είναι λίγες.

 

Επιμένω για εκτυπωτές/φωτοτυπικά ΧΕROX , δεν είναι τυχαίο που έχει όνομα.

Σα δεύτερη επιλογή ίσως CANON , αλλά δεν πέρασε κάποιος από τα χέρια μου για να πω σίγουρα.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.