Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ε πως δεν έχει αλλάξει η θέση των κτισμάτων; Δε γίνεται να μην άλλαξε τίποτε από τα 2. Η το οικόπεδο μίκρυνε ή το κτίριο κουνήθηκε (σε σχέση με το πως ήταν σχεδιασμένο στην άδεια μιλάμε πάντα). Εσύ θέλεις να πεις ότι ουσιαστικά ποτέ δεν ήταν στη σωστή απόσταση απλά το έδειξε αλλού και υπ αυτή την έννοια λες ότι δε μετακινήθηκε. Έδειχνε π.χ. απόσταση 4μ. από τα όρια (έστω Δ=4) κι εσύ το μετράς και βρίσκεις 3μ. από τα όρια. Ε, το τμήμα του ενός μέτρου που μπαίνει μέσα στο Δ είναι αυθαίρετο και υπολογίζεται με ΥΔ ΥΚ και συντελεστή πλάγιας απόστασης.

 

Sorry αν κάτι δεν καταλαβαίνω καλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, καπως ετσι..

Ειναι διαφορετικο σε καποια σημεια το τοπογραφικο σε σχεση με την πραγματικοτητα..

Τα περισσοτερα κτισματα ετσι κι αλλιως προυπηρχαν (προ 1955), προσθηκη εκανε το 1988 

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι οτι δεν εχει σωστο τοπογραφικο, μαλλον εσκεμενα, για να του βγουν τα Δ..

Τα θεματα που μου προκυπτουν ειναι τα εξης

 

1)Στην προσθήκη που εκανε, στη δομηση προσμετραται και μια μπαζωμενη βεραντα που ειναι ουσιαστικα ΗΧ, και μετα ο ιδιοκτητης το εκλεισε με κουφωματα και αποτελει κι αυτο εσωτερικο του σπιτιου..Αυτο το κομματι ο μηχανικος το εδειχνε οτι εχει το Δ που επρεπε, κατι που ομως δεν ισχυει. Αντι για 2,5 μ ειναι π.χ 1 μέτρο. Απ τη στιγμη που αυτο φαινεται στη δομηση, εγω θα το τακτοποιουσα με αναλυτικο. Τώρα όμως που στην ουσία παραβιάζει το Δ, τι γινεται? Παει με αναλυτικο και οσο παραβιαζει το Δ σε αλλο φύλλο σαν υπέρβαση..?

 

2)Τον έλεγχο για υπερβαση δομησης και καλυψης βασει ποιου τοπογραφικου την κανουμε τωρα?

 

Τελικά ποσο ισχυ θα εχει το τοπογραφικο της άδειας?

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό της άδειας έχει ισχύ μέχρι να ανακληθεί.

Ωστόσο αν χρειαστεί μελλοντική πράξη θα πρέπει να γίνει καινούριο αφού αυτό δεν είναι ορθό.

Για την τακτοποίηση αν είσαι εντός σχεδίου δεν απαιτείται να κάνεις καινούριο. Αν θεωρείς όμως ότι η κατάστασή είναι τόσο στρεβλή που δεν μπορείς να ελέγξεις τα αυθαίρετα τότε μπορείς να κάνεις καινούριο.

 

Αυτο που μετρούσε στη δόμηση όντως θα πήγαινε με αναλυτικό αν ήταν στη σωστή θέση αλλά δεν είναι.

 

Σου ξαναλέω λοιπόν εγω τι θα έκανα. Θα περνούσα την αποτύπωσή μου πάνω στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας και ότι εξέχει από το εγκεκριμένο περίγραμμα θα πήγαινε προς τακτοποίηση με ΥΔ ΥΚ και πλάγια όρια όπου παραβιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τακτοποίηση αυθαιρέτου με αδεια σε κάθετη συνιδιοκτησία εντός σχεδίου(χωρίς πράξη εφαρμογής) αποτύπωσα μονο το δικό μου τμήμα μιας και μας δίνει την δυνατότητα ο νόμος, το άλλο τμήμα ειναι αδόμητο. Το τοπογραφικο της συστασης και της Ο.Α ειναι το ιδιο. Στην υφιστάμενη ομως κατασταση εχω αποκλισεις και ως προς το σχημα και ως προς το εμβαδο του οικοπέδου της αδειας  λογω λάθος μέτρησης που εγινε τοτε. Στην υφιστάμενη κατάσταση στο δικο μου τμήμα εχω 40τμ παραπάνω σε σχέση με την άδεια.

 

Αφενός η συσταση δεν μπορει να τροποποιηθεί πριν γινει η τακτοποιηση και αφετέρου δεν γνωρίζω αν ο ετερος συνιδιοκτήτης ειναι διαθέσιμος να συναινέσει για την τροποποιηση της. Αν συμφωνήσει ο συνιδιοκτήτης για την τροποποίηση και υπο την προυπόθεση οτι εγω θα ανεβασω οπωσδήποτε το νεο τοπογραφικο γιατι υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις σε σχέση με την άδεια,  πως με συμβουλευετε να προχωρήσω.

 

Καταρχήν οταν εχω κάθετη το +-5% αναφέρεται σε ολο το οικόπεδο και οχι σε τμήμα καθέτου, σωστα?

 

Α) Να μετρησω και το τμημα της άλλης κάθετης και αν η αποκλιση ειναι μεσα στο +-5% για το όλο οικόπεδο, οι υπολογισμοί να γίνουν βάσει του Εμβαδού που εχει το τμήμα μου στο τοπογραφικό της άδειας  και ας εχω ανεβασει νεο τοπογραφικο. Στο νεο ομως τοπογραφικό που θα ανεβάσω θα πρέπει ήδη απο πριν να εχει γινει ενα προσύμφωνο μεταξυ των συνιδιοκτητών για να αποδεχτούν τα νέα ποσοστά συνιδιοκτησίας?

