Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Εχω αυθαιρετο εκτος σχεδιου που ρευματοδοτηθηκε τελος 2003 με τον νομο της Βάσως και έχω τη βεβαιωση της δεη. Αεροφωτογραφία εχω ομως 2002 που δεν εχει τιποτα. Τι δηλώνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

από την google earth έχεις κάποια εικόνα για μετά το 2003?

Η βεβαίωση ρευματοδότησης της ΔΕΗ αποτελεί μια σοβαρή ένδειξη παλαιότητας, πλην όμως δεν εξασφαλίζει την επιφάνεια του αυθαιρέτου, όπου μετά τη ρευματοδότηση μπορεί να προστέθηκε και νέα αυθαίρετη κατασκευή, κάτι που είναι ο κανόνας στην ελληνική επικράτεια

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κατασκευής δεν δύναται να επεκτάθηκε το κτίριο μεταγενέστερα. Είναι ενιαία κατασκεύη από σκυρόδεμα με σοφίτα και στέγη. Απο google η πρώτη που βγαίνει είναι 5ος του 2004 που το δειχνει περαιωμένο. Στην αίτηση της ΔΕΗ είχαν επισυναφθεί και φωτογραφίες εντωμεταξεί.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είσαι σίγουρος 100% ίσως να το βάλεις μετά το 2004 χωρίς παλαιότητα.

Γιατί να αναλάβεις ευθύνες που δεν σου αναλογούν;

Κάνε το κόπο για αναζήτηση αερ/φιων στο ευρετήριο της ΓΥΣ. Αν δεν υπάρχουν απλά πηγαίνεις στην επόμενη κοντινή χρονολογία.

Βεβαίως υπάρχουν όπως ανέφερες σοβαρές ενδείξεις μέσω της ΔΕΗ. Ενδεχομένως και το Ε9 του πελάτη σου να είναι σωστό.

Επίσημη απάντηση για το τι θα κάνεις μην περιμένεις από κανέναν.

Ζύγισε τις ευθύνες που σου αναλογούν και αποφάσισε για το αν θα πάρεις την ευθύνη του μειωτικού συντελεστή λόγω παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται με την κατάλληλη διόρθωση στο Ε9 (προλαβαίνει μέχρι τέλους Ιανουαρίου 2014).

Link to comment
Share on other sites

οπότε Ιάσονα λες ουσιαστικά να κάνει μια λεπτομερή αποτύπωση στο κτίριο μετρώντας σωστά τις επιφάνειες και με βάση αυτές να προβεί σε διόρθωση του Ε9?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυθαιρετο εκτος σχεδιου που ρευματοδοτηθηκε τελος 2003 με τον νομο της Βάσως και έχω τη βεβαιωση της δεη. Αεροφωτογραφία εχω ομως 2002 που δεν εχει τιποτα. Τι δηλώνω;;;;

δες τι εγγραφα κατεθεσε τοτε στην ΔΕΗ ο πελατης

 

εξ αλλου και  στον 4014 υπηρχε διαταξη

 

και η ΔΕΗ εστελνε ειδοποιητηρια να τακτοποιησουν οι πελατες τα  αυθαιρετα τους...

 

πρεπει να εχει παρει τετοιο ειδοποιητηριο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ακόμα και να ζητήσει με αίτηση στο όνομα του πελάτη, προς τη ΔΕΗ, να του δώσουν αντίγραφα αυτών που κατατέθηκαν τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.