Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Επίσης να ενημερώσω ότι μία ήδη διορθωμένη δήλωση Ε9, μπορείς να την ΞΑΝΑ-διορθώσεις. Προσωπικά, ενώ διόρθωσα κάτι, κάπου έκανα ένα λαθάκι και τώρα που βγήκε το ΝΕΟ ΦΑΠ, το είδα. Ωστόσο, μου δίνει τη δυνατότητα να την ξαναδιορθώσω και να ξαναβγεί νέος ΦΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Που θα πάει, με τόσες διορθώσεις θα τη φέρεις στα ...ίσια της!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε... ήταν κάποιες μέρες που διόρθωνα τα Ε9 για 2011, 2012 και 2013 της οικογένειας, των γιαγιάδων κλπ... οπότε καταλαβαίνεις ότι το κεφάλι... ΚΑΖΑΝΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

στα τουβλα λεγαμε θα τα φερει .......ο  σοβας  :smile:

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εχω περιπτωση υπογείου που το εχω ενταξει στον 4014 με αλλαγή από αποθήκη σε κατοικία σε 2οροφη οικοδομή και εξοφλήθηκε το πρόστιμο αλλά δεν υπέβαλα δικαιολογητικά.Έχω συμβόλαιο του 1995 με χρήση αποθήκης και ο ιδιοκτητης μου δηλωσε ότι στο Ε9 το έχει κατοικία απο την αρχή της κατασκευής (1971).Τώρα θελω να κανω μεταφορά στον 4178.Να βάλω το Ε9 ως δικαιολογητικό παλαιότητας η θα εχω πρόβλημα με το συμβόλαιο που αναγράφει αποθήκη το 1995?? Επίσης υπάρχει νέα Ο.Α στην οικοδομή για προσθήκη ορόφου που φαίνεται πάλι αποθήκη.Μόνο το παλιο Ε9 δείχνει την παλαιοτητα της αυθαιρεσίας. Πρεπει να αλλάξω τα τετραγωνικά στο Ε9 αν δεν συμφωνούν με αυτά που έβαλα στην δήλωση??

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εχω περιπτωση υπογείου που το εχω ενταξει στον 4014 με αλλαγή από αποθήκη σε κατοικία σε 2οροφη οικοδομή και εξοφλήθηκε το πρόστιμο αλλά δεν υπέβαλα δικαιολογητικά.Έχω συμβόλαιο του 1995 με χρήση αποθήκης και ο ιδιοκτητης μου δηλωσε ότι στο Ε9 το έχει κατοικία απο την αρχή της κατασκευής (1971).Τώρα θελω να κανω μεταφορά στον 4178.Να βάλω το Ε9 ως δικαιολογητικό παλαιότητας η θα εχω πρόβλημα με το συμβόλαιο που αναγράφει αποθήκη το 1995?? Επίσης υπάρχει νέα Ο.Α στην οικοδομή για προσθήκη ορόφου που φαίνεται πάλι αποθήκη.Μόνο το παλιο Ε9 δείχνει την παλαιοτητα της αυθαιρεσίας. Πρεπει να αλλάξω τα τετραγωνικά στο Ε9 αν δεν συμφωνούν με αυτά που έβαλα στην δήλωση??

 

εγώ θα χρησιμοποιούσα το Ε9 (όχι αβίαστα βέβαια κυρίως λόγω Ο.Α)..

αυτό που με κολλάει λίγο είναι ότι τα μέτρα δεν ταιριάζουν γιατί ο νόμος θέλει να ταιριάζουν και αυτά..

Νομίζω ότι με μια τροποποίηση του Ε9 θα είσαι καλυμένη.

 

 

άρθρο 7..

ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής

ή άλλης δημόσιας αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση

όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

... προσοχή γιατί δημόσια έγγραφα θεωρούνται αυτά που έχουν συνταχθεί από δημόσιο όργανο (ΚΔΔ, άρθρο 169).

Το Ε9 δεν έχει συνταχθεί από τέτοιο .. και κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την απόδειξη παλαιότητας.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ενημερώσω ότι μία ήδη διορθωμένη δήλωση Ε9, μπορείς να την ΞΑΝΑ-διορθώσεις. Προσωπικά, ενώ διόρθωσα κάτι, κάπου έκανα ένα λαθάκι και τώρα που βγήκε το ΝΕΟ ΦΑΠ, το είδα. Ωστόσο, μου δίνει τη δυνατότητα να την ξαναδιορθώσω και να ξαναβγεί νέος ΦΑΠ.

Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να διορθωσεις πχ το Ε( του 2013 και μετα απο λιγες μερες να το ξαναδιορθωσεις?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω την απορία αν αυτό μπορεί να γίνει μετά την οριστικοποίηση της τροποποιητικής δήλωσης. Το λογικό είναι μετά την οριστική δήλωση (βάση την οποία θα προκύψει ο ΕΝΦΙΑ.)  να κλειδώνει το σύστημα,

Link to comment
Share on other sites

... προσοχή γιατί δημόσια έγγραφα θεωρούνται αυτά που έχουν συνταχθεί από δημόσιο όργανο (ΚΔΔ, άρθρο 169).

Το Ε9 δεν έχει συνταχθεί από τέτοιο .. και κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την απόδειξη παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.