Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μου ζητηθηκε να κανω ενα τοπογραφικο διάγραμμα σε ένα οικοπεδο εντος οικσιμου. Το οικόπεδο έχει προκύψει από κατάτμηση ενός μεγαλύτερου το 1988. Στο τοπογραφικό της κατάτμησης εμφανίζεται το προς μέτρηση τμήμα με προσωπο 19.00μ, Κατά τη μέτρηση το οικόπεδο (το οποίο είναι περιφραγμένο) το βρήκα με 17.00μ πρόσωπο. Ο ιδιοκτήτης μου είπε οτι υπάρχει αντιδικία από το 1989 και έχει τελεσιδικήσει το 1999 με τον όμορο ιδιοκτήτη, όχι αυτόν που έχει το άλλο τμήμα της κατάτμησης, και έχει κερδίσει το δικαστήριο αλλά δεν έχει βάλει τα όρια σύμφωνα με το δικαστήριο από το 1999. Κατά τη γνώμη σας εγω πρέπει να βάλω το όριο εκεί που λέει χωρίς περισσότερο ψάξιμο ή θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο και αν χρειαστεί να δείξω τα ορία που υφίστανται τώρα. Παρεμπίπτοντος μου φάνηκε περίεργο που εδω και 17 χρόνια δεν έχει αλλάξει τα όρια οποως λεει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχειστα χερια του δικαστικη  αποφαση επρεπε να την ειχε "εκτελεσει" με αποβολη του εναγομενου απο την λωριδα, την αφαιρεση και μετατοπιση  των οριων....

Τελικα

αυτος τι ζηταει απο σενα?

 

Να αποτυπωσεις "οπως ειναι" εντος των οριων του

ή να βεβαιωσεις εσυ, ως δικαστης "εκ πλαγιου",  τα περι της ισχυος ή μη της αποφασης  και να τα  δείξεις "μεσα" στο "ξενο" οικόπεδο???

 

Εσυ θα δειξεις τα ορια που βλεπεις.

 

Αυτος ας παει στον δικηγορο του "δια τα περαιτερω"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά αυτό που μου ζητάει με βάση τα όρια που είδα και μέτρησα είναι να δείξω το πλάγιο όριο μετατοπισμένο από την υφιστάμενη περίφραξη εντός τού ξένου οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχαστεί ο συνάδελφος να πάρει υπογραφή ιδιοκτήτη στο τοπογραφικό ότι τα όρια υποδείχθηκαν από αυτόν. Η μέτρηση θα γίνει με βάση τα υλοποιημένα. Αλλιώς ας βάλει τα ορόσημα του σωστά αφού πληρώσει πρώτα για χάραξη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω να ανεβάσω δικαιολογητικό σε μία τακτοποίηση ένα Τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ. 

 

Η τακτοποίηση αναφέρεται σε ακίνητο χωρίς Οικοδομική Άδεια, οπότε είναι τσεκαρισμένο στα δικαιολογητικά το "Τοπογραφικό διάγραμμα (εξαρτημένο ΕΓΣΑ)" και απαιτείται για πληρότητα (απομένει δηλαδή 1 δικαιολογητικό)

 

Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να επιλέξω να ανεβάσω τοπογραφικό, καθώς είναι απενεργοποιημένη η επιλογή στα αριστερά (η μαυρη κουκίδα)

 

 

Έχει τύχει σε κάποιον? Γνωρίζεται τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλο browser, είναι εντός ή εκτός σχεδίου;

 

Απ' όσο θυμάμαι αρχεία μπορείς να υποβάλεις σε οριστική υπαγωγή.

 

Δοκίμασε να το φέρεις σε υπαγωγή, στα σχόλια γράψε ότι έχεις θέμα με την υποβολή του τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.