Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Good wines... ή αλλιώς "καλά κρασά", που έλεγε κι ένας καθηγητής μου. Επίσης έλεγε "ζήσε Μάη να φας τριφύλλι".... Εμείς ούτε το Μάη θα έχουμε ξεμπερδέψει!!!

 

ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο, τότε λιγοστεύουν ακόμη περισσότερο οι μηδαμινές περιπτώσεις "προσυμφώνου".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω ηδη διαφωνησει

και με τον  τιτλο του συγγραμματος

και με το περιεχομενο του, ως προς την ερμηνεια του αρθρου  5...

 

με αυτο

 

http://www.michanikos.gr/files/file/988-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9D417813/

 

 

και παραθετω αυτουσιο το αρθρο 5 παρ. 2 εδ. γ

" η οριστικη συσταση διηρημενων ιδιοκτησιων και ο ορισμός  των τμηματων αποκλειστικης χρησης. καταρτιζεται μετα την πληρωμη κλπκλπκλπ..."

 

δεν λεει πουθενα οτι απαιτει την υπαρξη "κτισματων" στα τμηματα αποκλειστικης χρησης..

Αρα αυτα μπορει μερικα να ειναι και αχτιστα.

 

Εξ αλλου και η συσταση καθετης...αυτο τον σκοπό εχει.

Να διανειμει  το δικαιωμα δομησης  σε πλειονα "τμηματα"  στο αυτο οικοπεδο...

 

Δεν την απαγορευει εαν   υφιστανται ηδη κτισματα...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

τελικά στις δικαιοπραξίες χρειάζεται ΠΑΝΤΟΥ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ?

 

εχω περίπτωση ακινήτου προς μεταβίβαση, εντός οικισμού με Ο.Α. στο οποίο έγινε ρύθμιση ΗΧ. Αυτό βάσει του άρθρου 3 παρ 1γ (ι) αποτελεί εξαίρεση (εντός οικισμού με Ο.Α. και δεν απαιτεί εξαρτημένο τοπογραφικό. έκανα λοιπόν μη εξαρτημένο τοπογραφικό, αλλά η συμβολαιογράφος ζητά εξαρτημένο

 

το έχετε συναντήσει ?

Link to comment
Share on other sites

αν  της κανεις δωρο την "εγκυκλιο" του συλλογου τους... θα πεισθεί???

 

http://www.michanikos.gr/files/file/988-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9D417813/

 

 

υγ

δεν μας λες και την περιοχη....ετσι να δουμε πού δεν εχει φθασει ακομα το ...ΙΝΤΕΡΝΕΤ???? :smile: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι μία γνώμη για την παρακάτω περίεργη περίπτωση που μου έθεσε η συμβολαιογράφος που συνεργάζομαι:

 

Κατασκευαστής έχει φτιάξει πολυκατοικία με αυθαίρετα σε διάφορα σημεία και δεν έχει κάνει σύσταση.

Κάποιος συνάδελφος μηχανικός κάνει 4178 για όλη την πολυκατοικία για να αποπληρώσει το 30% ο κατασκευαστής και να μπορέσει άλλος συμβολαιογράφος να κάνει τη σύσταση.

Έρχεται ο πελάτης και θέλει να αγοράσει ένα διαμέρισμα από την πολυκατοικία, το οποίο έχει σχετικά με την υπόλοιπη πολυκατοικία λίγες αυθαιρεσίες (μία μικρή).

Η συμβολαιογράφος μου θέλει (και λογικά κατά τη γνώμη μου) ξεχωριστή βεβαίωση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα (μετά τη δημιουργία σύστασης) ενώ ο μηχανικός του κατασκευαστεί θέλει να προσαρτήσει τη βεβαίωση της συνολικής υπαγωγής της πολυκατοικίας.

 

Το θέμα είναι ότι έτσι δεν προφυλάσσεται ο αγοραστής από την υποχρέωση αποπληρωμής του 70% για όλο το ποσό της πολυκατοικίας και όχι για το ποσό που του αναλογεί.

