Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

για να γλιτωσουμε τα δικαστηρια ο δικηγορος προτεινε το συποθα μηπως και ....συμμορφωθουν.

Οποτε υπογραφει ο πελατης μου την ενσταση, εγω δε χρειαζεται να υπογραψω κατι

Link to comment
Share on other sites

το ΣΥΠΟΘΑ το μόνο που μπορεί να σας πει 

είναι ότι δεν ασχολείται με το ιδιοκτησιακό

 

οπότε πάλι στα δικαστήρια θα πάτε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. Εχω μια περιεργη υποθεση και θα ηθελα τις αποψεις σας. Σε εκτος σχεδιου ακινητο με οικοδομικη αδεια ο ιδιοκτητης εχτισε αυθαιρετα δυο δωματια το 1995 στον ακαλυπτο χωρο απο τα οποια το μισο

(σε τ.μ.) ειναι εντος του οικοπεδου του και το αλλο εκτος. Το εκτος του οικοπεδου τμημα των δωματιων ειναι σε απαλλοτριωμενη δημοσια εκταση που προυπηρχε η αποφαση πριν κατασκευασει τα κτισματα αυτα. Τι κανω εγω με αυτα τα δωματια? μπορουν να τακτοποιηθουν με 4178? και αν οχι τι γινεται με τα τ.μ. τους που βρισκονται εντος του οικοπεδου?

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι αυτό ανήκε στο οικόπεδό του και μετά ρυμοτομήθηκε? γιατί αν ήταν πάντα δημόσια έκταση δεν συζητάμε...

 

Για τα ρυμοτομούμενα τμήματα έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι 2 είναι οι προϋποθέσεις για να τακτοποιηθούν.

α)Να υπάρχουν εμπράγματα δικαιώματα των πολιτών

β)Να μην έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση, δηλαδή να μην έχει αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης.

 

Αν ισχύουν και τα 2 παραπάνω μπορείς να τακτοποιήσεις χωρίς όμως να θίγεται το κύρος της απαλλοτρίωσης που σημαίνει όταν αυτή συντελεστεί τα γκρεμίζουν και δεν σε αποζημιώνουν.

 

Διαφορετικά το γκρέμισμα είναι μονόδρομος και λογικά μιλάμε για όλο γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως θα σταθεί και θα λειτουργεί το μισό δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

παπο το 1975 ηταν δημοσια εκθεση βαση Β.Δ. και η αυθαιρεσια ηταν το 1975. και αν δε τα γκρεμιζει τι κανω εγω σαν μηχανικος για το εντος οικοπεδου κομματι των κτισματων?

Link to comment
Share on other sites

τα εντός τα ρυθμίζεις και εξηγείς στον πελάτη σου

ότι για τα υπόλοιπα αν δεν τα κατεδαφίσει τώρα  ο ίδιος

κάποτε θα κατεδαφιστούν με το άρθο 27 του 4178 (μετά από επιβολή προστίμων κλπ)

Διαλέγει και παίρνει!

 

Πρόβλημα σ' αυτές τις περιπτώσεις προκύπτει  

με το ΔΕΔΟΤΑ  (π.χ μισό δωμάτιο-μισή στέγη κλπ-αλλά αυτό ίσως και να ξεπερνιέται με μια ναφορά στα δεδομένα σου )

όπως και με τη  β/μ (που θα πρέπει να τη σκεφτείς  και να  εξηγήσεις τους τυχόν συνδυασμούς σου)

 

Προσωπικά θα έδινα τη β/μ βασιζόμενος στο άρθ 27  

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διαφωνώ με την τακτοποίηση μισού κτιρίου όπως επίσης και με την έκδοση βεβαίωσης σε τέτοιο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.