Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

3. Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων/γηπέδων που έχουν 

συμπεριληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξί−

ες εν γένει, οι οποίες είναι εντός της αποκλίσεως του 

προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν 

απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, κα−

θώς και η διόρθωση – τροποποίηση των τίτλων κτήσης 

για την έκδοση άδειας δόμησης.

 

Έχω τη γνώμη πως η διόρθωση τίτλου έχει να κάνει με αυτό ακριβώς που έχω βάλει με bold.

Η συνήθης πρακτική σε ένα συμβόλαιο αγοραπωλησίας είναι η αναγραφή της φράσης "κατά προηγούμενο τίτλο κτήσης το εμβαδόν ήταν τάδε, κατά νεότερη καταμέτρηση του μηχανικού τάδε...το εμβαδόν είναι τόσο...κλπ" 

Με την παράγραφο αυτή καταλαβαίνω ότι αν ήθελες να αιτηθείς άδεια δόμησης και η απόκλιση εντός σχεδίου ήταν πάνω από 5%,  θα έπρεπε να προβείς  σε διόρθωση συμβολαίου ώστε το αναφερθέν εμβαδόν να ταυτίζεται με το αποτυπωθέν και η κατάσταση που περιγράφει ο τίτλος, σε σχέση με αυτή που παρουσιάζεται στο τοπογραφικό για έγκριση δόμησης, να ταυτίζονται.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως συμφωνώ αλλά σε κάθε περίπτωση από τη στιγμή που δουλεύουμε για δικαιοπραξία δε πρέπει να προβλέπουμε και την έκδοση άδειας δόμησης; 

To 5% προκύπτει και από άλλη διάταξη (δε την έχω πρόχειρη αυτή τη στιγμή) σχετικά με την απόκλιση. 

Δε ξέρω, νομίζω πως κανονικά θέλει απόφαση χρησικτησίας για το υπόλοιπο και νέο τίτλο. 

Link to comment
Share on other sites

χριστοφορε,

στα οικοπεδο αυτο, απο την διανομη του μεχρι σημερα,  που ζητας εσυ ΑΔ..

εχουν γινει 8 συνολικα μεταβιβασεις....

 

Δλδ σε κανενα  απο τα παραπανω συμβολαια   δεν ειχε γινει ουτε εμβαδομετρηση ουτε ειχε επισυναφθει τοπογραφικο με την πραγματικη εκταση...!!!!!

[και πώς προεκυψε τοση διαφορα στο εμβαδον σε οικοπεδα  εκ διανομης...καλο θα ήταν να εξετασθει πρωτα-πρωτα...διοτι δεν δικαιολογειται...]

 

Αν ο σημερινος  ιδιοκτήτης  πουλουσε στα σωστα τμ.  με ενα- επι τελους- σωστο τοπογραφικο,   θα ηταν υποχρεωμενος να πληρωσει "φορο  διαφοράς"...αυτο που λενε και φορο "χρησικτησιας",  επειδη ξεπερναει καποιο ποσοστό αλλα και καποιο ποσό...[οπως οριζεται στις διαταξεις περι μεταβιβασης ακινήτων...]

 

Σημερα, που ο 8ος αγοραστης θελει να εκδοσει ΟΑ...εχει προβλημα,  διοτι ξεπερναει και τα πολεοδομικα ορια  επιτρεπόμενης απόκλισης...

...αρα απαιτειται οχι μονον να πληρωσει την διαφορά,  αλλα να  επαναλαβει-διορθωσει το συμβολαιό του...

 

Το αν απαιτειται διορθωση και όλων  των προηγουμενων συμβολαιων..ειναι  ενα θεμα...που εξαρτάται απο πολλες παραμετρους...

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έχω ξαναρωτήσει αλλά ξανασυνάντησα πρόβλημα με συμβολαιογράφο...'οταν έχεις πληρώσει το 30% σε μια αίτηση αυθαιρέτου με τον νέο νόμο, σου εκδίδει το σύστημα την βεβαίωση για την μεταβίβαση????Εγω νομίζω πως όχι, και πρέπει να δώσω βεβαίωση απ[ό νέα αίτηση και να επισυνάψω το έντυπο του αυθαιρέτου που να λέει για την εξόφληση του 30%!!!καλά τα λ'έω?

Link to comment
Share on other sites

H διαδικασία για να βγει βεβαίωση μετά από μεταφορά του 4014 με πληρωμένο το 30% του προστίμου ποια είναι;

Πρόστιμο 4014=Πρόστιμο 4178

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το γράφω εδώ, αν και νομίζω η περίπτωσή μου σηκώνει ξεχωριστό θέμα!

 

Σε κτίριο με Ο.Α. του 1966, τακτοποίησα με το Ν4014/11 ως προς την αλλαγή χρήσης 2 ισόγεια καταστήματα

που στην άδεια φαινόταν ώς κατοικία. Παλαιότητα έβαλα εννοείται πριν το 1983 όπως κι ισχύει. Δημόσια έγγραφα ένα σωρό.

 

Οι ιδιοκτήτες πλήρωσαν τα πρόστιμα κι αποφάσισαν να κάνουν σύσταση για τα συγκεκριμένα καταστήματα.

 

Ακούστε τον απόλυτο παραλογισμό!!!

 

Η υποθηκοφύλακας αρνείται να κάνει τη μεταγραφή διότι λέει ότι ο νόμος μιλάει για 30 χρόνια κι αυτά έχουν περάσει από το 1983 που έβαλα σαν παλαιότητα!!!

 

Ομολογώ με προβλημάτισε το σκεπτικό της, αλλά με ποιο δικαίωμα δεν κάνει δεκτή τη βεβαίωση μηχανικού που της έδωσα!

Για να κάνει δεκτή την βεβαίωση απαιτεί λέει αναθεώρηση αδείας! Αυτή δεν είναι εφικτή (για πολλούς λόγους), οπότε ο άνθρωπος τι κάνει τώρα???

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

η υποθηκοφυλακας ειναι υποχρεωμενη να απαντησει "εγγραφως"

 

και να αιτιολογησει την αρνηση της

 

αρα

την παιρνεις...την αναρτάς

και

ταλεμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό γιατί ζεις τις μεγάλες στιγμές της δημιουργίας ενός ακόμη πλάσματος με επαγγελματική ιδιότητα μηχανικού πολεοδόμου - υποθηκοφύλακα.

 

Συγνώμη που δεν προσθέτω κάτι στον προβληματισμό σου, αλλά για να αντιμετωπίσεις τη συνέχεια της κατάστασης θα χρειαστείς πολύ χιούμορ ... και κουράγιο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.