 

Πως μπορεί όμως να γίνει τεχνικά; Υπαγωγή όλης της πολυκατοικίας->Σύσταση->Νέα υπαγωγή για το διαμέρισμα μόνο και πληρωμή προστίμου επ'αυτού;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και για την σύσταση ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε βεβαίωση για κάθε νεα οριζόντια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να ακούσω και τον μηχανικό του αγοραστή, αν και φαντάζομαι ότι αυτός... δεν υπάρχει!!! Πάμε στην περίπτωσή σου τώρα...

 

Ορθά έγινε 4178 για όλη την πολυκατοικία, στο όνομα του εργολάβου, αφού δεν υπάρχει σύσταση.

Ορθά, με την πληρωμή του 30%, μπορεί να γίνει σύσταση και μεταβίβαση. ΣΕ ΑΥΤΗΝ την πράξη, θα προσκομιστεί ΜΙΑ βεβαίωση, για όλη την πολυκατοικία.

ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΣΤΑΣΗ, τότε θα πρέπει να δοθεί ΒΕΒΑΙΩΣΗ για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ διαμέρισμα, που απ' ότι κατάλαβα ζητάει ορθά η συμβολαιογράφος.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, θα προσκομιστεί ΚΑΙ η ΔΗΛΩΣΗ (όχι η βεβαίωση που λέει ο άλλος μηχανικός) ολόκληρης της πολυκατοικίας, ως νομιμοποιητικό στοιχείο!!!

 

Η βεβαίωση για το διαμέρισμα, δεν θα γράφει το ποσό για το συγκεκριμένο διαμέρισμα, άρα ούτε αυτή τον προφυλάσσει από κάτι.

 

Πώς μπορεί να γίνει τεχνικά???

Ενδεχομένως, εκτός από το να γραφτεί "κάτι" ρητώς στο συμβόλαιο, δεν μπορεί να υπάρξει άλλη κατοχύρωση ότι θα αποπληρωθεί (εκτός από τον ιδιοκτήτη) το υπόλοιπο 70%.

 

Αυτό με τη νέα υπαγωγή, είναι λίγο δύσκολο. Θα πρέπει με τη δήλωση του 30% να γίνει η σύσταση. Μετά όμως εάν θα ξαναγίνει υπαγωγή για το αυτοτελές διαμέρισμα, τι ποσό θα συμψηφίσεις από το αρχικό 30% και πώς? Επίσης, θα πρέπει να αφαιρεθεί το διαμέρισμα από την αρχική δήλωση, κάτι τέτοιο όμως θα βγάζει (μάλλον) "άκυρη" την πρώτη βεβαίωση που έγινε η σύσταση!!!

 

ΥΓ: Και ξαναλέω.... άραγε ο μηχανικός του αγοραστή ΤΙ τον συμβουλεύει????

 

 

@FAETHON

??? Αφού ΠΡΙΝ τη σύσταση έχουμε ΜΙΑ ιδιοκτησία, πώς θα δώσουμε βεβαίωση για Χ ιδιοκτησίες???

Edited by architect_duth
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: το edit πως γίνεται γιατί είδα ένα ορθογραφικό λάθος πιο πάνω;

 

Σωστά λες πως προς το παρόν δεν υπάρχει Μηχανικός από την πλευρά του αγοραστή. Τώρα αν θα εμπλακώ εγώ δεν το γνωρίζω ακόμα... :) Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση σίγουρα θα χρειαστούν κάποιον για να συγκρίνει τη σύσταση με την πραγματικότητα. Αλλιώς τους βλέπω μετά για συναινέσεις και ...ενέσεις...

 

Αυτό που περιγράφεις έχει απόλυτη λογική.

 

Και εμένα η λύση ξεχωριστή υπαγωγή για το διαμέρισμα μετά την πρώτη δε μου φαίνεται σωστή.

 

Και εγώ βλέπω πως η "προστασία" του αγοραστή μέσω των συστημάτων του ΤΕΕ δε μπορεί να προβλεφθεί. Μάλλον νομικά θα πρέπει να γίνει...

Edited by MANOSKOK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.