Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει αναφερθει προηγουμενος αλλα θελω διευκρινηση.

 

Στη αποφαση του  2184/2013 που αναφερεται στην διαδικασια ηλ.υποβολης δικαιολογητικων στο αρθρο 2 παρ.2β λεει:

 

"β. Για την εφαρμογή της παρ. 3 του άρθρου 3 του Ν. 4178/2013 ως αντίγραφα των σχεδίων από το πληροφορι−
ακό σύστημα προσκομίζονται και επισυνάπτονται αντίγραφα των σχεδίων που φέρουν υπογραφή και σφραγίδα Μη−
χανικού, στα οποία αναγράφεται ο ηλεκτρονικός κωδικός της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του Ν. 4178/2013, που
εξάγεται από το πληροφοριακό σύστημα.
Σε περίπτωση δε που τα συγκεκριμένα σχέδια δεν έχουν υποβληθεί ηλε−
κτρονικά
στο πληροφοριακό σύστημα κατ’ εφαρμογή της παρ. 1 του παρόντος άρθρου τα αντίγραφα των σχεδίων
φέρουν υπογραφή και σφραγίδα Μηχανικού, αναγράφεται σε αυτά ο ηλεκτρονικός κωδικός της δήλωσης καθώς και
η δήλωση του Μηχανικού
ότι έχει στη διάθεσή του όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες και θα τα υποβάλ−
λει ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας.
"

 

Στη παρ. 3 του άρθρου 3 του Ν. 4178/2013 λεει:

"3. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν σε δικαιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων, στα οποία

υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις του παρόντος νόμου, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οι−
κοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή
των χρήσεων αυτών
και επισυνάπτονται επιπλέον, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό
σύστημα του άρθρου 10 του παρόντος των σχεδίων που τις απεικονίζουν."

 

1ον Τι σημαινει "επι ποινής ακυρότητας". 

2ον. τι σημαινει "κατασκευες ή χρησεις"

2ον. Στα συμβολαιογραφικα εγγραφα, σε περιπτωση μεταβιβασης ακινητου,  θα γινει καποια αναφορα στα σχεδια (υπαρχοντα ή μη) με τον ηλεκτρονικο κωδικο, δηλωση μηχ. για απαραιτητα εντυπα κλπ

3ον .Στα συμβολαιογραφικα εγγραφα σε περιπτωση μεταβιβασης αδομητου οικοπεδου ή αγροτεμαχιου θα αναφερθει πουθενα ηλ.κωδικος ή δηλωση μηχανικου ....και αν ναι για ποιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

1. σημαινει οτι ακυρωνεται το συμβολαιο

2. οτι στο ακινητο υπαρχει αυθαιρετη κατασκευη ή αυθαιρετη χρηση

3. τι εννοεις υπαρχοντα ή μη. Εισαι υποχρεωμενος να υποβαλλεις τα σχεδια στη συμβολαιογραφο αναγραφοντας επανω κ τη συγκεκριμενη δηλωση

4. φυσικα θα αναφερθει ο κωδικος της βεβαιωσης του μηχανικου επειδη ...ετσι οριζει ο νομος

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο largy,

αν και για να πω την αλήθεια έχω ακούσει να δίνουν μηχανικοί μόνο τόπο και κατόψεις και τίποτε άλλο...

ακόμα οι συμβολαιογράφοι δεν έχουν πάρει χαμπάρι φαντάζομαι τι λέει ο 4178....

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο largy,

αν και για να πω την αλήθεια έχω ακούσει να δίνουν μηχανικοί μόνο τόπο και κατόψεις και τίποτε άλλο...

ακόμα οι συμβολαιογράφοι δεν έχουν πάρει χαμπάρι φαντάζομαι τι λέει ο 4178....

πρεπει να δινουμε και ολα τα υπολοιπα?δεδοτα, υπευθυνες δηλωσεις,ε9?αντιγραφα σχεδιων αναφερει ο νομος.

και εγω στις περιπτωσεις που ειχα μετα την ισχυ του 4178 εδωσα αδεια, τοπογραφικο με 651/77-1337/83, κατοψη και βεβαιωση με το πεντασελιδο

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δινουμε και ολα τα υπολοιπα?δεδοτα, υπευθυνες δηλωσεις,ε9?αντιγραφα σχεδιων αναφερει ο νομος.

και εγω στις περιπτωσεις που ειχα μετα την ισχυ του 4178 εδωσα αδεια, τοπογραφικο με 651/77-1337/83, κατοψη και βεβαιωση με το πεντασελιδο

 

εγώ τώρα που το ψάχνω για ένα συμβόλαιο η συμβολαιογράφος μου έχει ζητήσει μόνο βεβαίωση, τοπογραφικό (κράτησα παλιό αφού του είχα προσθέσει παρανομίες με χρώμα) και κατόψεις. Εγώ θα της δώσω extra και τα υπόλοιπα σχέδια που περιγράφουν το κτίσμα με τις παρανομοίες που ρυθμίστηκαν.

δεν ξέρω να σου πω τι είναι το σωστό. παρα μόνο το τι μου ζητάνε...και τι καταλαβαίνω εγώ από τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει προηγουμενος αλλα θελω διευκρινηση.

 

Στη αποφαση του  2184/2013 που αναφερεται στην διαδικασια ηλ.υποβολης δικαιολογητικων στο αρθρο 2 παρ.2β λεει:

......

3ον .Στα συμβολαιογραφικα εγγραφα σε περιπτωση μεταβιβασης αδομητου οικοπεδου ή αγροτεμαχιου θα αναφερθει πουθενα ηλ.κωδικος ή δηλωση μηχανικου ....και αν ναι για ποιο λογο?

σε αδομητο ποιον κωδικο θα δωσεις στο συμβολαιογράφο? ποια δηλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας (για αυθαιρεσίες σε διαμέρισμα προ 1983) υποβάλλω στο συμβολαιογράφο βεβαίωση, αποτύπωση κάτοψης διαμερίσματος (υφιστάμενη κατάσταση) με τη σχετική βεβαίωση και αριθμό βεβαίωσης και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη. Σωστά;

Το "πεντασέλιδο" που αναφέρεται στο post #65 ποιο είναι;

Ορίζεται κάπου ποια πρέπει να είναι η κλίμακα στην κάτοψη;

Link to comment
Share on other sites

............... και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη..........

 

Αυτό είναι δική σου υποχρέωση;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.