Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

φαεθον

πιθανον  ο αγοραστης να ειχε κανει καποιο προσυμφωνο και να ειχε εγκατασταθει στο κτιριο απο ενωριτερα..

[και, τοτε, επρεπε να παρουν αδεια εκποίησης προικωου...]

 

εσυ παιρνεις το συμβολαιο του 78 που περιγραφει μια οικοδομη...ισογεια

που χτισθηκε το ετος 1968....εμβαδου 100 τμ.

 

[οπως προαναφερθηκε..."τυχερακια"] :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας. Σε αυθαίρετο νομιμοποιημένο με Τρίτση σε εκτός σχεδίου η βεβαίωση αναφέρει έτος κατασκευής 1982. Μέχρι εδώ καλά. Μετά ο ιδιοκτήτης κάνει επέκταση καθ´ ύψος και κατ´ επέκταση και στο Ε9 δηλώνει πάλι έτος κατασκευής 1982. Εγώ τι κάνω? Το δέχομαι ως αληθές? Με την κοινή λογική δεν θα αναρωτηθεί κάποιος γιατί δε νομιμοποιήθηκε όλο το αυθαίρετο το 1983???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στο Ε9 να μην μπορείς να δηλώσεις πάνω από μία ημερομηνία κατασκευής, αλλά το ότι γράφει έτος κατασκευής 1982, ενώ ΔΕΝ είναι, προσωπικά δεν θα το λάμβανα υπόψη μου και θα το έβαζα κανονικά με παλαιότητα 1983-2003.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως το χρόνο κατασκευής ο οποίος δηλώνεται στο Ε9 μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε και για τα προ 55;;;

Δηλαδή θα δίνατε βεβαίωση για μεταβίβαση σε κτίριο προ 55 με μόνο αποδεικτικό το Ε9 (με σωστά μ2);;;

Και αν ναι, θα σας αφορούσε αν ο ιδιοκτήτης εκανε πρόσφατα τη διόρθωση των μ2;;

Link to comment
Share on other sites

για τα προ 55 θα είχα ιδιαίτερες επιφυλάξεις ακόμη και αν μου έφερνε Ε9 που δεν έχει διορθωθεί πρόσφατα.

Μόνο αν το κτίριο είχε στοιχεία ως προ 55 θα το δεχόμουν και αυτό διότι τα προ 55 αποτελούν ιδιαίτερη κατηγορία που δεν χρειάζεται να δηλωθούν.

Επίσης δεν αρκεί το Ε9 αλλα και τα τετραγωνικά να ταυτίζονται.

Link to comment
Share on other sites

οκ συμφωνούμε 

άρα Ε9 μόνο για τακτοποιήσεις

κρατώ μόνο ένα παραθυράκι για πολύ δικούς μου ανθρώπους ....

Link to comment
Share on other sites

για βοηθήστε λίγο και εμένα να καταλάβω γιατί για να "παίζει " τόσο πολύ το διορθωμένο Ε9 μάλλον εμένα μου διαφευγει κάτι...

Ο νόμος λέει στο άρθρο 7..

"

Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

 

αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι...

ΜΟΝΟ η αεροφωτογραφία που θα βάλει το υπουργείο για απόδειξη χρόνου κατασκευής

και ...

λοιπά έγγραφα για να πάρεις παλαιότητα.

δηλαδή σου φέρνει κάποιος ένα Ε9 που το διόρθωσε χθες και το οποίο έχει και την ημερομηνία που το διόρθωσε πάνω και εμείς το δεχόμαστε?
έχω την εντύπωση ότι με το γράμμα του νόμου είναι αποδεκτό με το πνεύμα του όμως σε καμία περίπτωση.. και βλέπω να διευκρινίζεται με εγκύκλιο αλλιώς το ΣτΕ σιγά μη τα αφήσει.

Μου θυμίζει την υ.δ που κάναμε στον 4014..

Προσοχή θα έλεγα γιατί πάμε να κάνουμε τον καλό στον πελάτη και να πάρουμε τη δουλειά αλλά υπάρχει κίνδυνος να τρέχουμε αργότερα και να μη φτάνουμε

Link to comment
Share on other sites

και το κερασάκι στη τούρτα στο τροποποιημένο παράρτημα 12-παλαιότητα "ο ακριβής χρόνος των αυθαιρεσιών βεβαιώνεται με ΥΔ ιδιοκτήτη η οποία συνοδεύεται (ως από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες που την τεκμηριώνει."

Από την άλλη σε εγκυκλίους φιγουράρουν το Ε9

Οι συντάκτες προσπαθούν να φτιάξουν ομελέτα, χωρίς να σπάσουν αβγά. Κοινώς τα έχουν κάνει μπάχαλο και την ευθύνη αποκλειστικά εμείς.

Οι αεροφωτογραφίες στο σύστημα του ΤΕΕ όταν και αν θα μπουν ποτέ θα είναι κάτι σαν του κτημανετ με υποτιθέμενη ημερομηνία τον Ιούλιο του 2011 ως κρίσιμη ημερομηνία για υπαγωγή. Το πως θα γίνει ας μην το συζητήσουμε.

Κατά τα άλλα ο καθένας κάνει ότι κρίνει...Σιγουριά δεν υπάρχει για τίποτα.

Παίρνεις το διορθωμένο Ε9, αφού πρώτα έχεις κάνει σωστή αποτύπωση για να μπουν τα σωστά τετραγωνικά. Το Ε9 είναι δημόσιο έγγραφο.

Με το πνεύμα του νομοθέτη προφανώς είναι παράλογο η εκ των υστέρων διόρθωση, αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή, όταν διαθέσιμες αερ/φιες δεν υπάρχουν ή αν υπάρχουν ο χρόνος αναμονής είναι μερικοί μήνες ή η κλίμακα θέασης στις πολύ παλιές είναι απαγορευτική ή ακόμη και οι αεροφ/ιες δεν μπορούν να δείξουν κατασκευές μέσα στο κέλυφος, κάτω από μπαλκόνια, πλάκες (όπως Η.Χ, κλεισμένες πυλωτές, υπόγεια κλπ)

Άρα, μέχρι στιγμής το Ε9 προκρίνεται ως η μόνη λύση. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.