 

Β) Αν μετρησω και το τμημα της άλλης κάθετης και η αποκλιση ειναι μεγαλύτερη απο +-5% για το όλο οικόπεδο τοτε οι υπολογισμοί μιας και δεν μπορώ να πατήσω λόγω απόκλισης στα Εμβαδά της άδειας θα βγουν βάσει των νεων Εμβαδών  της συνιδιοκτησίας απο το προσύμφωνο που θα εχει ηδη γίνει?

 

Γ) Ο εταιρος συνιδιοκτητης δεν συμφωνει για την τροποποιηση της σύστασης. Η μόνη λύση ειναι να μπαλαμουτιασω το Ε του δικου μου τμήματος της μέτρησής μου, με ενδεχομενο να μπλέξω μελλοντικά, και να το κάνω ακριβώς ίδιο με της σύστασης μιας και οι συμβολαιογράφοι απαιτούν στις κάθετες να υπάρχει πλήρης ταυτιση των Ε χωρις την παραμικρή απόκλιση για να μην γίνει τροποποιηση και να προχωρησω στην τακτοποιηση.

 

Συγνωμη για το μακρυσκελές post  αλλα ειναι μπερδεμα και ο γραπτός λόγος δύσκολος.

Link to comment
Share on other sites

Στην καθετη μοιραζουν οι ιδιοκτητες το δικαιωμα δομησης σε συγκεκριμενο τμημα του οικοπεδου

Αν καποιος εχει χτισει περισσοτερα τμ. απο οσα του ανηκαν, δεν επηρεαζεται η αλλη, συμφωνα με το 25 του 4178

 

 

τι σημαινει αυτο???

"Στην υφιστάμενη κατάσταση στο δικο μου τμήμα εχω 40τμ παραπάνω σε σχέση με την άδεια."

 

 

Ανεξαρτητα τι   σου λεει ο πελατης σου, δεν μπορεις να εχεις "μεγαλυτερο τμημα" με εσωτερικη  περιφραξη....

για τον λογο οτι και οι περιφραξεις απαγορευονται....

 

Εισαι εντος σχεδιου,  εχεις    αδεια και τοπογραφικο κανονικο......δες αν υπαρχουν αποκλισεις και τι ειδους

και τα λεμε

 

υγ

και να συμπληρωσω οτι

ο σδ. υπολογιζεται με βαση το ποσοστο οικοπεδου. Τι μετραει και άλλα επι πλεον  40 τμ... και με ποιον σκοπό...???

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η κάθετη συστήθηκε μετά την έκδοση της άδειας ή πριν;

Σε πρώτη φάση αποτύπωσε ολόκληρο το οικόπεδο να δεις συνολικά τι έχει συμβεί. Αν βλέπεις ότι το οικόπεδο έχει μεγάλες αποκλίσεις σε σχήμα. όρια και έκταση, σημαίνει ότι έγινε ψευδής αποτύπωση, οπότε εισέρχεται η ιδέα του να υπολογιστεί το πρόστιμο του κτιρίου σαν να μην έχει άδεια. Στο απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος τι φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

απαντησε και ο παυλος

με τον οποιο συμφωνω

 

και προσθετω

δλδ  ζηταει ο πελατης σου απο τον αλλον τον αδομητο

να συμφωνησει και να τροποποιησουν ην συσταση και να παρει περισσοτερα τμ και περισσοτερο ποσοστο στο οικοπεδο?

 

[και παραπονειται  απο πανω, που ο αλλος δεν θελει...] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

 

40 τμ παραπανω το δικο μου τμημα οικοπεδου της υφισταμενης καταστασης σε σχεση με την αδεια. Οπως ειπα το αλλο ειναι αδομητο και δεν το μετρησα. Απο μια προχειρη μετρηση του αλλου τμηματος απο το Google earth ( με αβεβαιοτητα σιγουρα) προκυπτει να εχει τα τμ της συστασης.Ο δικός μου δεν υλοποιησε τα ορια στην πραξη οπως ηταν στην αδεια ( τοποθετησε αλλου την περιφραξη) και αυτο προκυπτει και απο συζητηση που ειχα με εναν απο τους ομορους που μου ειπε οτι εχει μπει μεσα στο δικο του. Απο εκει μαλλον προκυπτουν τα παραπανω 40 τμ για τα οποια ο ομορος πλεον τα εχει αποδεχθει και δεν θετει θεμα διεκδικησης απο οτι μου ειπε μιας και εχουν περασει πολλα χρονια ( η αδεια βγηκε το 80)

 

Pavlos 33

 

Κτηματολογιο δεν υπαρχει και η συσταση εγινε πριν την εκδοση Ο.Α.

Δεν ειμαι σε καμια περιπτωση απο αυτες που λεει το παραρτημα για να θεωρησω οτι δεν εχει Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν το πρόβλημα δεν αφορά όλο το οικόπεδο αλλά το νοητό όριο διαχωρισμού των καθέτων (το οποίο παρανόμως υλοποιήθηκε με περίφραξη) μήπως να τα βρουν μεταξύ τους πρώτα επαναφέροντας το όριο στη σωστή του θέση;

Υπάρχουν και περιπτώσεις που μπορεί να μην αναφέρεται στο παράρτημα, αλλά ως μηχανικοί κρίνουμε ότι για τον υπολογισμό προστίμου δεν λαμβάνουμε υπόψη την άδεια, διότι θεωρούμε ότι είναι η μόνη ενδεδειγμένη λύση στην όλη κατάσταση ενός ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.